candida?!

26-05-2009
anuscka
Nu este medic/terapeut
anuscka
din cate am citit e posibil sa am aceasta candida bucala.nu sunt sigura deoarece nu am facut un exudat.In ultimele luni 4 luni am urmat 2 tipuri de tratament deoarece mi-au fost descoperiti la sanul stang 3 noduli unul d 5/6 si ceilalti 2 de 3/3mm, am luat niste picaturi tp de o luna, o luna am facut pauza deoarece a urmat controlul, si apoi 2 luni duphaston 13 zile din a 16-a zi a ciclului.(timp de 3 luni trebuie luat)
de vreo 3 saptamani am probleme cu gatul, pt inceput in partea stanga am sesizat o roseata si o senzatie d usturime la inghitit, care nu era constanta.dupa doua saptamani durerile au inceput sa se reduca, pana akum o zi knd deodata am inceput sa resimt senzatiile de usturime.am crezut k e posibil sa fi stat in curent si sa mi se fi inflamat amigdalele(deoarece in caz d curent sau aer mai tare patesc asa ceva), insa in momentul in care m-am uitat am observat roseata care a revenit si niste chestiii albe care pot fi indepartate.momentan simt k am gatul inflamat, amigdalele, deasemeni dureri de cap, dimineata prezint o respiratie urat mirositoare si o albeata p limba.
din cate am citit am vazut k una din cauze ar putea fi si din cauza danturii puse, deasemeni e posibil sa am si gastrita(o alta cauza) dar si un regim alimentar foarte prost
Daca da, ce ar trebui exact sa fac.desi maine sau miercuri am sa fac un exudat.va multumesc!
2 comentarii
0
21-12-2009, ora 15:53
alexya_tru
Nu este medic/terapeut
alexya_tru
am si eu o nelamurire.in urma unui sex oral mi'au aparut pe limba spre gat si chiar sub limba niste bubite rosii si am o senzatie de arsura pe limba.mentionez ca iau pilule contraceptive de aproape un an.se poate sa fie candida?
0
21-12-2009, ora 16:00
alexya_tru
Nu este medic/terapeut
alexya_tru
...si dacapartenerul are candida bucala se poate transmite prin sarut?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.