cand trebuie facuta pauza?

08-01-2009
annay
Nu este medic/terapeut
annay
iau yasmin de aproape 2 ani, si pana acum nu am facut niciodata pauza.. De curand cineva mi-a zis ca la orice pilule contraceptive trebuie facuta pauza de cel putin 1 luna, la fiecare 6 luni.. si nu stiu ce sa fac... de aceea astept si sfatul dumneavostra.. Multumesc
4 comentarii
0
08-01-2009, ora 23:47
adriana_ady_86
Nu este medic/terapeut
adriana_ady_86
mai bine intreaba medicul tau ginecolog sau cel de familie sau un farmacist cu experienta!eu una am sa incerc sa ma interesez de acest lucru si sper sa iti pot da un rasp cat mai repede din partea mea!stiu ca la un interval de timp se face pauza dar nu sunt sigura 100%la cat si la ce fel de contraceptiv se face pauza!
0
09-01-2009, ora 01:16
evident.silvia
Nu este medic/terapeut
evident.silvia
stiu ca se schimba si contraceptivul dupa o perioada.nu se ia acelasi la nesfarsit. doar un medic iti poate prescrie ce contraceptiv sa iei. nu lua dupa ureche. oricum eu nu am in general o parere buna despre ele.
0
10-01-2009, ora 12:44
adriana_ady_86
Nu este medic/terapeut
adriana_ady_86
salut!am incercat sa ma informez dar nu am aflat ff multe!in primul rand, am uitat sa ti zic ca nu poti sa te iei dupa toata lumea ce zice mai ales cand vine vb de medicamente si in special de contraceptive!se face pauza doar atunci cand vrei sa ai un bebe si dupa 5 ani de adminstrare continuu atunci cand treb facut un control si o pauza!dar pauza cu 5 ani nu treb luata in considerare la varsta ta deocamdata numai daca nu ai peste 35 de ani cand este atunci necesar de pauza!Singuru meu sfat este sa mergi la medicul tau ginecolog sa intrebi daca e nev de o pauza el va stii cel mai bine ce sa ti zica!multa sanatate!
0
11-01-2009, ora 09:56
annay
Nu este medic/terapeut
annay
multumesc mult :)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pauza la anticoncepționale și riscul apariției simptomelor psihiatrice
  •