cancerul ovarian | Forumul Medical ROmedic

cancerul ovarian

18-05-2012
paty24
Nu este medic/terapeut
paty24
buna ziua..am 23 de ani si acum 5 ani am fost diagnosticata cu cancer ovarian.a urmat o operatie de histerectomie totala cu anexectomie bilaterala si 6 serii de chimioterapie..de atunci merg periodic la control.cea mai mare frica a mea este sa nu imi recidiveze cancerul indeosebi la sani..ce sanse credeti a exista sa se intample aceat lucru?mentionez ca a fost stadiul 1...
14 comentarii
0
18-05-2012, ora 16:32
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
In afara monitorizarii atente pe care cu siguranta ti-a indicat-o oncologul, ca sa nu stai cu stres, poti face ecografie la sani chiar si lunar. Nu doare, nu iradiaza si afli in 10 minute daca e ceva suspect. Stresul face mai rau ca orice. Probabil ca si endocrinologic ai indicatii care sa te ajute.
Ai trecut printr-o experienta care normal ca te-a marcat si e chiar obligatoriu sa ai grija de tine, dar obsesia bolii trebuie sa o lasi in urma, sa-ti traiesti viata cat mai normal, esti tanara!
Sanatate deplina!
0
18-05-2012, ora 21:33
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
paty24, 18 ani este o varsta mult prea tanara ca diagnosticul unui cancer sa nu ridice si alte intrebari vis-a-vis de alte probleme similare la tine in familie. mai ai membri din familie care au fost diagnosticati cu cancer ? ce fel de cancer si la ce varste, ar fi extrem de util daca ai putea sa ne spui. de asemenea daca ai frati si surori ar fi important de stiut. unde te-ai tratat, ti s-a mentionat cumva despre vreun consult genetic ? mai ai cumva buletinul histopatologic de dupa operatie ?
0
19-05-2012, ora 07:05
paty24
Nu este medic/terapeut
paty24
dle raul nu a avut nimeni cancer din familie decat fratele tatalui meu.a murit la 36 de ani de cancer la pancreas.frati mei sunt bine la fel si parintii..rez patologic a fost de chistadenocarcinom border_line cu grad inalt diferentiat G1...nu mi sa propus d consultul genetic..in ce consta?
0
19-05-2012, ora 15:21
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
in primul rand se discuta cu tine, esti consultata fizic, apoi ti se solicita sa furnizezi date despre ce boli cronice (in special cancere) au existat in familia ta si la ce varste si de ce au murit, pentru fiecare membru al familiei tale pana la 3 generatii in spate (deci inclusiv strabunici, in masura in care poti sa afli), dar la bunici si fratii lor, cu siguranta.

inafara de asta, care a fost discutia din momentull operatiei, de s-a recurs la o operatie atat de radicala ? ai dorit tu aceasta varianta ? cum te simti si daca au ramas ceva probleme in urma operatei, pana in momentul de fata ?
0
19-05-2012, ora 15:27
paty24
Nu este medic/terapeut
paty24
alti bolnavi nu cunoastem din familia noastra.pai intai m-am operat laparoscopie si mi-au scos ovarul drept cu chistul si inauntrul lui a fost tot raul adica rez patologic, , , , , nu a depasit capsula.iar dupa 6 serii de chimioterapie doc m-au convins ca cel mai bine e sa scot si celalalt ovar si uterul sa nu apara si acolo ceva...dvs credeti ca diagnosticul e grav?cam ce sanse am ca in viitorul apropiat sa dezvolt si in alta parte un alt cancer?IN MARE MA SIMT BINE.DOAR CA MAI MA INTEAPA CATEODATA IN STANGA.SI AM MICI NODULI LA SANUL STANG.MI SA SPUS CA PE BAZA HORMONALA...
0
19-05-2012, ora 15:35
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
referitor strict la boala care a fost tratata, sansele sunt minime, se indreapta catre zero, sa recidiveze. referitor la riscul relativ de a face cancer de-a lungul vietii, ma tem ca acesta pare crescut, dar e greu de spus cat si cum, atata timp cat nu se fac alte cercetari. recunosc ca in romania este foarte dificil sa se intreprinda prea multe lucruri in aceasta idee iar testele genetice nu sunt compensate si pot sa coste foarte mult. dar respectivul consult ar trebui facut, cel putin, de catre cineva care se pricepe macar putin la acest lucru...

nu mi-ai raspuns despre cum te simti, etc.
0
19-05-2012, ora 15:46
paty24
Nu este medic/terapeut
paty24
MA SIMT BINE DOAR CA MAI MA INTEAPA IN STANGA SUB COASTE SI AM MICI NODULI LA SANUL STANG.MI SA SPUS CA ESTE HORMONAL..LA BURTA MA SIMT BINE, URMEAZA SA FAC CAM INTR-O LUNA CT, , TORACE, ABDOMEN, PELVIS SI FEREASTRA DE OASE, , , , , , DE CE DEALUNGUL VIETII ESTE POSIBIL SA FAC IAR CANCER DACA SANSELE SANT APROAPE 0 DIN PRIMA OPERATIE?POT FACE DATORITA GENETICI?LA FEL DE BINE AR FI DISPUSI SI FRATII MEI NU?MIE IMI E FRICA CA ACUM CANCERUL CARE A FOST LA OVAR SA NU IMNI APARA LA SANI SAU LA ALTE ORGANE.
0
19-05-2012, ora 16:27
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
pai evident la nivel ginecologic e aproape imposibil sa mai apara, din moment ce au fost extirpate organele genitale. ca atare am spus ca riscul pentru un asemenea cancer e aproape nul. totusi exista mai multe tipuri de cancer, nu numai la organele genitale. faptul ca nu mai ai ovare teoretic te protejeaza, pe termen lung, si de cancer de san. pana la un consult genetic, nu se poate trage nicio concluzie despre riscul membrilor familiei tale fata de aceasta boala, sau al tau.

in orice caz, daca tu faci anual sau chiar si mai des investigatii din acestea imagistice amanuntite, la varsta ta fageda, iti recomand sa eviti CT-ul, pentru ca reprezinta o doza MARE de iradiere, mai ales daca se preconizeaza ca vei mai face asa ceva de-a lungul vietii, in scopul urmarii si al reevaluarilor. ca atare, cel putin pentru abdomen, pelvis si creier, recomand RMN-ul, care nu iradiaza; pentru torace, este suficiennta o radiografie, pentru sani - examen clinic si ecografie, iar la nevoie mamografie, iar pentru oase, examen supraveghere clinica si atat.
0
19-05-2012, ora 16:32
paty24
Nu este medic/terapeut
paty24
va multumesc din suflet.deci o sa evit sa fac ct..este mai bun rmn-ul..nu tiam ca daca nu mai am ovarele si uterul nu mai pot face cancer la sani.din contra credeam ca aici se face dupa genital, , , , , , , , , deci nu e obligatoriu sa recidiveze la alte organe.doar ca in decursul vietii sunt predispusa sa fac si in alta parte ca orice om sau am mai multe sanse datorita genei.asa este?
0
19-05-2012, ora 16:38
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ti-am zis, nu se poate vorbi despre "gena" pentru ca nu se cunoaste nimic despre cazul tau. nu au fost facute suficiente investigatii.

despre cancerul de san am zis foarte clar ca, datorita absentei ovarelor si ciclului menstrual deci, scade foarte mult riscul, nu ca nu mai poti face niciodata. in medicina practic nu exista siguranta, nu exista 100% incredere despre viitor, nici 0%... nu e din pacate nici mecanica fina nici matematica.
0
19-05-2012, ora 16:43
paty24
Nu este medic/terapeut
paty24
am inteles...dar pe scurt si ca o concluzie la diagnosticul meu si la masurile luate...cce pronostic as avea pe viitor?asa ca idee...ca eu ma framant mereu si sunt terminata psihic sa nu am ceva si in alta parte..
0
19-05-2012, ora 16:49
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
pai ti-am raspuns deja in detaliu la aceasta intrebare: in sfera ginecologic - aproape nul; pentru san - mai mic decat la restul femeilor; pentru restul - inevaluabil, pana la noi informatii.
0
19-05-2012, ora 16:52
paty24
Nu este medic/terapeut
paty24
VA MULTUMESC FRUMOS...SA VA DEA DUMNEZEU SANATATE
0
19-05-2012, ora 16:57
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
numai bine !

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.