cancerul ovarian: va rog recomandare clinica si medic pt. investigatii | Forumul Medical ROmedic

cancerul ovarian: va rog recomandare clinica si medic pt. investigatii

12-06-2014
andama
Nu este medic/terapeut
andama
Buna tuturor
Mamei mele i s-a descoperit o 'masa tumorala' la ovar. Am ajuns la o ecografie abdominala in urma unor plingeri gastroennterologice (se plingea de abdomen umflat) unde i s-a descoperit aceasta masa. Markerul CA-125 are un nivel ridicat, 50, iar CA 19-9 e normal. Medicul a recomandat investigatii mai aprofundate (RMN si eco transvaginala). Imi poate recomanda cineva un medic ss/sau o clinica unde ati avut experiente pozitive? Va multumesc.
Anda M
7 comentarii
0
12-06-2014, ora 14:28
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Depinde din ce oras esti? in Bucuresti ai de unde alege: MUNICIPAL, PANDURI, PANTELIMON, FUNDENI ETC..
0
12-06-2014, ora 15:40
andama
Nu este medic/terapeut
andama
Scuze, in Bucuresti caut. As vrea, te rog, mai multe detalii (cum fac programarea, la ce medic si la ce spital exact). Multumesc
0
12-06-2014, ora 23:09
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Buna seara Andama,
Esti putin speriata, aduna te putin, CA 125 este usor crescut...trebuiesc investigatii suplimentare.
Acum depinde si de posibilitatile tale financiare.Eu ti as recomanda Medlife Grivita, am si nume de medic, dar este destul de costisitor.
Am trecut si eu prin asa ceva in 2011, acum sunt ok, am fost descoperita in stadiu incipient...Figo 1A.
Spitalele de stat ti le a recomandat Marton.
0
13-06-2014, ora 00:41
andama
Nu este medic/terapeut
andama
Multumesc de raspuns, Vio. Intr-adevar, nu vreau sa ma gindesc la ce e mai rau, dar recunosc ca termenul "masa tumorala" nu suna tocmai linistitor. Ma bucur tare ca ai trecut cu bine de necazul asta si te rog, recomanda-mi medicul de la Medlife (ma gindeam ca un radiolog bun ar fi util) de care spuneai. O seara buna
Anda
1
13-06-2014, ora 11:08
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Buna dimineata Anda,
Primul lucru care trebuie facut este o ecografie transvaginala, se vede acolo tot...nu te repezi la RMNsau Ct.
Poate fi un mare chist ovarian, ca sa nu ne gandim la rele.
Eu m am operat la aceasta clinica, la Dr.PARFENE Caliopia.este chirurg -ginecolog, un om de suflet..Nu toate tumorile sunt cancerigene, ce varsta are mama, de unde esti???
Intra pe mesaje si scrie mi acolo, iti voi da mai multe amanunte.
Sanatate si toate cele bune.
0
13-06-2014, ora 14:38
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
VIO majoritatea medicilor de la stat sunt si particular si banii nu te vindeca intotdeauna, si la stat si la privat ai parte si de bune si de rele.
Eu m-am operat de trei ori la stat de 2 ori in 2013 la interval de 4 luni de cancer, si este destul de costisitor si la stat si daca stati de vorba si cu alti pacienti ca mine o sa vedeti ca aceleasi tratamente care la stat costa de exemplu 200ron la privat identic costa 400ron, dar fiecare este liber sa aleaga.
0
13-06-2014, ora 16:04
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Marton, sunt de acord cu tine, sti care este diferenta???modul de comportament si conditiile de cazare...eu m am simtit OM...si sa sti ca am fost asistenta...n am dat nici macar o floare, n am fost stresata, daca sunt sau nu multumiti...in rest schema de tratament este aceeasi peste tot in lume...numai ca la noi...fura, fura si iar fura si din banii alocati celor bolnavi de cancer...nu generalizez, dar am o revolta fara masura...i as inocula cu virusul cancerigen...
Va pup pe toti si va doresc sanatate.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.