cancerul de col uterin

17-06-2008
gabrieli
Nu este medic/terapeut
gabrieli
bunica mea, in varsta de 67 de ani afost depistata cu cancer la col 1 spre 2 asa aratau analizele, biopsi. in luna februarie. a facut raze si "chiuri".la control totul arata bine, asa au spus medicii.
ieri 16.06.08 a facut operatie si au depistat ca are cancer dar in stadiu 3 spre 4.
au scos tot:uter, ovare.; doctorul a spus ca nu s-a vazut din cauza ca ea este grasa.a mai spus ca s-a extins si la vezica; dar ce a tinut de ei au facut si au curatat totul foarte bine. o sa-i dea un tratament si apoi sa faca chimioterapie.
va rog frumos sa-mi spuneti ce sanse mai are, cat ar mai putea s-o duca si de ce pana acum nu au vazut ca este asa avansat.
va multumesc din suflet
1 comentarii
0
30-07-2008, ora 00:00
monica47
Nu este medic/terapeut
monica47
buna! Imi pare rau pt bunica ta...si mama mea tot aceeas varsta a fost diagnosticat in 25 martie cu st.1B...au spus ca face radioterapie 25 de sedinte si operatie...aparatul a fost stricat 2 luni!!!! (la tg-Mures, ca acolo locuim) cand in aprilie 26 ne-am dus la un examen de spec.la cluj dna dr. mi-a spus ca e extins...si a scris st.3A !!! m-am necajit f.f. tare...a spus ca radioterapie trebuie sa faca si operatie mai vedem dupa terminarea tratamentului. In fine sa n-o lungesc...a terminat 32 de sedinte de radioterapie + 4 de chimioterapie la tg mures, si azi o curieterapie la cluj, sapt. viitoare mai are una.
de operatie nu mai poate fi vorba, ca s-a extins catre bazin.si daca se opereaza poate fi fatal in cateva luni :( desi spera sa scape de tot ce are acolo si credea ca asa va fi bine, dar uite ca nu..) nu mai stiu nici eu ce sa cred...mi-e si frica sa intreb direct dr. cat mai poate trai asa? cat de rpd avanseaza boala, daca nici nu au operat-o, sa-i scoata tumoarea??bunica ta cum se mai simte? eu sper din tot sufletul ca este mai bine. Scrie daca mai poti despre voi.vadoresc tot binele din lume bunicii tale snatate multa si sa te bucuri mult inca de prezenta ei..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.