cancer vezical invaziv in peretele muscular

10-01-2013
mt090035
Nu este medic/terapeut
mt090035
Tatal meu 71 ani operat in 2005 de cancer pulmonar in urma careia i s-a extirpat plamanul drept a fost diagnosticat in vara lui 2012 cu cancer vezical.Din 2005 a facut anual analize si tomografii -sub indrumarea dr.oncolog-pentru a urmarii starea sanatatii, iar la ultima s-a observat tumora vezicala.A urmat o prima operatie endoscopic care a trebuit sa fie intrerupta deoarece in timpul operatiei, tatal meu a acuzat dureri puternice in piept.Dr.ne-a explicat ca acele dureri s-au datorat inimii din cauza pierderii de sange.Dupa o luna a facut a doua operatie, aceasta s-a incheiat cu bine, iar rezultatul anatomo-patologic este, , carcinom urotelial papilar grad 2 inalt de diferentiere, invaziv in tunica musculara pt2, , Ni s-a spus ca este un cancer agresiv care nu raspunde tratamentului radioterapie+chimioterapie si s-a recomandat cistectomie totala.Ma intreb daca tatal meu poate rezista unei astfel de operatii data fiind situatia sa medicala. Ce as mai putea sa stiu despre acest tip de cancer?Care este cea mai buna solutie-cu cele mai mici complicatii- de deviere a cailor urinare, adaptata unui pacient de 71 ani.
Va multumesc pentru orice informatie pe care mi-o puteti furniza.
6 comentarii
0
10-01-2013, ora 21:02
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ma tem ca singura sansa veritabila de vindecare este operatia. poate fi evaluat cardiologic si din ce punct de vedere mai e nevoie inainte de operatie astfel incat sa se ia toate precautiile necesare, iar medicii vor stabili daca chiar pot sau nu sa-l opereze. variantele alternative, de exemplu de iradiere cu sau fara chimioterapie, sunt net inferioare si e posibil sa aiba si ele niste complicatii neplacute, chiar comparabile cu ale chirurgiei. deci la ora actuala chirurgia ramane cea mai buna varianta, daca se poate efectua, desigur.
0
11-01-2013, ora 04:46
mt090035
Nu este medic/terapeut
mt090035
Va multumesc pentru raspuns.Raspunsul dvs ne incurajeaza in demersul nostru de a cauta cea mai buna cale pentru a ne ajuta tatal.
Ati putea sa interpretati rezultatul biopsiei intr-un mod mai comun.Am citit numeroase materiale si nu am putut intelege semnificatia ca si gravitate a cazului, , papilar, , , , grad 2 inalt de diferentiere, , cat si, , invaziv in tunica musculara pt2, ,.Cat de avansat este?De ce este agresiv, in ce consta agresivitatea lui?.Care este speranta de viata fara operatie, care este speranta de viata cu o operatie reusita?Ce complicatii ar putea fi dupa operatie si care ar fi cea mai buna varianta de a devia caile urinare, adaptate situatiei unui pacient de 71 ani ?
Sigur raspunsurile vor fi pur teoretice fiecare pacient avand personalitatea lui, dar ne vor fi de mare ajutor in alegerile care vor urma.
Din pacate raspunsurile la aceste intrebari nu le-am putut gasi la medicul care a facut primele operatii, d.l doctor
vorbind cu pacientii/rudele pacientilor numai prin intermediul rezidentilor, iar atunci cand am insistat a fost foarte expeditiv.Fapt pentru care am decis-cu mari eforturi financiare-sa mergem in afara tari pentru operatie unde speram sa gasim mai multa rabdare, intelegere si respect.
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
0
11-01-2013, ora 09:31
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
papilar, grad 2, tunica musculara, etc sunt termeni tehnici medicali; nu sunt niste codificari menite sa ascunda intelesul adevarului de catre non-medici; sunt niste termeni histopatologici care definesc practic boala; nu iti pot fi explicati fara a se tine macar un mini-curs de histopatologie si cancer in general; totusi nu sunt foarte importanti pentru tine, intelegerea lor nu schimba cu nimic prognosticul fata de incadrarea generala in CANCER LOCALIZAT dar care nu poate fi tratat conservator ci trebuie operat. nu este foarte avansat si asta e bine, pentru ca exista deci aceasta sansa. agresivitatea cancerului consta in faptul ca creste la nesfarsit (fara tratament), invadeaza toate organele din jur si mai da si metastaze la alte organe, plamani, ficat, oase, creier, etc, dand niste probleme complexe si o calitate a vietii foarte scazuta. intrebarea cu "cea mai buna varianta de a devia caile urinale adaptata..." sincer nu o inteleg. nici tu nu cred ca o ai foarte clarificata in minte; cine pune problema de a devia caile urinare ? nu este nicio indicatie sa se faca asta, atata timp cat tumoarea este destul de mica si poate fi scoasa, impreuna cu o parte, mai mica sau mai mare, din vezica urinara.
0
11-01-2013, ora 10:10
mt090035
Nu este medic/terapeut
mt090035
Sa inteleg ca exista posibilitatea de a nu scoate in totalitate vezica urinara?Cistectomia totala nu inseamna asta?
Imi cer scuze pentru nestiinta mea.
Din discutia cu rezidentul acesta ne-a spus ca vezica trebuie extirpata in totalitate si se poate alege o modalitate de a urina fie prin scoaterea uretrelor prin piele si colectarea urinei in niste pungi fie prin colectarea urinei in colon.
Citind insa materiale referitoare le acest subiect am aflat spre ex.ca metoda colectarii urinei in colon nu este indicata pacientilor peste 70 ani pentru ca muschiul sfincterului nu mai este asa de puternic, iar pe de alta parte scoaterea uretrelor implica multe infectii. Desigur am aflat ca sunt mai multe metode dar nu sunt in masura sa le comentez, de aceea cer un sfat venit din partea unui profesionist.
Oricum ca si concluzie raspunsul dvs ma incurajeaza si ar trebui sa inteleg ca exista si varianta mai optimista de a fi o cistectomie partiala.
0
11-01-2013, ora 10:53
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
teoretic exista, dar din asta nu pot eu sa fac nicio apreciere la cazul tau in particular. intai ca nu am cunostinta in detaliu despre dimensiunea tumorii, cum arata diverse CT-uri, RMN-uri, etc si doi, chiar daca as fi, nu sunt chirurg, deci nu este specialitatea si domeniul meu de expertiza. tot chirurgii apreciaza asta cel mai bine. eu, ca oncolog, pot doar sa-ti spun ca singura sansa veritabila de vindecare presupune si operatie.
0
11-01-2013, ora 12:14
mt090035
Nu este medic/terapeut
mt090035
Va multumesc pentru raspunsuri, chiar daca sunt pur teoretice ele mi-au mai clarificat intelegerea situatiei.Stim ca mergem in directia corecta.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.