cancer san cu metastaze vertebrale

09-11-2012
andibel
Nu este medic/terapeut
andibel
dl. dr. raul duke,
Va solicit cu niste raspunsuri in legatura cu tragedia prietenei mele cele mai bune, careia i s- a pus un diagnistic atat de crunt: carcinom lobular invaziv cu multiple metastaze osoase.Analizele pe care le-am facut au fost: pet.ct, biopsie mamara, radiografie vertebrala. Cum s-a descoperit: in urma unei crize dureroase de spate, pacientei i s-a facut o radiografie vertebrala, in urma careia i s-au descoperit metastazele vertebrale, a urmat vizita la oncolog, la cererea oncologului s-a efectuat pet-ct, biopsie mamara, apoi s- a descoperin punctul de plecare al metastazelor: cancer mamar bilateral, axial st.IV.Vam scris pe scurt, dvs. intelegeti cel mai bine.Rezultatele pet ct si imunohistochimia le am in limba engleza si o sa va spun mai jos de ce.
Tot raportul pet ct este plin de ' leziuni osoase, mm, substrat oncologic, de deshidratari ale oaselor etc' iar concluziile vi le scriu intocmai:' The increased metabolic activity with oncological substrate at mammary level bilateral axillary and osseous.'
Rezultat imunohistochimia: ER NEGATIV 50%(70%) - COLORING INTENSITY MEDIUM, PR NEGATIV. 50%(70%) - COLORING INTENCITY MEDIUM
HER2 NEGATIV 0, KI 67 - POZITIV
In legatura cu analizele de sange vi le scriu doar pe cele care nu au iesit in parametrii: sideremia 191, VSH 21, proteina C reactiva 24, 54, restul bine, marcheri tumorali specifici foarte bine.
Specific ca tratamentul in prezent este:ZOLADIX, TAMOXIFEN SI ZOMETA.
Dupa diacnosticare am fost la clinica oncologica din Istambul, Acibaden si acolo ne-au spus ca tratamentul din tara este foarte bun.
Am pregatit documentatia pentru o clinica din Hamburg de la care primim raspuns in 5 zile.
Intrebarea mea pentru dvs este urmatoarea: chiar nu se mai poate face nimic in cazul prietenei mele, nici chimio, nici radioterapie, de operatie nici nu poate fi vorba. Nu putem sta indiferenti sa ne bata moartea la usa. Suntem disperati, facem orice.
V-am scris pentru ca am mare incredere in dvs. in cazul meu din primavara 2012, m-ati sfatuit foarte bine si v-am considerat in final vindecatorul meu. Vreau sa va spun de mine ca analizele au iesit f. b la fel si CT facut pentru ultimul control din octombrie( pentru a va aduce aminte: chistadenocarcinom ovar T1a.
Va multumesc din suflet si astept cu nerabdare raspunsul dvs.
6 comentarii
0
09-11-2012, ora 17:35
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
sanatate maxima doresc prietenei tale si
bineinteles SI tie.
Doamne ajuta!
1
09-11-2012, ora 18:44
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
andibel, totusi nu inteleg intrebarea ta. urmeaza un tratament, citez:

"Specific ca tratamentul in prezent este:ZOLADIX, TAMOXIFEN SI ZOMETA. "

mai mult de atat, in etapa aceasta, cu siguranta ca NU se poate face. tratamentul cu zoladex si tamoxifen reprezinta TRATAMENTUL HORMONAL; tratamentul hormonal este standard la bolnavele de cancer de san cu metastaze osoase, al caror cancer (ca si in cazul de fata) este dependent de hormoni; aceste medicamente blocheaza productia/actiunea hormonilor care hranesc tumorile si actioneaza asupra TUTUROR celulelor canceroase din organism (cu mici exceptii asupra carora se dezbate mult, dar poti sa retii ca asupra TUTUROR); zometa este separat, un medicament menit sa intarzie progresia metastazelor osoase in mod specific; nu actioneaza pe metastaze din alte organe sau pe tumora primara.

asa cum ti-au spus si atatia medici pana acum, nefiind, cel putin inca, momentul sa apelati si sa risipiti bani in 10 locuri straine si scumpe, tratamentul este perfect adaptat si adecvat situatiei din momentul de fata. nicaieri in lume nu se face mai mult. deduc ca prietena ta este tanara, inainte de menopauza, motiv pentru care si face zoladex cu tamoxifen si nu alta combinatie de hormonale, ca atare drama este cu atat mai puternica, dar solutiile nu difera, din pacate. chimioterapie nu se face decat in cazul metastazelor foarte problematice in alte organe, cum ar fi ficat, cu progresie mult mai rapida. iradierea se face pentru controlul anumitor simptome incontrolabile altfel (de pilda dureri osoase sau simptome neurologice date de metastaze cerebrale).

tratamentul este menit sa-i tina intr-o stare buna calitatea vietii si sa intarzie progresia bolii, ba chiar sa castige timp de viata. spre deosebire cu "a nu face nimic", tratamentul adaptat poate sa-i castige chiar si foarte multi ani de viata. din pacate varianta vindecarii cu siguranta ca nu exista, dar nu se stie ce poate aduce viitorul, anii in care va trai datorita tratamentelor existeste astazi.

sper sa intelegi situatia. mult noroc !
0
09-11-2012, ora 20:40
andibel
Nu este medic/terapeut
andibel
Multumim mult domnul dr. prietena mea are 41 ani, o fetita de 2 ani si un baietel de 8 ani. Este o mare tragedie acest diagnostic.
Am tinut foarte mult la parerea dvs si am vrut inca o data sa ne asiguram ca tratamentul care il urmeaza este singura posibilitate in momentul de fata.
Va multumim din suflet si sper sa ne ajute D-zeu.
0
09-11-2012, ora 20:52
andibel
Nu este medic/terapeut
andibel
Multumesc mult Maria.
0
04-12-2012, ora 18:10
Sofia30
Nu este medic/terapeut
Sofia30
Sunt super speriata de toata nebunia cu cancerul. Stiu ca ignoranta nu e e nici pe departe solutia si nu sunt ignoranta, doar ca mi-e fff teama de un control, de un diagnostic. Eu am pieptul mai bogat si am citit ca femeile cu sanii mai mari sunt mai predispuse la cancer mamar decat cele cu sanii mai mici. Pur si simplu nu pot sa imi fac curaj sa ma duc la un control! In capul meu exista doar scenariul in care o sa aflu ca am cancer mamar si pt ca am amanat atat consultatia acesta sa fie intr-un stadiu inaintat si aici inainte e film de groaza.
0
05-12-2012, ora 00:31
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
sofia30, stai mai linistita de cat pari, te rog! nu exista niciun studiu care sa sustina ca femeile cu sani mai mari sunt mai predispuse la cancer de san ca cele cu sani mai mici; exista de altfel cancer de san si la barbati, cum probabil stii.

altfel... ce motive de panica si stres ai ? ai vreo suspiciune in aceasta directie ? care e problema de te temi asa tare de asta ? ce varsta si ce antecedente ai ?

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sânii
  • Auto-examinarea sânilor
  • Metode de ridicare a sanilor fara operatie
  • Estetica sânilor
  • Mastopexia - Operatia pentru ridicarea sanilor (lifting-ul sanilor)
  • Mastectomia preventivă
  • Cancerul la sân – o amenințare care poate fi prevenită
  • S-a descoperit enzima care controlează metastazarea cancerului de sân
  • MIT: Antiperspirantele sunt o cauză a cancerului de sân
  •