concluzie: 1 tumora pulmonara dreapta, 2 atelectazie pulmonara dreapta, 3 adenopatii mediastinal

31-10-2011
Mihaela micky
Nu este medic/terapeut
Mihaela micky
Tatal meu de trei luni de zile are o tuse seaca destul de severa, a fost internat in spital la care i sa facut multe analize, radiografii etc.Cer ajutorul vostru pentru ca eu nu prea inteleg nimic din aceste rezultate si momentan nu sunt personal langa tatal meu sa pot intreba medici. In segmentele aplical si dorsal ale lobului superior drept se observa o formatiune tumorala, de 79/68 mm, cu structura neomogena (central are continut aeric) la administrarea de substanta de contrast se se observa ca portiunea sollida a tumorii se incarca neomogen (contine zone hipodense)leziunea infiltreaza bronhia primitiva dreapta si ramurile sale lobare superioara si mijlocie. acest fapt duce la aparitia unui proces atelectatic ce tractioneaza mediastinul superior formatiune invadeaza scizura obliga ajungind in segmentul apical al lobului superior drept de asemenea leziunea este in contact cu pleura laterala dreapta. bule de emfizem pulmonar bilateral. benzi de desen interstitial ingrosate in ambi plamini. adenopatii mediastinale anterioare inferioare in fereastra aorto pulmanara, hilul pulmonar drept, latero-traheal superior bilateral si latero-traheal dreapta inferior, de maxim 30-35 mm. ce se incarca neomogen cu contrast (mai mult in periferie avind zonele centrale hipodense ). nu se observa leziuni dense circumscrise la nivelul celor doua glande suprarenale.concluzie...1 tumora pulmonara dreapta..2 atelectazie pulmonara dreapta...3 adenopatii mediastinale.
3 comentarii
0
01-11-2011, ora 00:42
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
treaba e foarte simpla: tataltau are o tumora in plaman care s-a extins si catre ganglionii limfatici din zona respectiva. pentru a se vedea daca e vorba de cancer sau nu (cum e din pacate foarte probabil in momentul de fata, desi nu sigur) trebuie sa faca si alte teste, respectiv o metoda prin care sa se preleveze o biopsie, cel mai degraba prin BRONHOSCOPIE, de asemenea un chirurg de chirurgie toracica trebuie sa faca un consult si sa vada acest CT pentru a putea spune daca respectivele probleme se preteaza la operatie, apoi, pe baza unui diagnostic anatomopatologic, daca e intr-adevar cancer si se preteaza la tratament oncologic suplimentar, cu RADIOTERAPIE si CHIMIOTERAPIE.
ce discutii aveti cu medicul ? ce v-au spus? ce urmeaza sa faceti ?
0
02-11-2011, ora 00:55
Mihaela micky
Nu este medic/terapeut
Mihaela micky
Cam stiam despre ce este vorba dar nu exact si vroiam sa fiu mai sigura.Mi s-a spus ca nu este de operat, a facut citostatice si in momentul de fata i sa dat un tratament..nu stiu ce sa zic..eu nu am mai avut nici un caz in familie si nu stiu cum sa ma comport, parca tot nu-mi vine sa cred ca ni se intampla noua!crezi ca va fi bine?Nu cred ca vom face fata usor la aceasta suferinta!iti multumesc mult pentru raspuns.
0
02-11-2011, ora 09:21
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
daca nu este de operat, din pacate, nu poate fi vindecat.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.