cancer prostata cu metastaze osoase si pulmonare | Forumul Medical ROmedic

cancer prostata cu metastaze osoase si pulmonare

22-03-2013
ricric55
Nu este medic/terapeut
ricric55
Pentru dl dr Raul
V-as ruga frumos sa analizati cazul sotului meu (60 ani) pe care il voi expune mai jos si sa-mi spuneti parerea dvs.
In luna august 2012, a fost diagnosticat cu cancer prostata gr.4, scor G. 9, cu multiple metastaze osoase. Imediat a inceput tratamentul hormonal - casodex 1/zi, zometa 1/28 zile si diferelin 1/84 zile. A facut si radioterapie 15 sedinte pentru coloana, deoarece avea dureri mari de coloana. Dupa radioterapie durerile aproape au incetat. Dupa 3 luni de tratament, PSA 0, 19, Testosteron 0, 1. Starea lui se imbunatatea cu fiecare zi. In dec. 2012 a facut un CT toracic si s-au identificat cativa noduli max. 7mm, in special in plamanul drept. Am repetat CT dupa 2 luni si nu s-a constatat vreo modificare fata de CT anterior, noduli au stagnat. A fost operat la Marius Nasta. Din plamanul drept au fost scosi 3 noduli de 0, 7 mm si au fost analiyati, concluzia metastaze pulmonare de la adenomul de prostata.
Avand acest rezultat medicul oncolog a hotarat sa inceapa chimioterapie cu docetaxel 1 la 21 zile. Mentionez ca a continuat intocmai tratamentul hormonal descris mai sus. A facut deja 2 serii. Se pare ca le suporta relativ bine.
Medicul oncolag ne-a spus ca abia dupa 6 serii va face o evaluare. Evita sa spuna mai multe.
Am incercat sa preyint cazul cat mai sintetic. V-as ruga frumos sa-mi spuneti parerea dvs. adica daca are sanse sa stabilizeze boala, daca se poate face si altceva in situatia lui si...
Cu multumiri
135 comentarii 12 ..... 4 5 ÃŽnainte ›
0
22-03-2013, ora 18:36
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
in luna august, la diagnosticare, avea facut un CT de plamani cumva ?
0
25-03-2013, ora 09:04
ricric55
Nu este medic/terapeut
ricric55
Va multumesc. Imi cer scuze pentru intarziere, dar nu vreau sa scriu de acasa. Am asteptat sa ajung la birou.
Nu, in luna august 2012 a facut un RMN doar la coloana. Dupa ce m-am mai informat am inteles ca este necesar sa faca CT si pentru celelalte organe. Cred ca nu am fost foarte explicita. In prezent continua tratamentul hormonal in paralel cu citostatice.
Multumesc
0
25-03-2013, ora 15:34
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
totusi trebuie sa recunosc ca in lipsa unui examen CT dinainte de tratament, cu care sa se compare cel de acum, cu un PSA care nu e in crestere (dimpotriva) si fara simptome, mi-e greu sa inteleg prea clar care sunt motivele initierii chimioterapiei. ce v-a spus medicul oncolog ?
0
25-03-2013, ora 15:42
ricric55
Nu este medic/terapeut
ricric55
Chimioterapia este destinata metastazelor de pe plamani.
Oare este OK sa continue si hormonalul
Medicul de la Marius Nasta crede ca metastazele pulmonare au fost inca din august 2012 si au stagnat datorita hormonalului.
0
25-03-2013, ora 15:52
ricric55
Nu este medic/terapeut
ricric55
Oare este o abordare gresita?
0
25-03-2013, ora 19:23
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
daca este intr-adevar o PROGRESIE a bolii, iar metastazele sigur NU existau inainte de inceperea tratamentului hormonal, indiferent de cum e PSA-ul, atunci nu e gresit. daca insa boala NU a progresat ci a raspuns defapt bine la tratamentul hormonal, mi se pare cel putin indoielnic sa se inceapa chimioterapia. desigur spun toate acestea sub rezerva evidentului fapt ca eu NU am toate detaliile acestui caz si nimeni, cu atat mai putin eu, nu poate judeca mai bine decat oncologul care se ocupa direct de acest caz.
0
26-03-2013, ora 09:09
ricric55
Nu este medic/terapeut
ricric55
Neavand un CT pulmonar la diagnosticarea din august, nu stim sigur daca metastazele existau inainte de inceperea tratamentului hormonal. Din cele scrise de dvs. inteleg ca aveti anumite rezerve fata de inceperea chimioterapiei. Aceasta interfereaza cu tratamentul hormonal si este posibil ca acesta sa nu mai fie eficient ?
Este posibil ca dupa cele 6 serii de citostatice sa dispara metastazele de la plamani (cele care au mai ramas dupa operatie) ? Daca nu, ce solutie ar fi? Ce sanse are sa stabilizeze boala?
Va multumesc
0
26-03-2013, ora 09:17
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
sunt putin prea multe intrebari dintr-un singur foc la care nu se poate raspunde simultan foarte bine, caci, evident, ele se refera la o situatie clinica nu foarte clara.

rezerva mea este legata de faptul ca boala poate sa fie DEJA stabilizata doar sub tratamentul hormonal, si atunci ce rost are inceperea chimioterapiei, adica asumarea unor efecte adverse posibil foarte suparatoare, asumare absolut nenecesara; asta ca sa nu mai vorbim de teoria cu inducerea prematura a rezistentei la chimioterapie si risipirea, practic, a unei resurse terapeutice inainte de vreme, inainte ca boala sa devina rezistenta la tratamentul hormonal. de interferat, nu, nu sunt dovezi ca ar interfera propriuzis. defapt daca boala progreseaza sub tratament hormonal, atunci tratamentul ramane "injectia" + citostaticul.
0
26-03-2013, ora 09:45
ricric55
Nu este medic/terapeut
ricric55
Imi cer scuze. Am pus intr-adevar cam multe intrebari. Sunt insa foarte bulversata de tot ce se intampla de 8 luni. Si eu, desi profana in domeniu, am avut rezerve la inceperea chimioterapiei, deoarece din cate am mai citit este cotata ca una din ultimele solutii. Insa nu am vrut sa-mi reprosez mai tarziu ca nu am facut-o. Dvs. ce solutie ati indica?
Cu multumiri
0
26-03-2013, ora 21:35
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu am nicio solutie, caci nu vad prea clar care e problema in momentul de fata. ca atare nu imi este clar de ce s-a inceput chimioterapia. iata ce indic eu ca intrebare pentru oncolog: boala A PROGRESAT SUB TRATAMENTUL HORMONAL COMPLET ? in alta situatie NU se indica chimioterapia, decat daca, teoretic, sa zicem, nu tolereaza niciun fel de tratament hormonal, e alergic, etc, lucru improbabil.
0
27-03-2013, ora 08:59
ricric55
Nu este medic/terapeut
ricric55
Va multumesc frumos pentru atentia acordata.
Medicul a decis sa inceapa chimioterapia in scopul de a distruge metastazele pulmonare. Acesta este motivul. In paralel face si tratamentul hormonal. Acum este posibil sa intrerupem chimioterapia sau mai bine zis este bine sa intrerupem supa 6 serii si evaluare?
0
27-03-2013, ora 09:23
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ma tem ca in conditiile in care boala e sub control cu tratament hormonal, NU se incepe chimioterapie, deci daca nici simptome nu avea, nici PSA-ul nu creste, nici vreun examen CT dinainte de tratament, prin comparatie cu care cel de acum sa zica clar "progresie", initierea chimioterapiei nu pot spune ca este indicata; ca atare, in mod evident, exista niste particularitati ale cazului la care eu nu am acces, va aflati din punctul meu de vedere intr-o situatie total atipica si nici ce "se poate intampla pe viitor" nu pot aprecia. teoretic orice e posibil.
0
27-03-2013, ora 09:44
ricric55
Nu este medic/terapeut
ricric55
Va multumesc. Voi reveni cu detalii imediat ce voi avea si alte date.
0
27-03-2013, ora 20:35
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
asteptam. numai bine !
0
11-04-2013, ora 14:09
ricric55
Nu este medic/terapeut
ricric55
Am revenit cu vesti.
Am facut CT. La plamani nu au mai aparut metastaze si nici la alte organe.
Medicul ne-a spus ca peste 3 luni repetem CT si daca este la fel, renuntam la chimio ;i continuam cu tratamentul hormonal si zameta.El se simte binisor.
V-asi ruga sa-mi spuneti ce parere aveti. Metastazele au disparut ? Ce sanse are ?
Cu multumiri
0
11-04-2013, ora 18:32
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
momentan este in ceea ce se cheama o remisie completa imagistica. lucrurile arata foarte bine, sansele sunt de supravietuire pentru chiar mai multi ani.
0
12-04-2013, ora 08:52
ricric55
Nu este medic/terapeut
ricric55
Va multumesc mult. Sunt impresionata de efortul pe care il faceti. Cu siguranta stiti ce mult conteaza pentru cei disperati. Sa inteleg ca avem motive sa ne bucuram, cel putin o vreme.
Voi reveni cu noutati.
Va multumesc.
0
13-04-2013, ora 08:38
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
asteptam. numai bine !
0
18-04-2013, ora 12:58
ricric55
Nu este medic/terapeut
ricric55
V-as ruga frumos sa-mi spuneti, daca se poate, ca procedura ar fi mai indicata pentru a ataca tumora primara prostata, boala fiind in remisie ? Am auzit ca se face radioterapie tintita.
Ce parere aveti?
Va multumesc.
0
18-04-2013, ora 17:36
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Nu prea conteaza care e tumora primara daca ea evolueaza incet iar metastazele mai rapid, in functie de importanta organului afectat si de extinderea lor, metastazele pot fi mai periculoase decat tumora din punctul de plecare !

Cea mai tintita si eficienta terapie este introducerea unui cateter( un tub subtire si lung ) prin artera aorta pana in proximitatea prostatei iar prin supapa exterioara se introduce solutie de bicarbonat 5 % ! Dupa 3-4 serii de perfuzii cancerul de prostata se VINDECA, adica dispare pur si simplu !
Daca sunt metastaze pulmonare si osoase, e nevoie de perfuzii venoase si atunci beneficiaza de vindecare intai plamanii, apoi prostata si in mai mica masura oasele pt ca ele sunt slab irigate de sange !

Acestea vi le-am spus doar spre informare pt ca practic nimeni nu va face nici macar o perfuzie, nu mai vorbim de arteriografie selectiva !
0
18-04-2013, ora 17:59
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ricric55, ma tem ca nu mi-e foarte clara problema. boala este METASTATICA, adica sistemica, si tu doresti aplicarea unui tratament local ? asa ceva nu se indica.
0
19-04-2013, ora 09:02
ricric55
Nu este medic/terapeut
ricric55
Este adevarat, dar vreau sa facem tot ce se poate. }n ce conditii boala isi reia evolutia?
Pentru metastazele de pe coloana este indicata vertebroplastia - cimentare din cate am inteles ?
Defapt ce se mai poate face?
Cu multumiri
0
19-04-2013, ora 09:44
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
boala isi reia evolutia in mod natural, este doar o chestiune de timp, iar cu cunostintele medicale din ziua de azi, acest lucru nu poate fi prevenit, in conditiile in care boala este metastatica intr-adevar. nu numai atat, dar nici nu se poate prevedea cat va "dura" starea de remisie in care se afla. ce se poate face este continuarea tratamentului care a indus remisia si evaluari periodice.
0
19-04-2013, ora 10:49
ricric55
Nu este medic/terapeut
ricric55
Va multumesc.
Urmeaza tratamentul hormonal de 9 luni. - casodex, dipherelin, zometa. daca nu mai raspunde, se pot inlocui cu alte medicamente din aceeasi gama sau se trece la altceva? Nu sunt si alte tratamente mai noi?
0
19-04-2013, ora 13:50
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
stevens, esti plictisitor !

da, exista mijloace si metode de manipulare a tratamentului hormonal, in caz ca boala da semne ca nu mai raspunde, care se incearca succesiv. apoi eventual se apeleaza la chimioterapie.
0
22-04-2013, ora 09:00
ricric55
Nu este medic/terapeut
ricric55
Va multunesc.
Poate dura ani aceasta manipulare ? Am auzit si de Abiraterone. Ca parere aveti?
Cu multumiri
0
22-04-2013, ora 22:16
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
abiraterone este astazi standard de tratament si in romania. din pacate inca se foloseste dupa esecul chimioterapiei, desi in statele unite se foloseste inainte de chimioterapie (printre mijloacele de manipulare ale tratamentului hormonal). urmeaza sa fie asa si la noi.
0
23-04-2013, ora 08:59
ricric55
Nu este medic/terapeut
ricric55
va multumesc
V-as ruga sa-mi spuneti daca ati intalnit un caz asemanator si, daca da, cum a evoluat.
Sunt extrem de ingrijorata pentru ce va urma.
Imi cer scuze pentru ca pun atatea intrebari si va multumesc inca o data.
0
23-04-2013, ora 18:46
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da, este defapt prezentarea cea mai frecventa pentru un cancer de prostata cu metastaze: cel mai des raspunde la hormonoterapie, si in cele mai fericite cazuri se obtine o remisie, care poate sa tina chiar si ani de zile, dupa care cancerul devine "hormonorezistent", mai corect zis "castratorezistent", dupa care incep manipularile tratamentului hormonal, sunt combatute eventualele simptome, se ajunge la chimioterapie, care iar poate induce o remisie care poate dura nu se stie cat, s.a.m.d.
0
24-04-2013, ora 09:13
ricric55
Nu este medic/terapeut
ricric55
Va multumesc frumos
Mi-ati mai incurajat.
Voi reveni

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
135 comentarii 12 ..... 4 5 ÃŽnainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • S-a descoperit o legătură între alopecia androgenică È™i cancerul de prostată
  • IMC-ul È™i circumferinÈ›a abdominală mari, asociate cu un risc de cancer de prostată agresiv
  • Cea mai bună abordare pentru cancerul de prostată incipient: monitorizarea sau tratamentul?
  • Ejacularea frecventă scade riscul de cancer de prostată cu 33% - câte orgasme pe lună recomandă È™tiinÈ›a?
  • BărbaÈ›ii înalÈ›i ar putea fi predispuÈ™i la apariÈ›ia unei forme agresive de cancer de prostată
  • Obezitatea la bărbaÈ›i creÈ™te riscul de recidivă după prostatectomie radicală
  • Screeningul PSA (pentru cancerul de prostată) unic la bărbaÈ›ii fără simptome nu salvează vieÈ›i
  • Ce semnifică metastazele osoase?
  • Noi terapii împotriva metastazelor osoase în cancerul de prostată
  •