cancer prostata | Forumul Medical ROmedic

cancer prostata

03-07-2009
viorel1955
Nu este medic/terapeut
viorel1955
diagnosticat Carcirom glison 5 la Fundeni, fara raspandire in oase. O sa fac brahiterapie si ma intereseaza sa cunosc o persoana care a beneficiat de un astfel de tratament ptr relatii.
14 comentarii
0
11-10-2009, ora 19:30
ipi
Nu este medic/terapeut
ipi
PSA-ul tatalui meu este 42. In urma mai multor analize si radiografii, care vor fi trimise pentru interpretare in mai multe tari, daca va fi compatibil, se va recomanda un tratament injectabil, subcutanat cu degarelix. Ce credeti?
Care este diferenta intre PSA si PSA free?
0
02-11-2009, ora 17:10
viorel1955
Nu este medic/terapeut
viorel1955
psa 42 ?? da ! e putin albastra ! peste psa 10, 15 tratamentele sunt paleative ! psa free este o fractie a psa-ului care indica mai fin existenta unui cancer. daca este 25% din cel total tumora poate fi maligna. Daca 25% probabilitatea este mai mica. oricum psa este destul de mare si trebuie actionat repede. Va recomand sp.Fundeni unde sunt cativa medici de exceptie.
0
11-12-2009, ora 14:01
a_ralu
Nu este medic/terapeut
a_ralu
psa 42 este albastra, spuneti-mi psa 150 cum mai este ? este posibil asa ceva? va scriu in disperare, tatal meu sufera de aceasta boala cancer de prostata, matastaza osoasa. ieri nu stiam nimic despre aceasta boala, eram pregatiti pentru altceva, pentru taierea unui picior, el suferind si de arterita din anul 92, operat pe un picior in 5 locuri, iar pe burta in ambele parti, va scriu plangand. merg cu el prin casa in genunghi atunci cand il iau durerile, are 55 de ani, sa iti vezi tatal suferind e cel mai crunt lucru care mi se poate intampla.
Luni parintii mei merg la spitalul Fundeni pentru a lua rezultatul biopsiei, azi am inteles ca i-a curs si sange, povestea este de de 2 saptamani, mie azi mi-au spus adevarul pentru ca am o relatie f apropiata cu el si nu au vrut sa ma vada suferind. Azi mi-a spus in lacrimi Ralu stiu ca daca eu mor, si tu mori. AJUTATI-MA...
0
12-12-2009, ora 08:56
GRIGORE LOREDANA
Nu este medic/terapeut
GRIGORE LOREDANA
PTR raluka_voicu.AM CITIT CE AI SCRIS, DESPRE DUREREA PE CARE O AI . AM TRECUT SI EU PRIN ASTA SI STIU CE INSEAMNA . ASTA VARA AM DESCOPERIT IN ANALIZELE TATALUI MEU (UN BARBAT TANAR DE 58 DE ANI CARE NICIODATA NU A FOST BOLNAV ) UN PSA = 300 .AM FOST DISTRUSA CAND MI S-A SPUS CA E CANCER DE PROSTATA NEOPERABIL, GLEASON 9, STADIUL 4 , NICI ACUM NU MI-AM REVENIT SI VAD VIATA ALTFEL DE ATUNCI .ACUM URMEAZA UN TRATAMENT DE LA ONCOLOGIE CU CASODEX SI ELIGARD , PSA =12 DUPA ACEST TRATAMENT. NU POT FACE ALTCEVA DECAT SA MA ROG LA DUMNEZEU SA NU INAINTEZE CANCERUL SI SA NU FACA METASTAZE . O SA MA ROG ALATURI DE TINE SI PTR TATAL TAU, PTR CA ITI INTELEG DUREREA
0
12-12-2009, ora 22:28
a_ralu
Nu este medic/terapeut
a_ralu
iti multumesc din suflet pentru raspuns, toata lumea ma incurajeaza,
sa inteleg Loredana ca prin tratamentul cu Casolex si Eligard tatal tau si-a revenit? daca ma crezi sunt denumiri pe care le aud prima data in viata mea. Unde a facut tratamentul ? sunt multe intrebari care ti le pun in disperare probabil. nu vreau sa devin stresanta dar in astfel de situatii nu stiu ce sa fac, el acum a inceput sa bea si un ceai naturist special pt cancerul de prostata, plus de asta toata casa a eliminat carnea de orice fel, ii fac ceaiuri de fructe zilnic, mancare din soia, s.a. Am inteles ca luni v-a incerca sa i-a si o injectie care este in jur de 200 de euro si se face o data pe luna, se da gratuit sau se plateste...Luni am sa scriu din nou, este primul site de forum pe care scriu si cer ajutor de la toata lumea, rezultatul biopsiei atunci il voi afla, iti multumesc din suflet Loredana
0
12-12-2009, ora 22:43
elena_mihaela27
Nu este medic/terapeut
elena_mihaela27
Buna seara, am si eu o problema, va rog, am un baietel de la 7 ani care e tot timpul agitat, am fost cu el la medic neuropsihiatru si mia spus ca are adhd, mia recomandat un tratament de o luna de zile cu Rispen si Strattera, imi este teama parca sa-i dau, am auzit ca devine ca o leguma si ca nu-i bine, mai bine caut medicamente naturiste pentru sindromul care il are, va rog sa-mi dati un sfat, sunt foarte ingrijorata si nu stiu cum sa procedez, va multumesc
0
13-12-2009, ora 10:52
GRIGORE LOREDANA
Nu este medic/terapeut
GRIGORE LOREDANA
Buna Raluka sa sti ca nu esti deloc stresanta orice nelamurire ai poti sa mi-o spui ;cu cea mai mare placere o sa-ti explic .Iar in ceea ce priveste incurajarea stiu cum e ptr ca orice vorba buna mi-ar spune cineva, oricine acum o ascult cu placere .Prima care m-a incurajat a fost medicul oncolog de la Targoviste care ne si prescrie tratamentul lunar si gratuit .Deci sa-ti explic cum am procedat eu :dupa ce am avut toate rezultatele adica :biopsie, rmn pelvin si abdominal , scintigrafie osoasa care aratau ca nu exista metastaze in alte organe (ceea ce la un psa de 300 este o minune de la DUMNEZEU ptr ca inainte de a face toate astea toti medicii mi-au spus ca sigur exista )dr Iconaru de la panduri (spital de urologie in Bucuresti )m-a trimis la un radioterapeut - oncolog la spitalul Coltea care vreau sa spun ca m-a daramat definitiv (noroc ca eram cu tatal meu pe care il lasasem undeva la intrare )mi-a spus ca nu se mai poate face nimic, ca nu e corect sa nu-i spun ce are , ca nu o mai duce mult , ca se va simti din ce in ce mai rau , in fine atunci ptr prima data in viata am vrut sa deschid o fereastra si sa ma arunc in gol dar cum am spus am avut noroc cu tati care ma astepta saracul cumintel pe o bancuta afara daca as fi fost singura nu stiu ce as fi facut .Iti dai seama cat teatru a trebuit sa joc eu fata de tatal si mama mea :eram cu ei in salonul de spital si eram numai zambet , ma chema medicul lui afara si ma bombarda cu niste prognosticuri sumbre , ieseam putin in fata spitalului si plangeam pana ma racoream apoi veneam in salon unde trebuia sa fiu iar un zambet .Te-am plictisit cu amanunte fara rost dar si mie imi face asa bine sa vb cu cineva .Deci cum iti spuneam dupa vizita la dr de la spitalul Coltea am venit la noi la Targoviste si o colega de a mea care m-a vazut cant sunt de distrusa m-a luat de mana si m-a bagat in cabinetul d-nei doctor LUPASCU ; a fost primul medic care mi-a explicat si m-a incurajat chiar mi-a spus ca am facut f bine ca nu i-am spus adevarul si m-a sfatuit sa nu-l operez , sa il la s in pace ptr ca un barbat caruia i-au fost scoase testiculele il termini psihic (interventia chirurgicala in asta consta - castrare ) mi-a scris o retete gartuita cu casodex (bicalutamida ) si eligard (acetat de leuprorelina ) si la fel mi-a spus ca are pacienti care de 10 ani iau acest tratament si sunt bine mersi .A fost prima data cand cineva mi-a dat o mica speranta si dupa 40 de zile de la tratament (casodex il ia pe fiecare zi cate o pastila iar eligardul face o injectie in burta la 3 luni se poate face si o doza mai mica la o luna ) psa lui era de la 300 . 35 .acum este 12 ...Doamna doctor s-a bucurat alaturi de mine cand a vazut rezultatele . Si vreau sa-ti spun ca viata mea acum se masoara in retele de la oncologie ; eu, acum nu zic: a mai trecut o luna din viata mea zic :trebuie sa merg sa-i iau reteta tatalui meu ptr ca a terminat pastilele .Nu pot sa spun ca s-a vindecat , dar pot spune ca ii e bine .La fel bea ceai de pufulita si de ghimpe , nu bea cafea si alcool; la capitolul carne nu stam prea bine ptr ca el e gurmand si ii place f mult carnea dar a mai rarit-o. Sper ca nu te-am plictisit si astept sa scri luni dupa rezultate .Ma voi ruga ptr voi si sa crezi in minuni .Eu cred si DUMNEZEU nu m-a lasat niciodata ;am trait niste evenimente din care numai DUMNEZEU m-a salvat si cred in minunile LUI.
0
13-12-2009, ora 10:58
GRIGORE LOREDANA
Nu este medic/terapeut
GRIGORE LOREDANA
ptr Raluka :Am uitat sa scriu ce era mai important : dupa ce ai rezultatele mergi la un medic oncolog(sper sa gasesti unul cu suflet ) el iti va spune ce ia de facut ;nu cumperi nici o injectie cu 200 de euro.
0
13-12-2009, ora 20:52
a_ralu
Nu este medic/terapeut
a_ralu
Nu m-ai plictisit deloc, crede-ma...citesc cu mare drag, o sa incerc si eu unul din ceaiuri, el bea un ceai de napraznic, luat de la un domn din Bistrata Nasaud, l-am gasit in Mangalia si acum trebuie sa imi trimita o tinctura de spanz, tatal tau in cat timp i-a scazut psa-ul?sau de cand ati aflat? Ai fost foarte curajoasa si te admir foarte tare crede-maa.
casodexul am inteles ca il i-a deja, pe langa alte pastile pentru circulatia sangelui, pentru inima. Daca il vezi e un barbat inalt, suferinta o arata doar acasa...de 3 zile se simte mai bine, am umblat in genunchi prin casa cu el de durere.Azi plangea cand ma vedea, si imi spunea ca asa simte sa planga... nu pot scrie foarte mult pentru ca nu sunt acasa, mersi mult
iti las si id-ul de mess : raluka_voicu, poate reusim sa vorbim mai multe
0
14-12-2009, ora 13:37
GRIGORE LOREDANA
Nu este medic/terapeut
GRIGORE LOREDANA
Este bine ca plange asa se mai descarca si dumnealui ;dar cred ca e cu moralul la pamant si probabil ca durerile sunt foarte mari .probabil il doare ca va vede suferind alaturi de el.Trebuie sa-l incurajezi ...si sa fi tu curajoasa.Tocmai din cauza asta eu nu le-am spus nimic parintilor mei ptr ca si tatal meu este un om f sensibil ... un barbat de la tara care toata viata nu a stiut decat sa munceasca ptr mine si ma doare sufletul ca eu l-am tinut langa mine pana s-a ajuns aici ...Ma doare sufletul cand ma uit la el si as plange .as plange dar ma rog la DUMNEZEU sa aiba grija de el ca e un om bun...astept sa-mi scri sa-mi spui rezultatul de la biopsie si ce v-a recomandat medicul..
0
26-12-2009, ora 18:35
GRIGORE LOREDANA
Nu este medic/terapeut
GRIGORE LOREDANA
PTR RALU SI TOTI CEILALTI CRACIUN FERICIT SI CU LINISTE IN SUFLET !
NU AI MAI SCRIS NIMIC RALU CE MAI FACI ?CUM MAI E TATAL TAU ...
SANATATE MULTA
0
29-12-2009, ora 20:08
angst
Nu este medic/terapeut
angst
si eu trec prin ce treceti voi. am mai scris...tata ia tratament de o luna.se simte bine. cum se simt tatii vostri?...multa sanatate la toti..
0
06-01-2010, ora 20:57
a_ralu
Nu este medic/terapeut
a_ralu
La Multi Ani pentru toata lumea, sincer Loredana nu am stiut ce sa iti mai scriu, rezultatul analizei de la bucuresti nu a fost foarte detaliat, nu i s-a explicat mai nimic, tratamentul de la Bucuresti il urmeaza pentru cancer, in schimb a trecut o luna iar lui injectia aceea care se face o data pe luna nu i s-a dat, a trecut decembrie suntem in ianuarie si se muta de la Bucuresti la Constanta, ii cer o analiza care nu a reusit sa o faca, ceva cu raze, pt a depista metastaza osoasa in ce stadiu este... l-au programat pe data de 15, el nu se simte foarte bine, nu este la pat ceea ce ma bucur, iese afara, se plimba, dar simt ca ceva nu este bine, imi este f greu sa scriu, pentru ca simt frica care o am pentru el,
Iar doctorii, nu iti spun cat de, dezamagita pot fi :(
0
06-01-2010, ora 21:11
GRIGORE LOREDANA
Nu este medic/terapeut
GRIGORE LOREDANA
LA MULTI ANI SI TIE MAI ALES TATALUI TAU . STIU CE INSEAMNA DR SI SPITALE SI MAI ALES IOB FUNDENI ...
TREBUIE SA FACA SCINTIGRAFIE OSOASA ...TATAL MEU A FACUT CAND ERA INTERNAT LA SP PANDURI ...A AVUT NOROC A FACUT-O REPEDE SI A IESIT SI BINE...
SPER SA IASA BINE SI A TATALUI TAU , ,.
NOI VOM FACE VINERI UN CT (TOMOGRAF ) SA VEDEM CUM MAI STAM.
MULTA SANATATE TATALUI TAU SI TIE PUTERE SA TRECI PESTE TOATE..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • S-a descoperit o legătură între alopecia androgenică È™i cancerul de prostată
  • CompuÈ™ii din roÈ™ii ar putea preveni afecÈ›iunile prostatei?
  • IMC-ul È™i circumferinÈ›a abdominală mari, asociate cu un risc de cancer de prostată agresiv
  • Cea mai bună abordare pentru cancerul de prostată incipient: monitorizarea sau tratamentul?
  • Ejacularea frecventă scade riscul de cancer de prostată cu 33% - câte orgasme pe lună recomandă È™tiinÈ›a?
  • BărbaÈ›ii înalÈ›i ar putea fi predispuÈ™i la apariÈ›ia unei forme agresive de cancer de prostată
  • Obezitatea la bărbaÈ›i creÈ™te riscul de recidivă după prostatectomie radicală
  • Screeningul PSA (pentru cancerul de prostată) unic la bărbaÈ›ii fără simptome nu salvează vieÈ›i
  • Când ar trebui să-È›i investighezi prostata?
  •