cancer ovarian la 25 de ani?

01-10-2012
raluca radulescu
Nu este medic/terapeut
raluca radulescu
Buna ziua! Ma adresez cu toata stima celor care sunt in masura sa isi dea cu parerea.In cele ce urmeaza va relatez pe scurt situatia mea.
Am 25 de ani, casatorita, o fetita de 5 anisori. Nastere prin cezariana in 2007( motiv oftalmologic)
La inceputul lunii august in urma unei ecografii transvaginale, 'm-am ales' cu urmatoarele:
-Anexa macrolezionala stg, de aprox 9.5 cm(ecostructura mixta lichidiana si solida)probabil hidrosalpinx stg+chist ov stg, de aprox 4.5 cm
-Hidrosalpinx drept
-Cicatrice uterina (post operator) dehiscenta
-Colpita
La clasificare Pap C2, Clasificare munchen:2, Bethesda:frotiu reactiv
Se recomanda analize de sange:
VSH: 61(val norm fiind mai mic de 20 mm/h)
HE4: 65(val norm fiind mai mic de 70 pmol/l)
CA125 : 277.2( val norm fiind mai mic de 35)
Medicul respectiv in urma rezultatelor mai sus mentionate trage concluzia: formatiune tumorala suspect malign, inflamatii, infectii la nivelul org genit. sugera internare de urgenta si operatie.
Nu am fost deloc incantata de idee si am mai cerut parerea unui alt medic
Cu toate rezultatele deja in mana si in urma altei eco transvag. cel de-al doilea medic observand 'harababura' generala la nivelul anexelor recomanda Rmn pelvi abdominal. In cele din urma am reusit pe 26 sept sa fac acest Rmn.
Rezultatele sunt urmatoarele:
Diagnostic: Afectiuni neinflamatorii ale ovarului trompei Fallope si ligamentului larg.
Rezultatele exlorarii:
Uter bicorn
Multiple chiste Naboth la nivelul colului cu diam de max:10 mm
Anexa dr. normala.
La nivelul anexei st se evidentiaza imag chistica in hipersemnal T1, T2 cu fina priza de contrast periferica si hipersemnal DWI avand diam de 14 mm.
Adenopatie iliaca st cu diam de 7 mm, dar cu corespndent in DWI
Fina lama de lichid in sacul Douglas.

La nivel de abdomen toate bune si frumoase.

Merg cu toate hartiile la cel de-al doilea medic( cu care de alfel a ramas sa se ocupe de mine in tot acest proces), mai face inca un eco transvag si vede niste schimbari notabile in ceea ce priveste aspectul dar si reducerea in dimensiuni a tuturor 'minunilor' de pe acolo.
Spune sa ma buvur ca sunt pe drumul cel bun, ca lucrurile s-au schimbat vazand cu ochii in bine(fara tratament medicamentos, in tot acest timp schimbad radical alimentatia) si sa mai asteptam pana la operatie. Trat cu Rupan 7 zile, sa refac in noiembrie analizele de sange si dupa menstruatie sa reevaluam situatia.
Medicul de familie nu a apreciat la fel situatia si mi-a sugerat sa mai vb cu un alt medic(asta ar insemna un alt 3-lea dr)
Intrebari sunt multe.la oricati medici as merge sunt constienta ce ceva tot va fi diferit de la unul la altul.asa ca incerc sa ma lamuresc un pic singura, cam cum sta treaba.Afland mai multe opinii si informatii e mai bine, cred eu
Va multumesc anticipat tuturor celor care veti gasi de cuviinta sa raspundeti referitor la cele de mai sus.
1 comentarii
0
04-10-2012, ora 11:06
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Ceea ce vă este dv necesar e un chirurg bun. Indiferent de natura benignă sau malignă, un lucru e clar: acolo e ceva care trebuie scos.
Iar în ceea ce priveşte natura, diagnosticul de certitudine este cel anatomopatologic: examinarea la microscop a piesei excizate.

Nu amânaţi. Câteva zile nu contează. Câteva săptămâni ar putea să conteze.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: