cancer ovarian la 25 ani? | Forumul Medical ROmedic

cancer ovarian la 25 ani?

01-10-2012
raluca radulescu
Nu este medic/terapeut
raluca radulescu
Buna ziua!
Ma adresez cu toata stima celor care sunt in masura sa isi dea cu parerea.In cele ce urmeaza va relatez pe scurt situatia mea.
Am 25 de ani, casatorita, o fetita de 5 anisori. Nastere prin cezariana in 2007 (motiv oftalmologic)
La inceputul lunii august in urma unei ecografii transvaginale, 'm-am ales' cu urmatoarele:
-Anexa macrolezionala stg, de aprox 9.5 cm(ecostructura mixta lichidiana si solida)probabil hidrosalpinx stg+chist ov stg, de aprox 4.5 cm
-Hidrosalpinx drept
-Cicatrice uterina (post operator) dehiscenta
-Colpita
La clasificare Pap C2, Clasificare munchen:2, Bethesda:frotiu reactiv
Se recomanda analize de sange:
VSH: 61(val norm fiind mai mic de 20 mm/h)
HE4: 65(val norm fiind mai mic de 70 pmol/l)
CA125 : 277.2( val norm fiind mai mic de 35)
Medicul respectiv in urma rezultatelor mai sus mentionate trage concluzia: formatiune tumorala suspect malign, inflamatii, infectii la nivelul org genit. sugera internare de urgenta si operatie.
Nu am fost deloc incantata de idee si am mai cerut parerea unui alt medic
Cu toate rezultatele deja in mana si in urma altei eco transvag. cel de-al doilea medic observand 'harababura' generala la nivelul anexelor recomanda Rmn pelvi abdominal. In cele din urma am reusit pe 26 sept sa fac acest Rmn.
Rezultatele sunt urmatoarele:
Diagnostic: Afectiuni neinflamatorii ale ovarului trompei Fallope si ligamentului larg.
Rezultatele exlorarii:
Uter bicorn
Multiple chiste Naboth la nivelul colului cu diam de max:10 mm
Anexa dr. normala.
La nivelul anexei st se evidentiaza imag chistica in hipersemnal T1, T2 cu fina priza de contrast periferica si hipersemnal DWI avand diam de 14 mm.
Adenopatie iliaca st cu diam de 7 mm, dar cu corespndent in DWI
Fina lama de lichid in sacul Douglas.

La nivel de abdomen toate bune si frumoase.

Merg cu toate hartiile la cel de-al doilea medic( cu care de alfel a ramas sa se ocupe de mine in tot acest proces), mai face inca un eco transvag si vede niste schimbari notabile in ceea ce priveste aspectul dar si reducerea in dimensiuni a tuturor 'minunilor' de pe acolo.
Spune sa ma buvur ca sunt pe drumul cel bun, ca lucrurile s-au schimbat vazand cu ochii in bine(fara tratament medicamentos, in tot acest timp schimbad radical alimentatia) si sa mai asteptam pana la operatie. Trat cu Rupan 7 zile, sa refac in noiembrie analizele de sange si dupa menstruatie sa reevaluam situatia.
Medicul de familie nu a apreciat la fel situatia si mi-a sugerat sa mai vb cu un alt medic(asta ar insemna un alt 3-lea dr)
Intrebari sunt multe.la oricati medici as merge sunt constienta ce ceva tot va fi diferit de la unul la altul.asa ca incerc sa ma lamuresc un pic singura, cam cum sta treaba.Afland mai multe opinii si informatii e mai bine, cred eu
Va multumesc anticipat tuturor celor care veti gasi de cuviinta sa raspundeti referitor la cele de mai sus.
7 comentarii
0
01-10-2012, ora 18:11
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
totusi, care este intrebarea referitoare la cele relatate de tine mai sus ?
0
02-10-2012, ora 12:22
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
CARE au fost simptomele
ce te-au determinat
de ai facut in august ecografia transvaginala?

scrie SI asta pt a stii sa-ti raspunda un medic.
sau
a fost un control de rutina?!?
(nu prea cred)
sanatate maxima-ti doresc!
0
02-10-2012, ora 14:06
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
cat este CA 125 in exact acest moment ? sau, ma rog, foarte recent ? asta trebuie stiut/aflat.
0
02-10-2012, ora 15:05
raluca radulescu
Nu este medic/terapeut
raluca radulescu
In atentia Dnului/Dnei Sebesuldejos

Am descoperit aceata problema in urma unei 'vizite' la UPU cu dureri in partea dreapta sus aproape de coaste.Investigand zona respectiva la eco, unul din medicii care au facut acel eco a vazut doar un sept la fiere, precizand ca nu ar trebui sa provoace prea mari neplaceri asa ca a cautat si in alte parti ale abdomenului inclusiv pelvis.Initial a zis ca e o sarcina, apoi ca nu pare a fi totusi o sarcina si mi-au sugerat o examinare gineco.
Ceea ce am si facut in zilele urmatoare.(incep de luna august anul acesta)
Simptome destul de banale, sau cel putin carora eu nu le-am dat prea multa atentie: dureri ca cele menstruale(in afara perioadei) doar ca erau mai accentuate ca de obicei, balonari frecvente, disconfort, stari de greata..si o stare de oboseala generala.Am cam pus toate aceste semne pe baza stresului, picioarelor desculte, programul destul de incarcat...neglijenta, recunosc!
In atentia Dnului RaulDuke:

In ceea ce priveste CA 125, analiza facuta in 8 aug 2012, cu valori de 277, 2(fata de limitele normale mai mic de 35U/ml).precizez ca o voi reface, la recomandarea medicului curent, la ineputul lunii noiembrie
1
02-10-2012, ora 16:36
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da. asta trebuie aflat in momentul de fata. dupa parerea mea poti sa o faci si acum, caci au trecut 2 luni de la ultima masuratoare si ar cam trebui ca valoarea sa se apropie de normal, daca nici simptomele nu mai persista. daca nu, se cam indica o biopsie.
0
03-10-2012, ora 08:18
raluca radulescu
Nu este medic/terapeut
raluca radulescu
Aseara am mai luat legatura cu o dna dr, care mi-a mai facut lumina in toate aceste informatii, nelamuriri.Din cate am inteles.acest indice tumoral isi mai modifica valorile si in alte conditii.Si in plus aceeasi dna dr a mentionat ca o tumoare maligna nu va da inapoi ca dimensiuni, aspect fara a se interveni prin chimio/radio sau interventie chirurgicala.
Asadar incep sa apara si semne care sa duca cu gandul ca nu e chiar asa cum am fost alarmata de medicul initial, ramane totusi suspiciunea.Ramane astazi sa mai fac un eco, sa vada exact cum e treaba la nivelul ovarelor, si urmeaza a se pune un diagnostic(orientativ) macar si a se propune tratamentul ulterior.Mi s-a mai spus de-asemenea ca ar putea fi vb doar de un chist sau mai multe.obisnuite+inflamatii+infectii..Nimic nu e 100% sigur.Trebuie monitorizat si mers din aproape in aproape, cert e ca nu trebuie ignorat dar nici de panicat pana la atac de cord.
Si daca pana acum nu am cedat nervos, slabe sanse sa o mai fac de acum incolo...Cu Dumnezeu inainte si cu medicul aproape!
0
03-10-2012, ora 21:49
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Felicitari
PENTRU MODUL IN CARE GANDESTI!

ROAGA-TE!!

Sanatate maxima iti doresc!

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.