cancer ovarian | Forumul Medical ROmedic

cancer ovarian

08-10-2011
flory2016
Nu este medic/terapeut
flory2016
buna zia..as dori sa imi dati si mie mai multe detalii pe intelesul nostru despre un rezultat patologic diagnostic extemporaneu.chistadenom papilifer 'border-line'..PARAFINA ANEXA DREAPTA ovar polichistic.parenhimil ovarian prezinta in zona hilara lumene dilatate ale rete ovarii. chistadenom papilifer 'boreden-line' ovarian drept cu zone de chistadenocarcinom inalt diferentiat G1.este absenta depasirea capsulei chistice.trompa hemolaterala cu relativ discreta inflamatie cronica fara invazie tumorala..(stadiul pTxG1 Nx Mx)..ce parere aveti?e grav?ce stadiu este?pacienta are 17 ani.multumesc
19 comentarii
0
08-10-2011, ora 14:51
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da, este o leziune cu probleme. se poate spune ca este un cancer ovarian in stadiu foarte incipient. nu prea inteleg bine stadiul pTx... cum a fost prelevata biopsia ? a fost scos ovarul ? ce interventie s-a practicat si pentru ce anume ? oricum pare a fi un stadiu foarte mic si care se preteaza la interventie chirurgicala care sa indeparteze cu succes orice urma de boala.
furnizati mai multe detalii despre caz, va rog!
0
08-10-2011, ora 14:57
flory2016
Nu este medic/terapeut
flory2016
eu sunt pers cu probleme...am fost operata laparoscopie si mi sa scos ovarul drept...am urmat 6 serii de chimioterapie si la alegerea mea a urmat si cea de a doua operatie unde mi sa efectuat histerectomie totala cu anesectomie bilaterala.as vrea sa stiu ce sanse sunt ca.cancerul sa apara in alta parte..
0
08-10-2011, ora 16:07
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
de pe un bilet de externare sau un examen anatomopatologic din urma eventual a primei operatii as vrea sa-mi furnizezi un diagnostic complet, cu tot cu stadiu TNM pentru ca Tx Nx Mx... nu prea imi spune nimic, nu-mi da nici o informatie. e ca in dosarele X !deci nu am cum sa stiu ce protocol s-a aplicat. in loc de X ar trebui sa gasesti cifre pe undeva.
0
08-10-2011, ora 16:11
flory2016
Nu este medic/terapeut
flory2016
ce am scris in primul mesaj este exact ce scrie pe biopsie cuvant cu cuvant...nimic mai mult
0
08-10-2011, ora 16:17
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da, numai ca aia e rezultatul examenului EXTEMPORANEU. asta inseamna ca chirurgul a scos o bucatica din tumora pe care a vazut-o el acolo in ovar si a dat-o rapid la anatomopatologie. anatomopatologul in cateva minute a pus piesa la parafina si a studiat-o la microscop si a dat rezultatul, cat timp tu erai inca pe masa de operatie. in schimb dupa ce ti-a scos TOT ovarul, obligatia chirurgului era sa dea toata piesa care a rezultat DIN NOU la anatomopatologie, spre a se vedea diagnosticul final. tu ai urmat chimioterapie si reinterventie tip second look, asta e un abord standard in cazul cancerului de ovar, dar pentru a putea spune care sunt sansele la distanta, trebuie spus exact diagnosticu TNM care a rezultat la operatia de indepartare de ovar (prima).
ai 17 ani ?
0
08-10-2011, ora 16:19
Ylla
Nu este medic/terapeut
Ylla
In anul 2005 am facut o anesectomie stanga iar rezultatul a fost chistadenomseros papilifer borderline.Am inceput chimioterapia dar am trimis lamelele si la Victor Babes unde rezultatul a fost diferit(doar chistadenom seros papilifer).Asa ca am intrerupt citostaticele si nu am mai facut operatia pentru histerecomie.In 2008 luna noiembrie am descoperit un alt chist pe ovarul drept.M-am operat in ianuarie 2009 (histerectomie totala, anesectomie dreapta si omentectomie) iar rezultatul a fost adenocarcinom seros stadiul 2a si G2.Am facut 8 sedinte de citostatice.In mai anul acesta operand o eventratie au fost gasite 6 metstaze in zona iliaca satanga(erau situate pe aorta iliaca, ureter si intestin)S-a curatat cat s-a putut si am inceput iar citostaticele.Vreau sa va spun ca inainte de operatie am facut markerii tumorali si au avut valori in limita normala.Asa ca depinde de organism.Poate aveti sansa ca sa nu recidiveze.Multa sanatate.
0
08-10-2011, ora 16:44
flory2016
Nu este medic/terapeut
flory2016
acum am 23 de ani...au trecut 5 ani de cand am terminat totul..merg periodic la analize.dar ma interesa sa stiu cam ce sance exista sa recidiveze...repet.ce am scris in primul mesaj este dupa patologia de la 3 saptamani.am mai dat odata la oncologie bucuresti lamelele cu probe si scrie.FRAGMENT TISULAR DE 2/0, 8CM CU ASPECT DE TUMORA SEROASA BORDER-LINE SI ZONA DE 0, 8CM CU STRUCTURA MICROSCOPICA DE CHIST ADENOCARCINOM PAPILAR SEROS G1 (INVAZIE STROMALA FOCALA, MINIMA;REACTIE DESMOPLAZICA REDUSA).DIAGNOSTIC DE TRIMITERE CARCINOM OVARIAN DREPT.atat scrie nimic mai mult
0
08-10-2011, ora 16:53
flory2016
Nu este medic/terapeut
flory2016
doctorii au spus ca tumora nu a fost in ovar ci de ovar era un chist prins ca si cu un siret.si tumora era inauntru chistului...ma scuzati dar dvs aveti cunostinte medicale?poate un doctor stie acei termeni pe care vi iam scris eu...la a 2 operatie cand mi sa scos si celalat ovar si uterul nu sa gasit absolut nimic, au fost normale
0
08-10-2011, ora 17:10
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
sunt oncolog.
prognosticul pe termen lung DEPINDE de stadiul initial, care stadiu in cancer este de la I la IV si este dat de ce ti-am spus eu, literele acelea T N si M, fiecare cu cifrele lui. T se refera la dimensiunea si invazia tumorii primare, N la numarul de ganglioni invadati gasiti la operatie, iar M la prezenta sau absenta metastazelor. atunci cand in loc de cifre pe buletin apare X, adica Tx Nx Mx... practic nu se cunoaste stadiul.
cel mai probabil, la istoricul pe care il descrii, a fost vorba de un cancer foarte foarte incipient, descoperit aproape accidental, operat cu succes si chiar supratratat, datorita varstei tale foarte fragede.
avand in vedere ca au trecut 5 ani si nu ai semne de recidiva, prognosticul pare a fi foarte bun.
totusi, riscul mediu ca o femeie sa faca un cancer de ovar de-a lungul vietii fiind undeva pe la 1, 6 %, cu o varsta medie a aparitiei acestei boli pe la 57 de ani. tu ai fost diagnosticata cu aceasta boala la 17 ani. asta inseamna ca e posibil sa ai o predispozitie genetica. evident nu vei mai face cancer de ovar si nici de uter sau anexe, pentru ca acestea au fost indepartate. totusi este foarte util ca de-a lungul vietii sa faci vizite regulate la medic, sa ai un regim de viata cat mai echilibrat si sa respecti toate indicatiile medicului care pot ajuta orice persoana sa depisteze orice problema de sanatate inca din pripa.
personal iti urez sa nu mai ai nici o problema de sanatate niciodata si sa traiesti pana la adanci batranete!
0
08-10-2011, ora 17:24
flory2016
Nu este medic/terapeut
flory2016
va multumesc frumos dle raul.merg din 3 in 3 luni la marcarul tumoral CA 125 si ce se mai face.o data la 6 luni ecografie transvaginala si la sani, si o data pe an ct sau rmn..de curand mi sau descoperit mici noduli la sanul stand si mi sa propus sa fac o ecografie cu ultrasunete pentru ca o mamografie e prea devreme la varsta mea sa o fac...ginecologul a spus ca nu e ceva grav.poate fi din cauza ca nu mai am ciclu de 5 ani si ca e pe baza hormonala, , , , , , , , , dvs ce tratament naturist sau nu imi recomandati pt a ma proteja de o posibila recidiva?are legatura cu alimentatia?sa stiti ca a fost descoperit 'accidental' la 3 luni dupa ce mi-am inceput viata sexuala, , , , evident mam maritat, si am mers la ginecolog pt un control de rutina si aveam 2 luni de sarcina...
0
08-10-2011, ora 17:28
flory2016
Nu este medic/terapeut
flory2016
in prezent iau capsule de ganoderma si beau ceai verde si ceai de napraznic, , , , , mai imi pun in ceaiuri bitter suedez
0
08-10-2011, ora 17:36
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
imi pare rau sa aud ca problema asta a ta te-a lovit la o varsta atat de frageda si intr-o situatie asa delicata. sper sa nu mai ai probleme pe viitor!
cel mai bun sfat pe care ti-l pot da este asta: continua controalele conform recomandarilor!
despre medicamente naturiste... sincer nu cred nici cat negrul sub unghie ca sunt bune la ceva, iar daca sunt, cu siguranta nu s-a demonstrat la ce. bitterul suedez cred ca e o bautura alcoolica si... nu vad legatura sincer :) poate doar de placere. insusi codul deontologic al medicilor le interzice acestora sa recomande medicamente "naturiste" sau despre care nu s-a demonstrat stiintific ce efecte au.
tie insa iti urez numai bine!
0
08-10-2011, ora 17:42
flory2016
Nu este medic/terapeut
flory2016
va multumesc din tot sufletul.numai bine si dvs.daca mai am vreo nelamurire o sa mai scriu..sper ca nu va stresez prea tare :D
0
08-10-2011, ora 19:51
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nicio problema!
0
08-10-2011, ora 20:34
flory2016
Nu este medic/terapeut
flory2016
pe o alta foaie de rezultat imunohistochimie RECEPTORI HORMONALI BLOC 2528414-20%INTENSITATE+ -RP=30%INTENSITATE+ BLOC258416-RE=50%INTENSITATE+ -RP=80%INTENSITATE+ NU STIU CE INSEAMNA
0
08-10-2011, ora 22:05
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
receptori hormonali respectiv progesteronici si estrogenici. de mica importanta acum.
0
08-10-2011, ora 22:24
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
Nu se stie macar dimensiunea tumorii?
0
09-10-2011, ora 17:02
flory2016
Nu este medic/terapeut
flory2016
buna ziua dle raul.de 2 zile ma inteapa cam tare in partea dreapta sub coaste cam pana sus la piapt si putin ma doare mana...sa fie apenticita?mananc 2 pungi de seminte pe zi.sau sa aibe legatura cu cancerul care l-am avut??????????
0
09-10-2011, ora 17:45
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
linisteste-te ! dureri din astea apar la toata lumea tot timpul. dincolo de faptul ca nu are rost sa speculezi despre posibile diagnostice pe internet, la o histerectomie cu anexectomie... nu cred ca mai ai tu apendice! posibil sa gresesc, dar m-as mira foarte tare sa fi fost lasat pe loc apendicele.
ia niste antialgice usoare, incearca sa-ti reglezi motilitatea tubului digestiv si daca nu trece, mergi la medicul tau de familie !

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.