cancer ovarian | Forumul Medical ROmedic

cancer ovarian

13-02-2008
alina7aug
Nu este medic/terapeut
alina7aug
sper ca nu pun o intrebare puerila, dar as vrea sa stiu...cancerul ovarian se poate vindeca?ati intalnit situatii in care pacienta a trait 15-20 ani?e o intrebare care ma obsedeaza...nimeni nu mi-ar raspunde obiectiv, pt ca n-ar putea fiind si mama de fata
9 comentarii
0
13-02-2008, ora 00:00
sorinbalan2000
Nu este medic/terapeut
sorinbalan2000
Cine e bolnava? Dvs. sau mama? dati si varstele. Ce examinari ati facut pana acum?
0
13-02-2008, ora 00:00
alina7aug
Nu este medic/terapeut
alina7aug
mama e bolnava.are 47 de ani
0
13-02-2008, ora 00:00
alina7aug
Nu este medic/terapeut
alina7aug
a fost operata pe 12 febr 2006.apoi a urmat tratament cu citostatice 6 luni
.a facut markerul luna asta si i-a iesit 10.inainte a fost 5.ideea e ca se simte excelent, s-a ingrasat -slabise incredibil inainte de operatie.e optimista...si eu incerc sa fiu, pt ca trebuie sa o incurajez si sa-i fiu alaturi.doar cand trebuie sa mergem la spital-acum la 3 luni ni s-a spus ca treb sa mai vina-atuci devine pesimista si isi aminteste ca e o boala incurabila.atunci urmeaza cateva zile in care eu plang pe ascuns, ea la fel.dar in fata ei sunt numai zambet si ii spun sa creada in minuni.pt ca ele exista.alta solutie nu am..decat o minune..si ma rog in fiecare zi pt asta...nu-si doreste decat sa-si vada nepotica crescan.are doar un an si e viata ei...adica fiica mea.nu stiu daca se vindeca sau nu, dar imi doresc sa traiasca ani multi alaturi de noi sa isi vada nepotica mare...
0
26-02-2008, ora 00:00
ialina
Nu este medic/terapeut
ialina
Buna!

Draga mea speranta moare ultima...trebuie sa se roage bunului Dumnezeu sa i dea zile sa traiasca...statistici exista si nu sunt favorabile, insa sunt cazuri in care oameni supravietuiesc desi, nu li se mai da nici o speranta...
Eu am probleme...nu stiu daca e cancer ovarian sau nu inca...urmeaza sa mai fac investigatii...insa ma rog la Dumnezeu sa nu fie...iar daca mi este dat sa duc aceasta cruce sa mi dea putere sa o duc...se spune ca Dumnezeu nu ne da mai mult decat putem sa ducem...iar daca ne da ceva...ne da ca sa ne fie bine...de fapt sufletului sa i fie bine pt ca asta conteaza.ar fi multe de spus aici...
Vreau sa te intreb...de fapt poate ar folosi si altor persoane...sa ne spui cum a descoperit mama ta acesta boala si cum s a manifestat...
Eu cred in minuni...insa cred ca numai Dumnezeu le poate face...multa rugaciune la Maicuta noastra Maica Domnului...
Astept sa mi povestesti...daca ai timp...Multa sanatate.
0
27-02-2008, ora 00:00
alina7aug
Nu este medic/terapeut
alina7aug
buna ziua!voi incerca sa povestesc cum a descoperit mama boala de care suferea(cancer ovarian).in primul rand, slabise.apoi imi spunea ca simte ceva in burta, ceva tare.apoi au aparut sangerari in afara ciclului menstrual.asta se intampla in decembrie.ea a mers la medic in februarie.a fost operata urgent, medicul era convins ca e vorba de fibrom.in timpul operatiei a descoperit tumora iar dupa ce au trimis la bucuresti, analiza a aratat ca e vorba de cancer..semnele acestei boli sunt foarte putine, nu se manifesta de aceea femeile ajung tarziu la medic..va doresc multa sanatate si sper sa nu fie vorba de ceea ce banuiti dvs.
0
29-08-2009, ora 04:52
amoroma
Nu este medic/terapeut
amoroma
buna ziua, as dori sa aflu ce inseamna diagnosticul cu gradul s5... in cazul unui cancer ovarian... va multumesc
0
10-03-2010, ora 08:47
ioana_s20
Nu este medic/terapeut
ioana_s20
Analiza CA 125 VALORI IN DECEMBRIE 2009 DE 73, VALORI IN MARTIE 2010 DE 101, DUPA HISTERECTOMIE TOTALA SI 2 SEDINTE DE CHIMIOTERAPIE, CE TREBUIE SA MAI FACA MAMA MEA DE 69 ANI IN CONTEXTUL IN CARE ACESTE SEDINTE DE CHIMIOTERAPIE NU LE POATE SUPORTA.
0
18-03-2010, ora 23:34
protrigetrix
Nu este medic/terapeut
protrigetrix
Poate chimioterapie intraabdominala cu citostatice la dr. Leonard David de la Spitalul Fundeni.
0
20-03-2010, ora 20:53
simonaflori
Nu este medic/terapeut
simonaflori
ROG FOARTE MULT SA MA AJUTE SI PE MINE CINEVA CU O PARERE SAU DACA ATI TRECUT PRIN ACEASTA SITUATIE!!!!!!!
CE PARERE AVETI DESPRE REZULTATUL COMPUTERULUI TOMOGRAF PE CARE L-AM FACUT SI SUNT FOARTE INGRIJORATA.

AM 41 DE ANI SI ACUM 2 ANI AM FOST OPERATA CU DIAGNOSTIC: OVARE POLICHISTICE, IN URMA CAREIA M-AM OPERAT HISTERECTOMIE TOTALA(SI EPIPLOON). LA BIOPSIE MI SA DESCOPERIT: OVAR1-CHIST ADENOCARCINOM, PAPILIFER CU ZONE SLAB DIFERENTIATE, CU PROLIFERARE COMPACTA A CELULELOR ATIPICE.;OVAR 2-CHIST ADENOCARCINOM, PAPILIFER CU ZONE SOLIDE, SLAB DIFERENTIATE, INVAZIV IN PERETELE CHISTIC SI LA NIVELUL EXTREMEI OVARIENE PERITONEALE. TESUT ADIPOS EPIPLOIC CU METASTAZA DE ADENOCARCINOM SLAB DIFERENTIAT CU PUNCT DE PLECARE OVARIAN.
DUPA CARE AM URMAT 6 SEDINTE DE CHIMIOTERAPIE. LA CONTROL AM FOST REGULAT, ANALIZELE REZULTANT FOARTE BUNE INCLUSIV REZULTATUL CT.
IN URMA UNEI ANALIZE CA-125 A REZULTAT O CRESTER A MARKARILOR (112, 5U/mL).
AM FACUT UN NOU CT IN URMA CARUIA REZULATTUL ESTE URMATORUL:


COMPUTER TOMOGRAF ABDOMEN PELVIS CU SUBSTANTA DE CONTRAST

Ficat cu dimensiuni hipertrofie de lob drept, structura omogena, fara procese focare primare sau secundare; fara dilartatii de CBIH sau CBEH.
Vena porta, confluent spleno-mezenteric, vena splenica cu calibru normal omogen opacifiate.
Colecist cu pereti subtiri, fara calculi.
Pancreas cu dimensiuni normale, fara dilatatii de Wirsung.
Splina cu dimensiuni normale, omogena.
Glande supra renale cu aspect CT normale.
Rinichi, structura si functie in limitele normale; fara calculi fara dilatatii de SPC.
Vezica urinara cu aspect CT normal.
Status posthiterectomie totala cu anexectomie bilaterala.
Ascita in cantitate minima perihepatic, perisplenic si in pelvis.
Fara adenopatii abdomino-pelvine.
NODULI PERITONEALI SOLIZI, IODOFILI, CEI MAI MARI DE ~3, 5 CM LA NIVEL OMENTAL, MAI NUMEROSI SI DE MAI MARI DIMENSIUNI IN FLANCUL DREPT SI IN PELVIS.
Fara leziuni osoase sau pulmonare cu caracter secundar vizibile pe sectiunile efectuate.

CONCLUZII:
DETERMINARI SECUNDARE PERITONEALE.
ASCITA PARANEOPLAZICA IN CANTITATE MINIMA.

VA MULTUMESC ANTICIPAT!

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.