cancer mamar cu receptori hormonali ridicati

28-07-2009
LuluN
Nu este medic/terapeut
LuluN
Buna ziua,
Mama mea (66 ani) a fost diagnosticata cu neoplasm mamar (carcinom lobular) gr.IIIA (T2N2Mx), operata in Martie, iar acum se afla la seria no. 3 PCT. Dupa operatie, desi au fost 6 noduli cu metastaze (3 lipiti si cu depasirea capsulei), rezultatul de la V. Babes a fost urmatorul: ER 90-95%, PR 80-85%, cerb 2 negativ, ki67 - 10-15%, Top2A 2-4% si HFMG2 pozitiv difuz.
In aceste conditii, medicul oncolog ne-a lasat sa intelem ca receptorii hormonali au valori bune, ceea ce indica sanse de evolutie mai putin agresiva.
Cu toate acestea, as dori sa stiu si alte opinii, intrucat eu am citit ca invazia ganglionara duce in catava ani (2-3) la aparitia de metastaze si practic nu imi este clar cam cum ar putea evolua acest tip de cancer.
Cu mutumiri,
3 comentarii
0
28-07-2009, ora 17:37
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Eu nu as face un astfel de tratament nici de as avea 1000 de tumori, caci stiu exact ce aduc astfel de "tratamente" precum si cunosc si toxinele care sunt in aceste "medicamente".
Tot ceea ce pot sa-ti spun este ca cunosc personal 2 persoane cu diagnostice similare care in ciuda la tratamente similare pe aproape nici un om complet sanatos nu le poate supravietui nu au fost vindecat de doctori, dar au fost vindecate in urma rugaciunii intr-un mod destul de miraculos, dar de abia dupa operatii, amputari de san, chemoterapie, deci de abia dupa ce au ajuns la disperare si si-au pierdut increderea in medici si tratamentele lor.

A nu face absolut nimic este mult mai intelept de ati otravi corpul in speranta desarta ca medicii te pot salva. Iar a face un tratament naturist este si de 1000 mai intelept.

Cauza cancerului la san, daca nu cumva a fost diagnostica gresit de medici, lucru care se intampla destul de des, este in principal una psihica: conflictele din famile cu sotul sau probleme cu copii. Poate sa fie si decesul copiilor.

Toate femeile care le stiu ca au avut cancer la san inclusiv cele 2 de mai sus aveau certuri zilnice de ani de zile cu sotul. Atata vreme cat cauza nu dispare cancerul nu se poate vindeca indiferent de remediu, fie el si naturist. Este ca si cum stingi focul si a doua zi il aprinde altcineva.

Daca vreti sa faceti ceva cu cap in acest caz consultati mai bine un psiholog si un homeopat.
Restul nu va va ajuta la nimic bun, in afara ca Dumnezeu va va ajuta.

Succes mamei !
0
28-07-2009, ora 18:19
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sacroterapia este cea mai buna, adica terapia prin rugaciune si post. Va recomand sa mergeti la manastirea caraiman sa vb cu preotul Gherontie Puiu, va va schimba viata! Numai Bine si multa sanatate;)
0
29-07-2009, ora 17:08
lyanageorgescu
Identitate neconfirmată
lyanageorgescu
Stadializarea este una si prezenta receptorilor hormonali este altceva. Prezenta receptorilor hormonali intr-o proportie asa de mare este excelenta si semnifica un raspuns pe masura la tratamentul hormonal pe care o sa-l faca, cu scopul scaderii riscului de recidiva sau metastaza ( pe care il are dat fiind stadiul).Ce va fi in viitor vom vedea-riscul exista si in stadiul I de boala.Sanatate. Chimioterapia trebuie facuta.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.