cancer mamar acum 14 ani urmat acum de metastaze osoase

07-11-2008
danaz
Nu este medic/terapeut
danaz
Buna ziua,

mama mea in varsta de 54 ani, a fost operata acum 14 ani de neoplasm mamar stang, a urmat tratament cu citostatice si cobaltoterapie. Si-a schimbat stilul de alimentatie, a consumat mult timp cantitati importante de fructe si legume proaspete si ecologice, carne a mai consumat dar numai peste, gaina si vita obtinute in gospodarie-nu din crescatorii.
A mers la fiecare 3 luni la medicul oncolog si ne-a spus ca totul este OK. Acum doi ani a inceput sa aiba dureri dorsale pe partea dreapta, greata, inapetenta.In urma ecografiei si a unei tomografii ni s-a comunicat ca bila este plina cu pietre si s-ar parea sa fie o metastaza hepatica, precum si o dezosificare pe o coasta datorita unei multiple fracturi.Deoarece stiam ca nu a avut nicio fractura, ne-am pus semne de intrebare asupra rezultatului. Cum alt medic i-a sugerat extirparea colecistului a efectuat aceasta operatie in octombrie 2007.

Intrucat durerile au continuat am ajuns la Fundeni unde s-a descoperit ca exista o metastaza ososa la nivelul coastei(nicidecum fractura!!!) si inca una mai mare la nivelul coloanei vertebrale si nicidecum una hepatica. De 3 luni urmeaza tratament cu Zometa, durerile s-au mai diminuat, dar senzatia de greata nu a disparut.
Am gasit pe forum indicatii de tratament cu antioxidanti si cartilagiu de rechin de calitate. As dori sa-mi spuneti mai exact ce antioxidanti au dat rezultate si ce companii produc un cartilagiu de rechin de calitate.
Daca ati mai intalnit cazuri similare va rog sa-mi spuneti care a fost evolutia.
Va multumesc, multa sanatate tuturor!
11 comentarii
0
07-11-2008, ora 17:10
Dr. Gheorghiu Mihaela
Medicina naturista, complementara, alternativa, ploiesti, brasov, bacau-colaborare cab.medicale
Dr. Gheorghiu Mihaela
In afara schimbarilor alimentare si introducerii produselor naturale mama ta trebuie sa caute in sufletul ce o nemultumeste, ce nu-i da pace.Este necesar sa se impace cu sine, si sa inteleaga neputintele acestei lumi si sa le accepte.
Afectiune tumorale sunt afectiuni sufletesti!
0
07-11-2008, ora 18:44
alessia5158
Nu este medic/terapeut
alessia5158
Studiul clinic in ceea ce priveste cartilagiul de rechin a fost aprobat de Congresul american si a fost sponsorizat de Institutul National pentru cancer din SUA. Acest studiu a testat extractul de cartilagiu de rechin ca medicament realizat de catre compania canadiana Aeterna Zentaris.Inainte de a considera orice terapie altemativa sau complementara a cancerului, cum ar fi cazul cartilagiului de rechin, recomandam tuturor celor interesati sa se consulte cu medicul personal sau cadrul medical, explicind intentia de a folosi un tratament altenativ ca si inlocuitor al tratamentului conventional sau ca un adiacent la tratamentul traditional. Aceasta va va da posibilitatea sa considerati opinia cadrului medical daca nu cumva cartilagiul de rechin ar putea interfera in vreun fel cu cursul tratamentului prescris
0
13-12-2008, ora 11:05
karlushk
Nu este medic/terapeut
karlushk
va rog din tot sufletul sa -mi raspundeti la intrebare si sa -mi dati sfaturi ca nu mai stiu in ce parte sa ma duc, sunt disperata.mama mea, in urma cu 2 ani si jumatate a fost diagnosticata cu neoplasm mamar stang. a suportat o operatie in urma careia i s-a extirpat nodulul, apoi nu a fost suficient si i s-au extirpat ovarele si uterul, dupa care tot sanul.a urmat chimioterapie, analizele i-au iesi bine.apoi dupa o perioada, relativ scurta, cateva luni i-a aparut care un nodul deasupra operatiei.doctorul a dezis sa -i scoata nodulul. i l-a scos si a trebuit din nou sa urmeze chimioterapia.la a 5-a sedinta s-a simtit f rau (fiind in iunie 2008), nu putea manca, avea greata, voma, ameteala.am crezut ca este o manifestare a tratamentului, deoarece avea uneori simptome dintr-astea, dar perioada era d 2, 3 zile, pe cand atunci i-a fost rau aproape 10zile, chiar nu s mai tinea pe picioare, dupa care am mers la medic unde i s-au facut analize, care i-au iesit scazute in ultimul hal, a ramas uimit si doctorul, dar cu ajutorul lui dumnezeu si cu vointa s-a pus pe picioare, se mai simtea ametita putin si avea o usoara stare de neechilibru.apoi in toamna a inceput serviciul, dupa 2 sapt s simtea ametita mai rau si starea de echilibru scadea.am mers la medic, pe picioare, unde 2 sapt a stat degeaba in siptal, mai mult de cateva perfuzii nu i- s-a administrat nimik, dupa care nu mai putea merge, avea o puternica ameteala si starea de echilibru mult mai saczuta.i s-a facut o tomografie in urma careia i s-a dat diagnosticul de metastaza a creierului cu transmitere de la san.va rog mult sa ma ajutati, nu stiu ce sa mai fac, sunt disperata.spuneti-mi unde sa ma duc ca nu pot sa stau asa cand o vad cum se uita la mn si isi pune toate sperantele in noi.va multumesc anticipat...
0
13-12-2008, ora 22:41
coenzimaq10
Nu este medic/terapeut
coenzimaq10
Buna seara,

In afara de mesajul meu de mai sus, care face bine ca supliment oricum, recomand sa consultati si alt oncolog, sa vedeti daca nu cumva cancerul de san poate fi atacat cu vreun tratament specific: daca e ER pozitiv cu anti-estrogeni, daca e Her2 pozitiv cu Herceptin. E o analiza care se face dupa lame la Victor Babes pentru a determina Her2, ER etc.
Aportul de fier este de asemenea esential.
Daca nu merge nimic din cele de mai sus, o alta directie de cercetare naturista actuala si cu rezultate promitatoare este Curcuma (Curcumin).
Dar, Q10 in doze masive, cum scrie pe pagina de mai sus face minuni.
Cristi
0
02-01-2009, ora 18:54
cma
Nu este medic/terapeut
cma
pt karlushk..
sa stii ca si tatal meu a fost diagnosticat in urma...maine sunt 2 luni...cu neoplasm pulmonar meta hepatice si cerbrale..starea lui este ft proasta..in 7 saptamani de la diagnosticare..e cumplit..dar e important sa sti cate meta cerebrala are, daca sunt max 3 cu dimensiuni de max 3cm, incearca la centrul de excelenta in neurochirurgie, dr perin se numeste.care se ocupa cu operatii cu gamma.din pacate tatalui meu nu i s-a putut face, pt ca metastazele sunt multiple, trebuie facuta radioterapie..care iar depinde de med oncolog, la tata nu a mai mers nici radio...ne-au zis 2 luni!!!!!si maine sunt 2 luni.Poate mama ta e mAI NOROCOASA.MULTA SANATATE!!SI Nicolit al dr Niculescu, am auzit ca trece bariera encefalica..la tata ii dau de 1 luna.dar nu pot zice ca pot veda rezultate...dar stiu pe cineva care ia de 2 luni si pe care la al 2 ct, i s-au micsorat...
daca vrei poti sa imi scrii aici pe forum..dar oricum fi tare!e ft greu si eu te inteleg perfect..
0
06-01-2009, ora 09:08
cma
Nu este medic/terapeut
cma
draga karlushk, sa stii ca astept sa imi dai ok, pt id de mess.ti-am lasat acolo...poate vorbim...cu toate ca mi-ar fi placut sa avem alt subiect de discutii...
0
25-06-2009, ora 10:50
mvav
Nu este medic/terapeut
mvav
buna ziua la toata lumea. Am o sora care p3 13 iulie face 36 de ani si a fost operata in iunie 2005 de neoplasm mamar la sanul stang la Fundeni i a facut chimio terapie si cobaltoterapie si in 2008 in iulia a descoiperit la un examen de computer tomograt matastaza multipla la ficat cea mai mare fiind de 3mm pe lobul 7 a facut iar si cmioterapie si cobalt si acum la ex tomografic i-au descoperit multiple formatiuni nodulare cu contur neregulat pe tot ficatul cu dim. intre 52-66 mm rinichi cu secretie fina lama de lichid subpleuric drept leziuni de tip osteoplastic si osteolitic la nivelul vertebrelor lombare sacrumului oaselor iliace sternului si coastei a 6 a. Face tratament cu AVASTIN de un an o data la 2 sapt si de 2 luni cu BONEFOS o data pe luna.Acum se sinte f slabita si nu are pofta de mancare vomita aproape orice mananca in afara de fructe si totisi are 75kg la 1 64m anul trecut cand a inceput iar citostaticele avea 82kg. va rog sa-mi spuneti ce se poate face ca sa nu mai aiba durerile astea ingrozitoare de oase si ce treatamente se mai pot face. va rog f. mult sa-mi dati variante alternative de tratamente. va multumesc f. mult
0
25-06-2009, ora 11:27
coenzimaq10
Nu este medic/terapeut
coenzimaq10
Domnule mvav va raspund: Am actualizat site-ul -----------* cu pagina hrana verde extrem de utila care arata ca o alimentatie 100 vegetale crude si o buna oxigenare poate vindeca cancerul. Este foarte eficace in cancerul de san Curcuma actioneaza pe niste mecanisme genetice de blocare. Recomand: Super Curcumin 1000mg de la -----------* Apoi Omega3 3 grame / zi iaurt zilnic.

(*modificat de admin)
0
25-06-2009, ora 12:25
cma
Nu este medic/terapeut
cma
mvav...nu stiu ce sa spun dar bine nu reactioneaza organismul daca dupa sedinte de chimio si cobalto in loc sa intre in remisie..a avansat si din cate vad eu din ce ai scris..este deja metastazat pe mai multe organe si incepe si pe oase...la cap si-a facut caci din pacate...ajunge ft repede la creier nu sunt in masura sa dau sfaturi din punct de vedere medical dar ar fi bine sa consultati si alt medic pt ca de obicei daca tratamentul nu lucreaza..ci dinpotriva trebuie ales un altul doar ca din pacate la noi partea de oncologie..e..putin limitata si nu prea poti merge de la un dr la altul.puteti incerca reishi ganoderma acea ciuperca care..sa zic ca reuseste in mare parte sa intareasca sist imunitar..fructe multe fara carne..daca vrei intra pa internet si da -cancer metastazat gr 4- unde este un forum cu oameni aflati in aceeasi situatie ca si noi si de la care poti afla ft multe..cerand pareri si citind..mesajele postate..anterior.. mult curaj va doresc.si credinta in Dumnezeu sanatate
0
25-06-2009, ora 12:29
cma
Nu este medic/terapeut
cma
sincera sa fiu eu sunt sceptica...cu ceea ce scrie coenzima q10 e ft buna si cand esti sanatos poate ajuta in cazuri de cancer in faza incipienta.poate fi benefica organismului...dar nu cred ca VINDECA Cu toata conenzima.tata a murit in 60 de zile fara a avea vreun simptom inainte.cred ca depinde de organism.si mai depinde de Dumnezeu..si ce i-ti este scris. Repet este doar o parere personala
0
26-04-2013, ora 22:50
ancadd
Nu este medic/terapeut
ancadd
danaz, as vrea sa stiu cum se mai simte mama ta. De 2 ani ne gasim in aceeasi situatie, insa departe de casa, cu un sistem medical destul de complicat si fara o asigurare medicala pentru ea. Multumesc si va doresc tot binele din lume.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.