cancer mamar

07-03-2014
pucca
Nu este medic/terapeut
pucca
buna ziua,
mamei mele i s-au gasit in urma unei mamografii niste chisturi la un san.In urma aceste investigatii am fost la un oncolog care ne-a recomanda asa: computer tomograf cerebral, toracic, abdominal cu substanta de constrast, Rmn osos whole body, punctie, ex.cardiologic, analize sang-urina.Au venit rezultatele la sange, nu cred ca sunt foarte ok in conditiile in care antigen CEA este 8.88 si markerul tumoral CA 15-3 este 62.88.
Rezultatele la computerul tomograf sunt:Concluzii:
-formatiune tumorala san stang, adenopatie axiala stanga;
-noduli intrapulmonari milimetrici ca caracter incert-necesita monitorizare;
modificari vertebrale degenerativ-osteofitice;
-ateromatoza cerebrala;
La computerul tomograf la torace si abdomen scrie mai exact asa:
-formatiume tumorala poliobata, contur imprecis delimitat, iodofila, diametrul axial 45 mm, situata la nivelul sanului stang;adenopatie cu diametre axiale 15/10mm, situata la nivelul axilei stanga;
-noduli intrapulmonari infracentimetrici situati la nivelul lobului superior bilateral, lob inferior bilateral, cu dispozitie predominant subpleurala/periscizurala;
Am primit si rezultatul la biopsie.rezultatul este acesta:
-examen macroscopic: 2 fragmente tisulare cu lungimea de 1.2 respectiv 1.4 cm si diametru extern de 0.1cm culoare alb-galbuie, consistenta crescuta.
-examen microscopic: fragmente de tesut conjunctivo-adipos prelevate prin punctie-biopsie TRU-CUT cu dispozitiv BARD cu leziuni histopatologice de carcinom ductal infiltrativ de glanda mamara care nu exclude asocierea unei componente infiltrative cu caractere lobulare.Stroma prezinta reactie desmoplazica si inflamatie limfo-monocitara.
Se recomanda efectuarea testelor imunohistochimice pentru stabilirea planului terapeutic.

Imi puteti va rog explica din acest rezultat ce anume este?Dl de la laborator a zis ca e un carcinom malign si ca trebuie sa urgentam consultul la un oncolog..problema e ca oncologul ei nu raspunde la tel..
Multumesc
11 comentarii
0
07-03-2014, ora 18:09
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da, este un cancer de san care trebuie operat si tratat. trebuie sa o vada oncologul si un chirurg. cum adica nu raspunde la telefon ? inseamna ca are deja unul. mergeti pana la cabinet si stabiliti o programare, caci nu cred ca poate sa te ajute oncologul prin telefon. are un cabinet, etc, sau e un oncolog ambulant ?
0
07-03-2014, ora 18:25
pucca
Nu este medic/terapeut
pucca
Am fost la oncolog, am asteptat o luna de zile programare la dansul..dumnealui ne-a dat nr lui de tel personal sa ii dam msj pt a stabili o noua programare in momentul in care avem toate rezultatele la analize.Am trimis mesaj si nu mi-a dat nici un raspuns.Astept eventual pana luni si fac o vizita la cabinet..poate reusesc sa dau macar de asistenta dansului.
0
08-03-2014, ora 11:45
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
suna bine. mult succes !
0
15-03-2014, ora 01:26
pucca
Nu este medic/terapeut
pucca
Buna seara,
Am fost azi la oncolog, ne-a zis ca este vorba de un cancer mamar si ca nu e de operatie momentan, ca vrea ca mama sa faca 8 sedinte de chimioterapie.Au programat-o sa le inceapa de saptamana viitoare tratamentul.Problema e ca ea nu doreste acest tratament ci operatie pt ca spera ea ca scapa de chimioterapie.O sa mai cerem o parere si in alta parte.Credeti ca e posibil sa faca operatie si sa nu mai faca chimioterapie?Sau acest tratament este obligatoriu la persoanele depistate cu cancer, indiferent ca fac sau nu operatie?

Multumesc
0
15-03-2014, ora 20:57
simonapop21
Nu este medic/terapeut
simonapop21
Ascultati de sfatul medicului oncolog, deoarece el stie de ce a cerut inainte chimioterapie, apoi operatie.Probabil tipul de tumoare necesita acest lucru, pentru a se putea aduna ca sa explic mai pe intelesul tau.Si eu sunt operata de cancer la san si am facut chimioterapie si radioterapie.Cred ca acelasi lucru ti-l va spune si dr.Raulduke.
0
16-03-2014, ora 00:32
pucca
Nu este medic/terapeut
pucca
Da, noi suntem convinsi ca el are dreptate..nu avem nici un dubiu..insa nu ne putem intelege cu ea..nu vrea sa accepte ca este bolnava, nu vrea sa accepte tratamentul cu citostatice.Crede ca daca se opereaza scapa de acest tratament..Evident, ca multe alte persoane care se afla/s-au aflat in situatia ei, cand au aflat de boala au inceput sa intre in panica si sa intrebe in stanga si in dreapta de anumte pareri/cazuri.iar evident ca boala difera de la om la om insa ea nu intelege asta..crede ca daca "cutareasca" a facut operatie si atat asta este si in cazul ei.
Multumesc de sfat..sa vedem cum o ducem la capat cu ea pana la urma
0
16-03-2014, ora 09:44
simonapop21
Nu este medic/terapeut
simonapop21
Nici un caz nu seamana cu celalalt, asta incercati sa ii explicati mamei, eu va inteleg, dar dansa trebuie sa stie ca ce i sa propus este cel mai bine pentru sanatatea ei.Sa nu asculte ce se spune in dreapta si stanga, sunt femei care suporta foarte bine tratamentul cu chimio, altele mai putin bine. Asta depinte de starea fizica de dorinta femeii de a reusii de a trece peste toate aceste lucruri.Se spune ca vindecarea vine 80 % din mintea omului daca doreste sa se vindece si daca are dorinta de a se vindeca. Mama dvs.trebuis sa aiba pentru ce lupta si se stie ca o mama se lupta cu toata lumea si cu toti pentru a fii alaturi de copii ei.Mamele sunt invingatoare.M-as bucura sa o ajute vorbele mele pentru ca si pe mine m-au ajutat cand a fost cazul.
0
16-03-2014, ora 12:08
pucca
Nu este medic/terapeut
pucca
Da, asta incercam si ei sa ii explicam dar parca refuza sa inteleaga...Sa vedem cum reusim sa o scoatem la capat cu ea.Multumesc mult de sfaturi
0
17-03-2014, ora 19:21
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
SIMONA eu sunt pacient de cancer si te rog sa citesti aici la : ASA ARATA UN PACIENT DE CANCER CU MAI MULTE METASTAZE si o sa ii poti arata mamei tale ce inseamna un tratament de cancer reusit si daca doresti dami un mesaj pe privat si o sa vorbim mai multe la telefon, aproape zilnic vorbesc cu cate un pacient.
0
17-03-2014, ora 20:16
simonapop21
Nu este medic/terapeut
simonapop21
Marton si eu sunt un pacient tratat de cancer si cred ca ai vrut sa spui Pucca deoarece mama ei are nevoie de consiliere.Eu incercam doar sa o incurajez pe mama lui Pucca.Sper doar ca nu am deranjat cu comentariile mele.
0
17-03-2014, ora 20:25
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
DA PERFECT
multi pacienti cand primesc astfel de vesti se blocheaza si reactioneaza exact pe dos si la unii este foarte greu sa accepte boala si din necunoastere refuza tratamentul care in multe cazuri asteptarea este cel mai mare DUSMAN al bolnavului, sau lipsa dialogului deschis cu medicul.
PUCCA daca doresti iti trimit pe mail mai multe informatii despre aceasta boala si mai multe informatii pe care sa le citesti impreuna cu mama ta.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.