cancer la stomac.. a fost operata, i-a scos stomacul, splina, ganglionii | Forumul Medical ROmedic

cancer la stomac.. a fost operata, i-a scos stomacul, splina, ganglionii

27-09-2007
goga123
Nu este medic/terapeut
goga123
ceau, va rog cine ma poate ajuta cu sfaturi pt tratarea unui bolnav de cancer (mama mea) la stomac. acum 2 zile a fost operata, i s-a scos stomacul, splina cat si ganglionii. care sunt pasii urmatori ce trebuie urmati? care sunt sfaturilor celor ce au trecut deja prin aceasta drama? Multmesc!
5 comentarii
0
03-10-2007, ora 00:00
dannay
Nu este medic/terapeut
dannay
Buna seara. Chiar in acest moment va scriu de pe patul de spital. Am 23 de ani, 1.90/78kg si am fost diagnosticat recent cu DZ tip1.

Aveam simptome tipice - sete, urinare deasa, slabire 3-4kg - asa ca am facut niste analize. Glicemia = 252. A doua zi m-am internat si aveam 272.
Initial mi s-a administrat "doza soc" de 13um de insulina. Glicemia a scazut imediat la 117.
- urmatoarele 3 zile am fost tinut pe insulina rapida ( INSUMAN) astfel:
1: 8-8-6-4; 2 si 3: 10-10-8-4. Glicemia a scazut pana pe la 133-145.
- am fost trecut apoi pe 2x insulina rapida (dar NOVORAPID) si 1x insulina mai lenta (novomixt) seara si dozele mi-au fost crescute la 12-10-16.

De cand am schimbat tipul de insulina glicemia a luat-o razna (azi am avut 207 dimineata, 344 !! pe la 16 si 171 seara). Nu stiu ce sa mai zic.
Sunt disperat efectiv. Sunt foarte socat. Am auzit toate discursurile de incurajare insa nu ma pot impaca cu ideea. Azi m-au mai speriat niste asistente ca sa ma insor repede sa fac copil ca o sa devin impotent sau o sa iasa copilul cu malformatii.
Momentan incerc sa-mi schimb medicul fiindca am facut o alegerea f. proasta in aceasta privinta, avand un medic deloc cooperativ (dupa parerea mea total lipsit de profesionalism).

Va rog sa-mi spuneti cam la ce m-as putea astepta pe viitor? Voi putea trece vreodata pe pastile? Stiu pe cineva care a fost descoperit la 17 ani si dupa 2-3 luni a trecut pe pastile si dupa 2 ani i-a fost schimbat diagnosticul in DZ 2.

Mi-ar fi extrem de folositor daca exista aici un doctor mai intelegator la care m-as putea muta pentru consulturile viitoare.
Adresa mea de email - - daca doreste un doctor de aici sa ma ajute il rog sa-mi trimita datele de contact pe email.

MULTUMESC ANTICIPAT !
0
15-10-2007, ora 00:00
carmen-camelia
Nu este medic/terapeut
carmen-camelia
Daca s-a extirpat tot ce era bolnav va urma procedura standard: chimioterapie si radioterapie. Parerile privitor la administrarea concomitenta de orice alt tip de medicamente sunt impartite. Sotul meu nu a urmat concomitent un alt tratament. In plus este foarte importanta biopsia si rezultatul reactiilor imuno-histo-chimice.
Se pare ca s-a distrus un echilibru: mental-fizic-psihic.
Fizic lasati anestezistul sa-si faca datoria intr-o prima faza si in plus chirurgul este tinut la curent legat de starea pacientului.
Va sfatuiesc din adancul sufletului sa mergeti la un preot bun sa se roage pentru dansa, sa faceti acelasi lucru si sa faca asta si cei care va sunt aproape, pentru ca Dumnezeu este unicul care poate sa o vindece si va rog sa ma credeti, poate.
Mai este ceva la fel de important. Trebuie sa stie ca viata dansei are valoare pentru cei pe care ii iubeste, trebuie sa vrea sa traiasca pentru a nu fii nefericiti cei dragi si mai cu seama trebuie sa se inchida o rana veche care i-a macinat de fapt viata si a declansat boala. Cereti viata si rugati-va pentru asta. Cereti vindecarea sufletului pentru a putea obtine vindecarea trupului.
Numai cine a trait o asfel de experienta stie cu adevarat ce inseamna sa te doara. Ii doresc sanatate si dvs. putere pentru ca va asteapta zile grele. Stiu ca ma repet dar rugati-va. Rugati-va toti cei ce cititi acest indemn si sa speram ca bunul Dumnezeu va avea mila si va face minunea pe care a facut-o si cu sotul meu.
0
10-09-2008, ora 00:00
anca.mendrea
Nu este medic/terapeut
anca.mendrea
Buna seara, e prima oara cand scriu pe un site de genul si nu stiu cu ce sa incep. In seara aceasta am primit o veste care a devastat intreaga familie. Fratele mamei mele a fost diagnosticat cu cancer la stomac, in stare foarte avansata. Maine dimineata ii vor face o endoscopie pentru a afla exact care e situatia. In ultimele luni unchiul meu a devenit o fantoma, credeam ca este vorba de altceva, insa starea lui este foarte grava. Nu mai poate asimila mancarea, varsa tot timpul, a slabit de parca e o fantoma, abia mai poate sta in picioare. Am facut putin research pe internet, da, a inceput sa bea mult din cauza divortului, a faptului ca baiatul lui creste fara de el iar fosta sotie este complet indiferenta.
Mama mea este devastata, anul acesta a fost un an foarte greu pentru familia mea si mi e frica ca va trebui sa iau eu toata responsabilitatea. Am doar 26 de ani. Nu stiu ce sa fac, cum sa fac. Va rog frumos sa ma sfatuiti. Daca stiti un spital bun in Europa, medici buni, orice, nu conteaza banii.
Va multumesc anticipat si da, ma rog, mi am rugat toti prietenii sa se roage.
0
21-03-2009, ora 17:56
kmelia
Nu este medic/terapeut
kmelia
buna seara ! as dori si eu sa stiu daca un pacient diagnosticat cu cancer la stomac-limfom B cu celula mare difuza, are sanse de supravietuire?mentionez ca a fost operat, dar a recidivat. ast rasp -.va multumesc
0
21-03-2009, ora 18:58
Loritta
Nu este medic/terapeut
Loritta
Buna seara!

S-a dovedit in urma cercetarilor medicale ca glutationul (engl.: glutathione) este principalul remediu impotriva celulelor canceroase
-
-*

Pe aceasta pagina am postat un subiect despre Immunocal, care ajuta organismul sa dezvolte suficient glutation pentru a putea lupta cu cancerul. Immunocal este noua generatie in materie de tratare a cancerului. Va recomand cu caldura sa va informati asupra importantei glutationului in lupta cu cancerul. O simpla cautare pe google dupa glutathione and cancer va poate edifica.


-*

(*modificat de administrator)

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.