cancer la san cu metastaze osoase si hepatice

13-11-2012
arghir ana maria
Nu este medic/terapeut
arghir ana maria
buna sunt ana am 24 de ani si am mama de 47 de ani care in anul 2008 a fost operata de cancer la san.in 2010 au inceput niste dureri la un picior...medicii nu isi exolicau de ce...numai dupa inca 2 ani sau gandit ca ar putea sa fie metastaze osoase si iau dat sa faca o scintigrafie...zis si facut.asta era diagnosticul.a facut radioterapie iar dupa 10 luni la o analiza de sange ia gasit valorile la ficat marite...face ecografie ficatul marit dar totusi sa facem si un RMN.facut rezultatul din pacate era metastaze hepatice...miau dat 2 luni de viata daca nu face chimioterapie si o medie de 3 ani daca face...ce spuneti???e adevarat???SPER SA NU!!!uoffffffffff.mai greu e ca eu nu sunt aproape de ea...incepe chimioterapia foarte tare ca dupa 3 saptamani am gasito la pat a slabit 5 kg nu a mai mancat absolut.am reusit si am convinso si am duso la spital hemoglobina era 4...medicii nu stiau cum de e pe picioare...dupa o saptamana de perfuzii medicul mia zis sa continuie chimioterapia ca fara nu o poate lasa.voia sa ii faca aceeasi care ia facut prima data dar eu iam zis ca, daca nu a rezistat la prima ca era foarte tare, ii cazuse deja tot parul, la a doua nu stiu ce se va intampla.mia dat dreptate si ia schimbat cura cu tablete.XELODA 4/zi.din cate imi spune mama e mai bine sia revenit putin...acum merge ca nici nu mai putea sa stea pe picioare...datimi va rog un raspuns ca eu nu stiu ce sa mai cred...fiind departe de ea incearca mereu sa imi ascunda...prima data dupa operatie cand am vazuto am descoperit eu ca era cheala:((((...dupa aceea am gasito mai slaba cu 20 kg dupa radioterapie, apoi in pat ca nu se mai misca...
9 comentarii
0
13-11-2012, ora 19:38
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da, din pacate in cazul acesta, al unui cancer de san cu metastaze multiple, prin oase, dar mai ales in ficat, nu se poate pune problema de vindecare iar prognosticul in nici un caz nu este unul bun, mai ales la cum relatezi ca a tolerat chimioterapia initiala. sunt mai multe elemente clinice care lipsesc din relatarea ta (probabil ca nu detii acele informatii oficiale), dar este posibil ca perioada de 3 ani sa fie oarecum optimista; desigur ca, in functie de raspunsul la diversele tratamente aplicate, sa intre intr-o remisie care sa dureze chiar si mai mult decat atat, mult mai mult; acesta este deci scopul tratamentului, fara ca nimeni sa poata sa cunoasca viitorul.

iti uram mult succes ! poate dobandesti si niste informatii oficiale mai detaliate legate de boala, ce analize si investigatii a mai facut si chiar si ce tratamente si cand anume.
0
14-11-2012, ora 19:12
arghir ana maria
Nu este medic/terapeut
arghir ana maria
intradevar nu am mai multe informatii pentru ca ea nu a vrut niciodata sa mil spuna...mia spus chiar ca era o tumora benigna.problema e ca acum regreta dar la operatie acum 4 ani la san sa dus cand nu se mai putea ridica din pat...operatia a avut 33 de puncte...dar sper ca poate macar mai e o sansa nu sa se faca bine ca stiu ca nu e posibil dar macar sa stiu ca am si eu o mama, acolo undeva...departe...dar totusi va zic ca dupa tratamentul cu xeloda sa se simte mult mai bine...a inceput sa mearga, a fost chiar si la plimbare, face de mancare, strictul necesar...va multumesc din suflet
0
14-11-2012, ora 19:15
arghir ana maria
Nu este medic/terapeut
arghir ana maria
mati mai linistit putin ca poate ea e tare si poate si cu ajutorul lui Dumnezeu o sa fie cat de cat bine.problema ca de ce a zis medicul ca daca nu face chimioterapie mai traieste 2 luni stiu doar eu si asta ma macina mult, enorm...dar au trecut deja 3 luni...sa speram...multa sanatate si dumneavoastra.va multumes
0
14-11-2012, ora 21:42
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
pai xeloda este cat se poate de chimioterapie. in orice caz, nu stiu care sunt problemele si care este motivul distantei care va separa, dar as incerca sa ameliorez asta pentru lunile care urmeaza, in locul tau.

numai bine !
0
14-11-2012, ora 22:23
arghir ana maria
Nu este medic/terapeut
arghir ana maria
va dati seama ca as vrea sa fiu aproape de ea...orisicat nu e singura e toata familia...numai eu nu sunt...asta e viata trebuie si sacrificii ca sa putem merge inainte.o vad o data la luna la 2 luni depinde cum pot ajunge
0
14-11-2012, ora 22:25
arghir ana maria
Nu este medic/terapeut
arghir ana maria
imi puteti spune mai mult sau mai putin care vor fi simptomele pe viitor???la ce ne putem astepta???stiu...la ce e mai rau dar.nu mai stiu ce sa zic...va multumesc
0
15-11-2012, ora 15:37
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ma tem ca nu cunosc eu si nu cunoaste nimeni viitorul. va puteti astepta sa aiba din cand in cand (mai rar sau mai des) nevoie sa o vada un medic, in mod ideal un medic competent care sa ramana, pe cat se poate, acelasi, care sa stie si sa poata sa administreze eventuale simptome sau alte complicatii legate sau nu de aceasta boala. cel mai util ar fi sa va bazati pe medicul de familie.
0
15-11-2012, ora 19:38
arghir ana maria
Nu este medic/terapeut
arghir ana maria
da are medicul ei oncolog care o stie de acum 4 ani de cand a fost operata...va multumesc...o seara buna
0
15-11-2012, ora 22:50
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
seara buna !

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.