cancer la san ulcer varicos

30-06-2009
e_aurelia
Nu este medic/terapeut
e_aurelia
Buna ziua Am si eu o intrebare sau mai bine spus o nelamurire. Matusa sotului a fost diagnosticata cu cancer mamar cu ambii sani prinsi stadiul 4 fara metastaza spun ei mentionez ca locuieste in Republica Moldova medicii din Chisinau dand acest diagnostic. In afar de asta are si un ulcer varicos depistat acum 10 ani ulcer care i-a dat mari batai de cap in sensul ca picioarele sunt tot timpul umflate si prezinta ulceratii. Diagnosticul de cancer a fost pus in toamna. De atunci a tot facut chimioterapie si radioterapie. Acum la ultimul control i s-a spus ca va fi opererata saptamani viitoare dar ca trebuie intai sa se intocmeasca o comisie in care sa se hotarasca acest lucru. Puteti sa-mi spuneti va rog care ar fi complicatiile si riscurile unei asemenea operatii in conditiile in care este prezent aceast ulcer varicos foarte pronuntat De asemenea nu inteleg care este treaba cu comisia asta si ce doresc de fapt. Am tot incercat sa iau legatura cu medicul care are grija de dansa insa de fiecare data mi s-a inchis telefonul in nas cum ca nu are timp sa dea detalii prin telefon. Vrem sa stim daca se poate face operatia daca sunt riscuri majore in afara de cele prezente la orice operatie pentru a putea sti cum facem cu plecarea la Moldova. Ca de la medicii de acolo.
5 comentarii
0
15-07-2009, ora 20:04
lyanageorgescu
Identitate neconfirmată
lyanageorgescu
Chisinaul are medici buni si este un centru de oncologie bun acolo;acum 20 ani aveau si niste tehnici care noi nu le facem nici acum.Or mai fi decazut in ultima vreme, ca si noi de altfel. Corect tratamentul unui pacient de cancer se stabileste de catre o comisie medicala din care fac parte;chirurgul, medicul chimioterapeut, medicul radioterapeut, si se poate completa in anumite cazuri cu medicul anatomopatolog si cu alti medici in functie de localizarea bolii(de ex. daca sunt metastaze cerebrale-cu neurochirurg)Pe hartie de obicei si in rare cazuri asa este si la noi. Normal ca v-a inchis telefonul pentru ca este pierdere mare de timp cu raspunsul la toate intrebarile pe care sigur le aveti, plus ca l-ati fii sunat de 2 ori pe saptamana. Problema cu ulcerul varicos o stabileste numai medicul anestezist. Sper ca s-a putut opera pana acum si ca este bine.Sanatate!
0
03-09-2009, ora 16:57
valibrat
Nu este medic/terapeut
valibrat
Sant una din multele femei operate de neoplasm mamar.Am facut chimioterapie dupa care nu am mai urmat nici un tratament.Mentionez ca am avut stadiul 2 A si 0 ganglioni invadati.Operatia a fost facuta la Cluj acum 2 ani si jumatate.Durerea mare este ca la insistentele mele am reusit sa fac analiza HER 2 anul trecut si rezultatul a fost
0
03-09-2009, ora 17:43
valibrat
Nu este medic/terapeut
valibrat
Sant una din multele femei operate de neoplasm mamar.Am facut chimioterapie dupa care nu am mai urmat nici un tratament.Mentionez ca am avut stadiul 2 A si 0 ganglioni invadati.Operatia a fost facuta la Cluj acum 2 ani si jumatate.Durerea mare este ca la insistentele mele am reusit sa fac analiza HER 2 anul trecut si rezultatul a fost HER2 POZITIV.Doctorita de la cluj a fost extrem de contrariata ca am cerut sa fac aceasta analiza, spunandu-mi cu rautate ca:INDIFERENT DE REZULTATUL ANALIZEI, CONDUITA TERAPEUTICA NU SE VA SCHIMBA.Am intrebat-o pentru ce se face aceasta analiza daca tot nu are nici o influenta asupra conduitei terapeutice si a considerat ca nu trebuie sa ma lamureasca.Acum sant in grija doctoritei Fometescu din Tg-Jiu.Dansa nu a minimalizat rezultatul analizei si a facut dosar pentru a incepe tratamentul cu Herceptin.Dar si aici probleme.Din luna februarie astept aprobarea.Va rog ajutati-ma cu un raspuns!Comisia nationala (cea care da aprobarile)sau macar cei de la CASA NATIONALA ar trebui sa -mi trimita un raspuns scris care este motivul de nu primesc tratamentul de atata timp.
0
06-09-2009, ora 22:58
valibrat
Nu este medic/terapeut
valibrat
Va rog mult de tot sa ma ajutati cu un sfat!ce sa fac? unde sa ma duc sa pot obtine tratamentul cu herceptin?Astept din luna februarie aprobarea si luna de luna mi se raspunde ca nu sa aprobat dosarul.Totul a mers pe dos de cand mam imbolnavit.Medicul de la IOCN ma facut sa stau 2 ani cu boala in organism spunandu-mi ca sant sanatoasa.Daca nu insistam sa se uite mai bine pe mamografie probabil acum eram moarta.TOTUL e haotic, nimeni nu ne spune nimic.Daca ne interesam noi(bolnavii)mai aflam cate ceva.Daca nu...mai bine pentru ei.Cand merg la control doctorita oncologa ma consulta 1 minut si alte 20 de minute vorbeste la telefon cu sotul...prieteni ca si cand nici nu as fi acolo.De 2 ani nu mi sa facut nici o evaluare.Legea spune ca in fiecare an dupa operatie trebuie facuta evaluare(ECO, MAMO, SCINTI, ANALIZE COMPLETE DE SANGE).Ma simt marginalizata si dispretuita de cei care au obligatia profesionala si morala sa se ocupe de noi.Acum as dori sa ma informeze si pe mine cei care trebuie motivul pentru care nu mi se aproba dosarul pentru tratament.V rog mult pe cei care veti citi si ma puteti ajuta spuneti-mi cui sa ma adresez sa primesc un raspuns scris (in privinta tratamentului cu herceptin).Ma bucur mult ca am gasit acestforom unde pot sa gasec intelegere.
0
27-09-2010, ora 20:23
mary koko
Nu este medic/terapeut
mary koko
cum se numeste medicul care va operat la cluj? va rog ca trbuie sa ne ferim de acesti oameni va rog mult sa-mi raspundeti.VA doresc sanatate multa

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.