cancer la plamani cu metastaza la ficat HELP !

11-10-2010
sergionline
Nu este medic/terapeut
sergionline
Buna ziua,

tatal meu a fost disgnosticat cu cancer la plamani cu metastaza la ficat acum aprox 1 sapt.
In luna sept el se simtea fparte bine ba chia mergea pe jos si cate 3-4 km zilnic.
Pe la inceputul lunii oct a inceput sa se imta rau si am inceput sa facem analizele ( tomografie computerizata cu si fara substanta, radiografie la plamani si plus analize la sp de urgentza din pitesti )
El este internat la oncologie in Pitesti insa doamna dr. Bucur nu ii mai da nici o sansa.
Eu nu vreau sa cred asta si vreau sa incerc sa fac tot ce e pobisil pt el.
In momentul de fata nu ii se pot administra citostatice deoarece are niste complicatii la rinichi spune dna doctor din cauza lipsei de apa din organism nu poate elimina toxinele din corp.
Va rog sa imi recomandati o clinica privata sau un spital in Romania unde sa pot avea si parerea ator doctori de specialitate sau eu stiu un tratament alternativ ( exlus naturist pt ca sincer nu am icnredere ).

Va multumesc anticipat.
-*
Sergio

(*modificat de administrator)
6 comentarii
0
11-10-2010, ora 13:32
piticot20
Nu este medic/terapeut
piticot20
Buna, sincer imi pare rau sa aud asta.Stiu cum este pentru ca si eu am trecut prin asta cu tatal sotului meu. Nu pot decat sa-ti urez sa fii tare si sa nu cedezi.
Socrul meu pe 25 iulie dansa la nunta noastra de mama focului, iar pe 25 august l-am internat in spital. Atunci am aflat ca avea metastaza generalizata. Pe 02 sept l-am adus acasa la solicitarea medicului si cu toate eforturile, cu toate pastilele si injectiile nu am reusit sa-l ajutam cu nimic. Pe 02 oct a murit.Sper din suflet catatal tau sa fie mai rezistent si sa nu treci prea curand printr-o experienta ca asta.
Avand in vedere ca la tatal tau nu e generalizata...sper din suflet sa o duca pe picioare cat mai mult timp. Bafta
0
11-10-2010, ora 13:34
piticot20
Nu este medic/terapeut
piticot20
Si am uitat de ce am comentat... noi am fost foarte multumiti cum a fost tratat la Spitalul Universitar din Bucuresti. Doctorii sunt detreaba si chiar iti spun adevarul si se chinui sa prelungeasca viata pacientilor.
0
11-10-2010, ora 15:01
sergionline
Nu este medic/terapeut
sergionline
multumesc pt incaurajari.
astazi doctora de la oncologie mi-a sugerat sa il internez la un azi privat care arata foarte bine si parerea oamenilor este foarte buna despre serviciile lor. insa sincer mi se pare ca ducandu-l acolo nu se mai incearca nimik pt a ii prelungii viatza sau cel putin sansele de a ii se administra un tratament sunt infirme.
incerc sa inteleg cum de nu se poate administra altceva decat glocoza si ser fiziologic
rog cititorii acestui post sa ma ajute cu orice informatie utila referitoare la medici care nu se lasa pagubasi asa repede si incearca sa trateze boala cutusi de putin... sincer nu ma pot invatza cu ideea ca DOCTORII NU AU PUTUT FACE NIMIK.

orice informatie imi este de ajutor./ opinie

Multumesc
0
20-10-2010, ora 08:46
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Dragul meu Sergio,

eu ti-as recomanda spitalul de pneumoftiziologie Marius Nasta din Bucuresti, unde daca se poate opera, se va opera.Acolo vei afla absolut toate detaliile de care ai nevoie.Pana atunci, incearca sa-i dai o alimentatie bogata ca sa nu ajunga la slabire masiva sau altceva.De evitat vitamina B12!
0
20-10-2010, ora 08:47
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Ti-am mai scris pe un topic, unde ai postat, parca pe tuburari respiratorii, si ti-am dat mai multe detalii!
0
20-10-2010, ora 15:28
Corina_V
Nu este medic/terapeut
Corina_V
Buna Sergio,

Inteleg perfect prin ce treci deoarece povestea mea a inceput in acelasi mod ca si a ta, mama mea fiind diagnosticata la inc lui sept cu neoplasm gastric si metastaze hepatice. A fost totusi operata in Bucuresti la Fundeni pe 5 sept. Mama era tot in provincie, mai exact la Braila, iar doctorii la insistentele mele au trimis-o cu ambulanta la Bucuresti, transfer facut fara nici un diagnostic, pe trimiterea au scris la cererea familiei (la homoglobina 5 cred ca se asteptau sa nu ajunga in Buc si astfel sa fie absolviti de orice vina). Odata ajunsa la Bucuresti nu s-a pierdut, dimpotriva medicii de aici, Oameni extraordinari i-au facut imediat endocopie si au depistat ulcerul canceros care ii declansa episoade de melena in care pierdea o cant enorma de sange. A fost operata de urgenta, gastrectomie subtotala. Medicii nu opereaza in cazul tatalui tau sau au dat sanse minime in cazul mamei mele din cauza metastazelor hepatice considerand un cancer generalizat.
Totusi au operat, iar operatia si recuperarea au decurs normal, fara nicio complicatie.
Dupa o per de refacere e 3 sapt am revenit in institutul oncologic pt tratament citostatic. Sunt constienta ca tratamentul este pur paleativ si nu unul curativ, dar iomportant e ca viata ei este acum salvata si va mai fi prelungita datorita tratamentelor.
Parerea mea este sa insisti ca tatal tau sa fie transferat in Bucuresti la Institutul Oncologic. Aici au si sectie de chirurgie (din pacate nu stiu sa iti indic chirurgi tatal tau avand tumoarea la plamani..dar sincer nu cred ca mai conteaza. Pe mama au operat-o 3 medici rezidenti care erau de garda si au salvat-o spre marea lor satisfactie, dar mai ales marea mea bucurie.) Transferul se face de obicei cu acordul medicului din Bucuresti; de transfer tb sa se ocupe Doctorul din Pitesti in cazul tau. Daca totusi sunt oameni buni si te ajuta cu transferul este excelent; pe mine nu m-au ajutat in niciun fel de aceea iti propun si planul B. Incearca sa faci o programare la CMU Baneasa la Dna Doc Stanculeanu si sa mergi tu si sa ii prezinti cazul tatalui tau si poate in acest fel reusesti sa obtii acordul pt transferul la Bucuresti. Opoti cauta si la Inst oncologic, doar ca este foarte aglomerat si se asteapta mult.. La dna doctor merg cu mama si parerea mea este ca daca mai e ceva de facut, ea sigur va incepe demersurile tratamentelor/operatiei. Acesta nu este un mesaj de sustinere a doamnei doctor sau a clinicei mai sus amintite, nu are nevoie, marturie stau tot review-urile pe care le gasesti pe internet despre activitatea dansei.

Iti doresc sa gasesti cea mai buna solutie si in niciun caz sa nu te multumesti cu singura parere, ea fiind si atat de pesimista.

Multa sanatate!

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.