cancer la plamani

10-02-2011
Maria Ccristina 1976
Nu este medic/terapeut
Maria Ccristina 1976
Pe tomografie tatalui meu scrie:
Formatiune tumorala hilara pulmonara dreapta ce infiltreaza bronsia intermediara dreapta cu atelectazia lobului mediu.
Voluminoase adenopatii mediastinale.
Fara deternimari secundare hepatice, suprarenaliene, cerebrale sau osoase. Nodului solizi se observa diseminati subpleural pulmonar bilateral.
Iar pe bipsie scrie:
"fragment de mucoasa bronsica prezentand in corion infiltrate celulare izolate cu nuclei hipercromi atipici.. Ck34beta E 12 pozitiv;Ck7 pozitiv; TTF1 pozitiv in rare celule; testele imunohistochimice ridica sus[iciunea de infiltrare bronsica de carcinom nonmicrocelular posibil carcinom scuamos"
Este doar plamanul afectat - poate fi operat?
7 comentarii
0
11-02-2011, ora 20:13
Dr. Ionescu-Marcu Anda-Doinita
Medicina interna, Galati
Dr. Ionescu-Marcu Anda-Doinita
Este afectata si pleura si spatiul virtual dintre inima, plamini si stern(mediastin).Teoretic, cred ca poate fi operat data fiind prezenta tipului scuamos.Multa sanatate!
0
12-02-2011, ora 19:32
Maria Ccristina 1976
Nu este medic/terapeut
Maria Ccristina 1976
Multumesc din suflet. Noi ne gandeam sa repetam biopsia ( sa recoltam din nou) din moment ce cei de la laborator spun posibil scuamos. Vom consulta si un chirug.
0
09-07-2011, ora 00:43
chicunatalia
Nu este medic/terapeut
chicunatalia
Va rog sa ma ajutati si pe mine!!!!!!Tatal meu diagnosticat cu carcinom pavimentos la plamin drept, face chimioterapie, dar se simte foarte rau...in special febra...se ridica si pina la 39, imi poate da cineva o explicatie sau vreun sfat, ce am putea face...pentru ca la radiografie dupa tratament chimioterapeutic, medicii zic ca e stabilizare de proces.NU MAI INTELEG nimic!!!! Poate trebuie de catat motivul febrei in alta parte...pentru ca si antibiotice a luat multe inclusiv si paralel cu chimioterapia!!! Va rog mul!!! Sanatate la toata lumea si Va multumesc anticipat!!!
0
09-07-2011, ora 12:23
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
calmeaza-te si clarifica-te putin!
CAND ANUME face tatal tau febra ? la o anumita perioada dupa citostatice ? ce citostatice face ? i s-au facut vreodata analize de sange, mai ales hemograma, in timpul acestor pusee febrile ?
in mod standard, cand cineva face FEBRA dupa tratament citostatic, el trebuie sa se prezinte de urgenta la medic, sa i se faca analize si sa fie detectata o posibila infectie. este urgenta medicala!
0
18-07-2011, ora 18:18
chicunatalia
Nu este medic/terapeut
chicunatalia
cu parere de rau tatal meu nu mai este...sa strins ca o luminare...e strigator la cer, ca medicina noastra nu este nimic si nici nu face nimic.Sanatate la toata lumea, ca tare mare nevoie mai este de ea!!!!
0
18-07-2011, ora 18:20
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
condoleante! unde anume se trata si care a fost cauza mortii ?
0
18-07-2011, ora 20:54
chicunatalia
Nu este medic/terapeut
chicunatalia
Multumesc... In Republica Moldova!!! Desigur ca cauza este cancer, odata ce a avut acasta diagnoza... dar e regretabil faptuil ca nimeni nici nu a incercat sa faca nimic, odata ce avea acesta scriere in cartela...ridicau din umeri toti si nici macar nu ne-au zis ca mai are putin.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.