cancer la pancreas cu metastaza la ficat

01-04-2009
lyudmyla
Nu este medic/terapeut
lyudmyla
Va rugam sa ne raspundeti la intrebarile noastre! Tatal nostru este diagnosticat cu cancer la pancreas si cu mielom multiplu. Mielom multiplu a fost descoperit acum 2 ani si jumatate, nu a evoluat de atunci, din acest punct de vedere starea lui este mai mult decit satisfacatoare, avind in vedere si faptul ca nu a mai necesitat tratament de circa un an si jumatate. Foarte recent s-a descoperit cancerul pancreatic, aceasta boala afectindu-i semnificativ starea fizica si psihica.
Conform spuselor medicilor nu este in stare operabila, organismul este prea salbit si pt chimioterapie, sansele de viata prognozata fiind de cel mult 4 luni. In fisa diagnosticului scrie asa: Neoplasm pancreatic corporeo-caudal cu det. sec. hepatice, ganglionare si invazia AS(T4N1M1). Esofagita de reflux cl. A Los Angeles. Stomac operat (pt. ulcer duodenal penetrant). Gastrita de bont HP+. Mielom multiplu IgG lambda std. IIIA. Cardiomiopatie hipertrofica nonobstructiva. Arteriopatie cronica obliteranta a mb. inf. Angioplastie cu stent A. iliaca comuna dreapta si A. iliaca externa bilateral in antecedente. Dislipidemie.
As dori pareri in privinta starii si a posibilelor tratamente clasice sau inovative care exista in acest domeniu si unde ne-am putea adresa, stiind in acelasi timp ca sansele sint foarte mici.
1 comentarii
0
19-10-2009, ora 14:34
miorita75
Nu este medic/terapeut
miorita75
buna.nu vreau sa te intristez dar tatal meu a avut aceiasi boala dar din pacate a murit dupa ce la vazut un medic ia mai dat termen 3saptamini dar a trait 1 luna si jumatate sa nu faceti o greseala sa va duceti la fulga stelian noi am fost si a zis ca il face de 40de ani, un mincinos a mincat o punga de bani.nu stiu ce sa iti spun, stiu ca si noi am fost in aceeiasi situatie ca si tine sa speram si sa credem in d-zeu.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.