cancer la ficat

05-09-2012
iryshka
Nu este medic/terapeut
iryshka
Buna ziua!mama mea de 60 de ani s-a imbolnavit acum 7 ani si avea cancer la san, acum insa medicul mi-a zis ca dupa analize a concluzionat ca au aparut metastaze in ficat cu diametru de 5, 6 si creier si ca nu este nicio solutie, ajutati-ma va rog frumos nu stiu cum sa procedez, ce sa fac, sunt intr-o stare deprimata, nu stie nici mama si nici surorii nu i-am zis, mi-i foarte greu.este vreo sansa de a prelungi viata mamicai...sunt gata la orice.se simtea atit de bine si dintr-odata au inceput s-o mistuie durerile.imi este frica sa dorm fiindca as vrea sa fiu cu ea cit mai mult posibil.astept raspuns.va multumesc anticipat!
4 comentarii
0
05-09-2012, ora 08:39
winni
Nu este medic/terapeut
winni
In primul rand nu este indicat sa ii zici cat de avansata este boala ei pentru ca o sa o darami psihic.Mai consulta si alt doctor sa asculti si a2a opinie, vezi ce tratament iti indica, are nevoie de odihna, liniste, regim.cauta tratamente naturiste pentru cancer ficat.fa-i cataplasme cu argila, varza, creme de marul lupului, galbenele.Sa bea sucuri naturale facute acasa, portocale, lamai, grepfruits, mere, morcovi, sfecla rosie.
0
05-09-2012, ora 19:26
iryshka
Nu este medic/terapeut
iryshka
va multumesc mult pentru ajutor
0
05-09-2012, ora 22:18
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
din pacate informatiile tale sunt incomplete, deci nu iti putem da un raspuns foarte complet, de asemenea. trebuie sa ne dai mai multe informatii, cum ar fi CE tratamente a facut, care este rezultatul IMUNOHISTOCHIMIC de pe urma biopsiei tumorii initiale si eventual si al recidivei, daca a fost CU METASTAZE de la inceput sau nu, etc.

medicul care ti-a zis ca "nu mai e nimic de facut" e ONCOLOG ? pentru ca desigur ca, doar daca nu au fost facute deja, se insala, si mai sunt lucruri de facut: tratament hormonal, ingrijire simptomatica si NEAPARAT (daca nu s-a facut), IRADIERE CEREBRALA. lucrurile acestea sunt menite sa-i prelungeasca viata si sa-i controleze simptomele, desi, intr-adevar, nu exista solutie de vindecare in acest stadiu.

despre sfaturile primite mai sus, desi sunt convins ca sunt de buna intentie, ma tem ca nu sunt chiar conforme cu realitatea. nu e nici moral si nici deloc util, si personal cred ca este foarte foarte daunator, sa-i ascunzi adevarul, mai ales daca da niste semne ca vrea sa stie ce se petrece cu ea. faptul ca "o darama psihic" nu inseamna nimic, in fond, decat o apreciere stilistica. dieta in nici un caz nu trebuie sa tina, nu se indica nicio restrictie alimentara. trebuie sa aiba o dieta echilibrata, cu ce ii place si in cantitati moderate, avand grija sa pastreze o greutate adecvata. in nici un caz nu se recomanda restrictia de proteine, carne, etc, lucru de care risca sa sufere oricum in curand.

revino cu informatiile cerute mai sus si vom putea sa te lamurim mai mult !
0
20-09-2012, ora 14:52
Mary1212
Nu este medic/terapeut
Mary1212
Buna ziua.Am si eu nevoie de ajutorul dumneavoastra, pot spune ca sunt foarte deprimata.Tatal meu este bolnav de ciroza si in momentul de fata internat in spital pt mai multe investigatii.In urma cu ceva timp si/a facut o ecografie, la care s/a vazut un nodul in capul pancreasului.Acum a facut o alta ecografie, la un alt spital si ceea ce s/a vazut m/a bagat un pic in ceata.2 pete pe ficat de dimensiuni diferite si destul de mari.Ce reprezinta aceste pete???Asta ma nedumereste pe mine.Mai multe informatii nu am sa va dau deoarece mama e cea care vorbeste cu medicul iar mie imi spune doar ceea ce ii scapa.va rog din suflet sa-mi spuneti daca puteti, ce ar putea reprezenta aceste pete pe ficat.Cat despre nodulii din capul pancreasului nu a mai pomenit nimeni nimic, daca exista sau nu..va multumesc

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: