cancer la ficat?

20-09-2012
Mary1212
Nu este medic/terapeut
Mary1212
Buna seara.Tatal meu este bolnav de ciroza si in urma cu ceva timp, a facut o ecografie la care s/a vazut un nodul la capul pancreasului.Acum este internat la un spital din Iasi, deoarece am vrut toti cei din familie sa/si faca toate analizele la un spital mai bun.Aici a facut un alt ecograf iar medicul care se ocupa de el a zis ca a vazut 2 pete pe ficat.Intrebarea mea este:ce reprezinta aceste pete?este vorba despre cancer?mai multe informatii nu va pot da deoarece mama e cea care vorbeste cu medicul, si imi spune doar ce-i mai scapa ei.Ce reprezinta acele pete, asta ma ingrijoreaza pe mine foarte tare.Tatal meu are 56 de ani.Va rog din suflet daca puteti sa/mi raspundeti, as prefera sa o faca un cadru medical...va multumesc.
12 comentarii
0
20-09-2012, ora 22:49
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
orice. de la nimic la o leziune benigna pana la cancer. imposibil de precizat in absenta altor investigatii mai laborioase.
0
28-05-2013, ora 22:26
marcocristian
Nu este medic/terapeut
marcocristian
buna as avea nevoie de un raspuns.la tatal meu la tomograf ia gasit pe ficat mai multi noduli unul de 4, 5mm si mai multi noduli mici, a slabit si este galben si nu are pofta de mancare...la trimis la mai multe analize dar nu prea vrea sa mearga...pe tomograf la rezultat scrie ceva de metastaza...nu stiu ce sa zic pt ca sunt cam distrus.a baut o viata intreaga...si nusitu ce sa zic mai are vreo sansa???are 65 de ani
0
28-05-2013, ora 22:52
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
sansa pentru ce ? se mai fac demersuri pentru aflarea unui diagnostic complet ?
0
08-10-2013, ora 19:48
valkire
Nu este medic/terapeut
valkire
Buna seara, sunt noua pe acest forum si caut niste raspunsuri dar nu gasesc. Eate vb de tatal meu de 63 de ani care a suferit in luna martie o operatie de extirpare a rinichiului sting ( cancer au zis) dupa operatie a facut interferon timp de 6 luni, la examenul de 6 luni a tb sa faca un CT pt ca la ecograf au descoperit o pata pe ficat.. ecamenul CT spune: Ficat dimensiuni crescute, lobul drept situat sub rebordul costal, structura neomogena nativ si post contrast prin prezenta unei formatiuni nodulare hipodense nativ, hipocaptante sit in seg VI de aprox 25/20. Concluzia: Leziune nodulara unica hepatica - determinare secundara hepatica ( nu se vizualizeaza la examinarea anterioara) Adenopatie necrozata interaorto-cav.
Intrebare: cancerul a recidivat?
Oncologul i-a dat sa faca chimio terapie, se poate opera? trebuie operat?
Ce regim alimentar tb sa urmeze? avind in vedere ca D-na doctor nu a spus nimic despre acestea.
Va multumesc anticipat!
0
09-10-2013, ora 10:32
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu trebuie sa tina niciun regim! dar totusi lucrurile nu sunt complete. da, cancerul se poate spune ca a recidivat, caci examenul CT descrie o metastaza in ficat. totusi, repet, lucrurile nu sunt complete: de plamani are facut CT ? se afla ceva pe acolo ? mai exista si alte metastaze ? daca nu, de ce nu se opereaza ficatul ? chimioterapie... pentru rinichi... nu prea exista lucruri eficiente, decat niste medicamente cu aprobare de la casa. revino, te rog, cu rezultatul buletinului de analiza histopatologica de la operatie si cu concluziile de pe buletinul ultimului CT !
0
09-10-2013, ora 18:19
valkire
Nu este medic/terapeut
valkire
Va multumesc pentru raspuns.
La plamani nu are nimic, alte metastaze nu s-au descoperit. E de necrezut ca in 6 luni sa aiba o asemenea evolutie deorece la primul ct care s-a facut inainte de operatie nu s.a descoperit nimic. Tratamentul dupa operatie a fost injectare cu interferon de 3 ori pe saptamina. Ieri i-a facut o perfuzie care tb s-o repete la 20 zile si de azi a inceput sa ia comprimate citostatice. De operatie nu s-a discutat nimic. nu stiu cum sa-l incurajez pt ca are moralul scazut si e f nervos. din pacate nu am in fata examenul histopatologic de la rinihci o sa il am sapt care vine, de disperare l-a uitat la medicul din bucuresti si dureaza pina le recuperam.
Concluzia dupa CT ultima: leziune nodulara unica hepatica - determinare secundara hepatica ( nu se vizualizeaza la examinarea anterioara) Adenopatie necrozata interaorto-cav
0
09-10-2013, ora 22:46
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
am inteles.
0
07-11-2013, ora 07:36
valkire
Nu este medic/terapeut
valkire
Buna dimineata, revin cu citeva intrebari legate de tatal meu, de cind a inceput schema de tratament (o luna) a inceput sa uite e dezorientat si are un comportament f ciudat( incearca sa-si faca nevoile in locuri nepermise), intrebarea este tratamentul are asemenea efecte sau faptul ca din cauza insinsomniei si nervozitatii excesive de care va ziceam la inceput a urmeaza un tratament cu Xanax de 0, 25/ 3 pe zi? pe cine sa intreb medic de familie, pshiatru sau dr oncolog?De 2 zile am observat acest comportament am senzatia ca este beat dupa cum se exprima si gesticuleaza.
Va multumesc!
0
07-11-2013, ora 10:19
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Incercati sa sariti peste doza de xanax de dimineata sau peste cea de la amiaza si vedeti ce efect obtineti ! Xanaxul este un medicament pt anxietate si este posibil sa dea efectul de care spuneti mai sus !
0
07-11-2013, ora 20:00
valkire
Nu este medic/terapeut
valkire
Multumesc pt raspuns, am mers la medicul oncolog si a oprit administrarea de medicamente sub forma de comprimate si ii face perfuzie in fiecare zi, posibil sa aiba efecte metastaza la creier zice dansa, sa speram ca e doar un efect secundar in urma tratamentului.
0
16-11-2013, ora 20:47
valkire
Nu este medic/terapeut
valkire
dupa renuntarea la calmante nu la cimioterapie tata a revenit cu picioarele pe pamant, dar are dureri ingrozitoare. Calmantele erau niste plasturi transparenti si niste pastile DHC combinat cu xanax 0.25. Intrebare ce tip de calmante in afara de cele care ii fac rau poate lua? tb sa existe altceva si dece il doare daca tumoarea a fost scoasa?
Multumesc
0
18-11-2013, ora 23:57
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ma tem ca nu pot sa raspund la aceste intrebari! trebuie sa revii cu istoricul bolii, caci altfel nu stiu despre ce e vorba. nu cred ca i s-a prescris fentanyl daca nu are o continuare a evolutiei bolii. desigur ca exista medicamente si tratamente pentru durere, dar trebuie adaptate ca lumea la caz. in nici un caz nu se pot face recomandari pe internet fara un consult medical. totusi, nu ati vorbit cu oncologul ? nu v-a zis si explicat diagnosticul si extensia bolii, ce tratament are de facut, etc ? v-a lasat sa va tratati singuri ?

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: