cancer faringian

15-07-2009
szelena
Nu este medic/terapeut
szelena
Buna seara! Sotul meu de 60 deani are cc faringian.Rezultat HP:carcinom epidermoid slab keratinizat microinvaziv cu inflamatie cronica accentuata. cod M8070/3.Rezultat CT:importanta ingrosare de perete posterior al orofaringelui printr-o masa solida ce largeste spatiul prevertebral si bombeaza in lumenul orofaringelui.Formatiunea are diametrul longitudinal maxim 4 cm si diametrul anteroposteriol de 2, 2 cm. Adenopatii cu dimensiuni pana la 1 cm pe lanturile ganglionare jugulare superiore, mijlocii si inferioare bilateral.A facut 2 serii de citostice cu Onxol si Cisplatin iar acum a inceput cobaltoterapia (vor fi 20 de aplicatii).Il rog pe dl DR Valeriu sa-mi spuna daca se va putea opera in ce consta operatia si ce prognostic estimeaza.Cu multumiri.
10 comentarii
0
16-07-2009, ora 08:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
din pacate NU cred ca se poate opera.
acesta regiune, unde se afla formatiunea, este impanzita de vase sangvine, nervi si muschi care nu pot fi scosi integral fiind vitali. medicii.. oncolog si cu ORL o sa decida impreuna ce se mai poate face in acest caz.
0
16-07-2009, ora 15:14
szelena
Nu este medic/terapeut
szelena
Multumesc pt promtitudine si bunavointa.Dupa datele prezentate credeti ca tratamentul oncologic va fi de folos? Sunteti pt tratament naturist concomitent cu tratamentul oncologic? Care va fi evolutia bolii si care va fi prognosticul?
0
17-07-2009, ora 08:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da, cred ca tratamentul oncologic este de folos..
deasemenea cred ca Trebue sa faceti si tratamentul naturist.. in paralel.. toate toxinile rezultate in urma distrugerii celulelor canceroase.. trebue eleiminate din corp.. si preparatele naturiste au rolul sa faca asta.
dedeasemenea regimul alimentar trebue sa fie 20 % mancare gatita 80 % cruditati.
exclus carnea si lactatele.
cititi pe adresa mea personala de aici de pe romedic un articol despre alimentatie la bolnavii cu cancer
0
17-07-2009, ora 11:59
szelena
Nu este medic/terapeut
szelena
Am citit articolul.Foarte interesant si pe intelesul tuturor.Usor de zis dar greu de facut pt cineva care toata viata a fost convins ca cea mai buna leguma este.carnea.Greu dar sper ca nu imposibil.Ce parere aveti despre gelul de aloe vera?
0
24-07-2009, ora 18:54
szelena
Nu este medic/terapeut
szelena
buna ziua! sotul meu a facut 10 (din 20) sedinte cu cobalt. a suportat nesperat de bine spre deosebire de chimioterapie care a fost un cosmar.primeste inaintea fiecarei sedinte perfuzie cu ecthiol.pofta de mancare s-a pastrat si are tot felul de pofte.acum a aparut o usoara raguseala.e normal? ce mai poate sa apara si ce se poate face? cu multumiri
0
26-07-2009, ora 12:22
szelena
Nu este medic/terapeut
szelena
Buna ziua! Indraznesc sa va mai deranjez odata.Fata de cele semnalate anterior a mai aparut o dificultate in deglutitie si durere in gat.Folosim solutie orala cu vit A si faringosept.Ce mai poate aparea si ce se poate face? Cu multumiri
0
27-07-2009, ora 14:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
gargara cu ceaiuri...
incercati si Citrolon...
septogal tab de supt.
daca in cateva zile nu e bine.. tre sa.l vada medicul !
0
05-09-2009, ora 08:16
szelena
Nu este medic/terapeut
szelena
Dl dr Flueraru buna ziua ! Va multumesc pt recomandari.Au fost de folos. Sotul meu a terminat 33 de aplicatii cu cobalalt. Au apurut dureri de gat si dificultati in deglutitie dar tinute sub control.Problemele grave au aparut dupa terminarea curei.Dureri mari de limba, imposibilitatea de adeschide gura deci si imposibilitatea de a inghiti. Toata lumea spune : sunt efecte secundare, rabdare!!! Totusi raspunsul nu ma multumeste.Trebuie sa existe ceva ce sa combata aceste efecte.Va rog sa-mi spuneti cam cat dureaza aceste efecte si ce se poate face? Cu mii de multumiri.
0
05-09-2009, ora 08:31
szelena
Nu este medic/terapeut
szelena
Dl dr Flueraru revin cu o problema de a mea.Am o hipoacuzie de perceptie si sunt hipertensiva.De cateva saptamani am o ameteala care apare in pozitia culcat pe spata si intoarcerea pe stanga si care dureaza cateva secunde.Nu am greturi sau cefalee dar am o vedere multipla, suprapusa si la distanta mai mare dar care dispare la folosirea ochelarilor de distanta.Ce credeti ca este si unde ar trebui sa ma adresez??
0
08-09-2009, ora 00:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu pot sa va zic nimic concret despre sot.
este individual la fiecare pacient.
la Dvs. e o problema de circulatiw cerebrala..si trer sa mergeti la neurologie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: