cancer esofag! va rog am nevoie de un sfat!

26-01-2010
riciu
Nu este medic/terapeut
riciu
tatal meu in varsta de 56 ani are diagnostic : carcinom epidermoid keratinizant bine diferentiat in partea superioara a esofagului ( la 24 cm de AD ) ; dupa tratament oncologic chirurgul ne-a spus ca poate sa-l opereze, dar eu am auzit numai pareri contra acestei operatii, mai ales postoperator. din cate am inteles tb sa-i inlocuiasca portiunea de esofag afectata !! va rog din suflet sa ma indrumati ce sa fac, cat de dificila este operatia, dupa ultimele analize celelalte organe sunt in regula, deci este localizat !! va rog sa ma ajutati, nu stiu pe cine sa intreb ce sa facem !!!!!!
1084 comentarii 12 ..... 36 37 Înainte ›
0
27-01-2010, ora 18:42
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
riciu, operatia e una complicata si nu poate nimeni de pe net sa te indrume. Trebuie sa hotarati voi. Dar! Daca medicul chirurg zice ca trebuie sa-l opereze inseamna ca o operatie i-ar salva sau i-ar usura viata tatalui tau. Daca vrei sa fie sigura treaba ar trebui sa-l consulte si un alt chirurg oncolog sau chiar si un medic oncolog ar putea sa va spuna daca e recomandata operatia in eventualitatea vindecarii avand in vedere ca e bine diferentiat si nu prezinta metastaze.
0
27-01-2010, ora 21:55
riciu
Nu este medic/terapeut
riciu
medicul oncolog ne-a spus ca daca chirurgul ne spune sa se opereze s-o faca, daca nu, mergem in continuare cu trat oncologic. e drept ca ar mai trebui sa consultam si alt medic chirurg, dar aici am mers cu recomandare cum ca ar fi un medic f bun care a mai operat asemenea cazuri. nu stiu ce sa fac !!! oncologul ne-a spus ca si daca facem prea mult tratament iarasi nu e bine ca ii arde si organele sanatoase dar si cu asa o operatie.!!
0
28-01-2010, ora 12:34
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
Nu stiu ce sa zic, normal ca citostaticele cresc toxicitatea in organe si le distrug apoi. Trebuie sa ganditi si sa va hotarati voi ce o sa faceti. Nu iti poate spune nimeni de aici daca trebuie sa mearga la operatie neaparat. Pentru multi bolnavi de cancer operatia e ceva la care viseaza, ei fiind inoperabili. Tatal tau are aceasta sansa, nu are metastaze si e cancer bine diferentiat. Insa e o operatie grea care i-ar putea afecta intr-o masura mai mica sau mai mare calitatea vietii si pozitiv si negativ. Trebuie sa puneti in balanta optiunile pe care le aveti, sa le cantariti si sa hotarati care e cea mai buna varianta. Trebuie sa ganditi matematic, cateodata emotiile si sentimentele in aceste momente pot avea efecte negative in hotarari. Faceti chiar si o lista cu lucruri bune si rele cum ar fi calitatea vietii post-operator, parerea doctorilor, toxicitatea crescuta din cauza chimioterapiei, posibilitatea vindecarii, starea actuala de sanatate, etc, cu note pt fiecare subpunct. In acest mod veti alege varianta care din punct de vedere logic ar fi cea mai potrivita pentru tatal tau. Si asa veti stii ca cealalta varianta ar fi fost mai proasta.
0
28-01-2010, ora 14:27
riciu
Nu este medic/terapeut
riciu
va multumesc f mult pt rspuns ! astazi am mers iarasi la medicul care il va opera, si l-a chemat pe 3 februarie pt internare si operatie, ne-a spus ca operatia este dificila ca o sa-i inlocuiasca bucata de esofag bolnava cu bucata de colon si atat, nu ne-a zis mai mult. ma asteptam sa ma incurajeze mai mult dar. nu a facut-o. alt medic (acela care ne-a trimis la acest chirurg si care este ruda cu noi ) ne-a spus sa facem operatia ca o considera ca o sansa pt tata si tb sa profitam de ea. nu prea stiu ce o sa se intample imediat dupa operatie cum o sa fie, eu am deja 4 operatii la activ si stiu cum este dupa, dar la asa o operatie dificila nu stiu ce urmeaza. stiti ceva in acest sens ? cum este postoperator in aceste situatii? multumesc !!
0
28-01-2010, ora 16:42
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
stiu doar de un caz cu cancer esofagian. Acea persoana avea din pacate un cancer foarte avansat si raspandit la intreg esofagul si la stomac, medicii spunandu-i ca mai are de trait in jur de 5 luni. La operatie doctorii au fost nevoiti sa ii instaleze o sonda pentru mancare direct in stomac, cred ca ii extirpase esofagul de tot. A slabit destul de mult pentru ca nu putea manca normal si nu suporta chimioterapia intravenoasa. In general, starea de sanatate era mai buna decat inainte de operatie, exceptand inconvenientul cu sonda din stomac. A mai trait inca 3 ani, cu doi ani si jumatate mai mult decat au spus doctorii. Durerile sunt normale dupa orice operatie dar dupa un timp vor trece. Deci doar durerile sunt la ce te poti astepta cu siguranta imediat dupa operatie.
0
28-01-2010, ora 17:26
riciu
Nu este medic/terapeut
riciu
am inteles ca acea sonda se pune atunci cand se scoate aproape tot esofagul, la tatal meu nu s-a spus pana acum ca i-ar pune si lui. oricum la tata este localizat doar acolo la esofag superior, adica el are undeva mai sus, am inteles ca operatia se face prin cutia toracica si asta ma sperie mai tare. de aceea se face si operatia ca altfel nu se mai opera daca era metastaza. oricum tata este f optimist si increzator ca o sa se vindece de aceasta boala si zice ca o sa faca tot ce-i spune dr ca sa fie bine, mai speriati suntem noi din jurul lui dar incercam sa nu vada asta. si mai e ceva : chiar daca a facut 3 cure de citostatic si 30 de sedinte de radioterapie, arata destul de bine, are pofta de mancare, au trecut efectele tratamentului, chiar s-a mai ingrasat vreo 3 kg probabil ca si asta a fost un motiv in plus sa-l opereze, faptul ca arata bine. multumesc mult pt raspuns !!
0
03-02-2010, ora 18:36
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
se pare ca tocmai azi a fost operatia. Cum a decurs? Sper ca e bine.
0
03-02-2010, ora 20:34
riciu
Nu este medic/terapeut
riciu
buna ziua!! din pacate nu il opereaza pana luni 8 feb, pt ca dl prof cordos care o sa faca interventia, are programate operatii pana atunci plus ca ne-a zis ca la tata o sa dureze operatia in jur de 6-7 ore asa ca a ramas pt luni, iar pana atunci mai face niste analize. oricum noi suntem f ingrijorati si speriati. sper sa fie bine. va multumesc f f f mult pt atentie si cu siguranta imediat dupa operatie va dau vesti!!
0
04-02-2010, ora 17:53
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
anularea operatiei pana pe 8 februarie nu e chiar un lucru bun asupra moralului. E o prelungire a stresului. Aveti grija sa nu fie foarte stresat tatal dvs inainte de operatie. Chirurgii din prezent sunt acum bine pregatiti. Fac cursuri si schimburi de experienta cu spitalele din occident, ceea ce acum 10-20 de ani nu se prea putea. Aveti incredere ca totul o sa fie bine, nu va stresati pana in 8 pentru ca o sa stresati si pacientul. Fiti optimisti, nu are rost sa fiti speriati si ingrijorati.
0
04-02-2010, ora 18:52
riciu
Nu este medic/terapeut
riciu
va multumesc din suflet ca ma incurajati !! inseamna f f mult pt mine. pana luni i-a dat drumul acasa iar tata cat a stat 1 zi in spital a avut grija sa afle totul despr operatie (chiar daca noi i-am ascuns ), si a si aflat tot, dar cu toate astea el zice ca e pregatit cu toate ca ii este f frica de perioada postoperatorie. i s-a spus ca o sa stea cam 10 zile in terapie intensiva si o sa-si revina cam greu dar sa aiba putere !! asta e !! mie mi-e f f frica !! va multumesc !
0
04-02-2010, ora 23:59
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
ca sta 10 zile la terapie intensiva nu e o problema. E chiar destul de bine. Acolo e verificat din 5 in 5 minute si primeste calmante/tranchilizante injectabile. Cu ele o sa treaca mult mai usor peste dureri. Si acele dureri nu sunt ca la o taietura la deget, sunt ceva mai intense. Avand in vedere ca e un fel de operatie dubla o sa necesite timp pentru recuperare si pentru a-i functiona sistemul digestiv la capacitate normala, dar apoi o sa fie bine cu sanse mari de a scapa de cancer si de a nu-i mai reveni vreodata.
0
05-02-2010, ora 11:13
riciu
Nu este medic/terapeut
riciu
va multumesc din suflet pt incurajari !! aveti cumva idee pt ce o sa-i puna acel furtun in gat, ca eu nu am inteles f bine ??
0
05-02-2010, ora 12:07
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
cred ca e vorba de furtunul care se pune pentru a drena lichidul ce se formeaza dupa operatie la capat avand o punga. Dupa culoarea, consistenta si cantitatea lichidului se poate vedea in ce stadiu al vindecarii este in acel moment. Dupa cateva zile cand se observa ca lichidul scade in cantitate si e mai limpede o sa ii scoata furtunul. Sau mai exista un tip de furtun care se pune pacientilor care vomita mult. Se baga pe nas pentru a evita asfixierea cu voma. Cred ca de unul din aceste doua furtunuri vorbiti, dar cel cu voma nu e sigur. Mai degraba cel cu lichidul...
0
05-02-2010, ora 12:56
riciu
Nu este medic/terapeut
riciu
oare poate fi vorba de acest furtun pt a se hrani cateva zile ? tata zice ca asa a inteles ! ca ar fi pt a se hrani pana cand se vindeca suturile. sau poate a inteles gresit si e asa cum spuneti dvs. mie mi-a fost jena sa-l intreb pe dl profesor ceva si anume: oare aceasta operatie il poate scapa pe tata de cancer ? eu ma gandesc ca da pt ca altfel nu se mai luptau atat medicii cat si tata nu ?? va multumesc !! imi cer scuze daca pun intrebari prostesti dar cred ca din cauza emotiilor privind operatia !!
0
05-02-2010, ora 14:28
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
posibil sa fie si vorba de un furtun temporar pt hranire. Cum am mai spus, o sa dureze ceva timp pana o sa-i functioneze sistemul digestiv la capacitate normala. Operatia se face pentru ca evident are sanse de vindecare. Si din invormatiile date nu are nici metastaze.
0
05-02-2010, ora 15:04
riciu
Nu este medic/terapeut
riciu
da asa este, nu are metastaze, iar tumora s-a redus la jumatate in urma tratamentului oncologic ! va multumesc mult pt raspunsuri si o sa va dau vesti ( sa dea d-zeu, sa fie bune ) luni seara, dupa operatie !!
0
07-02-2010, ora 16:04
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
normal ca vor fi vesti bune. Nici sa nu va faceti probleme. Cred ca la ora asta exista stari de emotivitate in familie.
0
12-02-2010, ora 13:16
riciu
Nu este medic/terapeut
riciu
pt radicus : buna ziua ! din pacate operatia s-a amanat pt luni 15 feb, pt ca mi-a murit bunicul adica tatal lui tata.suntem cam suparati, mai ales tata!! avem niste stari si emotii prin care nu as dori sa mai treaca cineva ! asta-i viata !! imi mai trecuse frica privind operatia, acum am luat-o de la inceput !! mi-e groaza sa nu pateasca ceva in timpul operatiei sau imediat dupa, mai ales ca acum odata cu tragedia asta parca pare mai slabit si suparat !! nu stiu ce sa mai zic !! multumesc !!!
0
12-02-2010, ora 19:38
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
imi pare rau pentru ce s-a intamplat. E de inteles revenirea emotiilor dupa moartea bunicului tau. Pana in 15 trebuie sa va pregatiti psihic pentru operatie, toata familia trebuie. Daca operatia e prea complicata si ar putea duce diferite complicatii grave atunci nu s-ar apuca niciun doctor sa il opereze. Un chirurg isi da seama daca e prea riscanta operatia sau daca poate fi executata fara probleme. Poate oricine de aici sa iti confirme. Daca a decis sa-l opereze inseamna ca riscurile sunt mult mai scazute decat beneficiile.
0
12-02-2010, ora 20:33
riciu
Nu este medic/terapeut
riciu
va multumesc mult de tot !! stiu ca asa este dar eu sunt o persoana fricoasa si cam pesimista si am nevoie de incurajari, altfel simt ca nu pot merge mai departe ! inseamna mult pt mine incurajarile dvs sa pot fi in continuare alaturi de tatal meu, pt ca pana acum numai eu am fost cu el prin spital si tb sa-i dau curaj in continuare ! multumesc !!!
0
15-02-2010, ora 18:22
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
riciu, ceva noutati?
0
15-02-2010, ora 21:18
riciu
Nu este medic/terapeut
riciu
buna seara radicus ! operatia lui tata a durat 9 ore, dr ne-a spus ca nu a avut probleme in timpul operatiei doar ca tumora a fost mult mai sus decat se astepta, adica undeva la baza limbii, si nu a putut sa traga din stomac, a inlocuit cu colon. cand am plecat noi nu era constient, arata f rau dupa operatie : intubat, cu vreo trei taieturi, plin de furtune. o sa-l alimenteze prin nas cam o saptamana. medicul ne-a spus ca atunci cand pune in schimb colon exista riscuri f mari sa se rupa cusaturile, a spus ca a facut ce a tinut de el, acum sa ne rugam la d-zeu sa treaca perioada critica cu bine !!! in continuare mi-e frica pt taticul meu !!! multumesc !
0
16-02-2010, ora 00:05
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
daca operatia a decurs fara probleme atunci nu mai trebuie sa va faceti probleme. E o perioada grea, dupa ce se trezeste o sa simta durerile. Dar o sa treaca peste ele cu bine si cu calmante :). La terapie intensiva se ocupa bine de el, nu vor fi probleme iremediabile. Peste ce a fost mai periculos a trecut. Si acum sunt riscuri cum ar fi aia cu cusatura sa se desprinda, infectii, dureri extrem de mari. Dar riscurile cele mai mari au fost in timpul operatiei. Chiar si dupa convalescenta trebuie sa respecte cu sfintenie recomandarile medicilor in privinta alimentatiei.
0
16-02-2010, ora 20:29
riciu
Nu este medic/terapeut
riciu
am fost la spital toata ziua ! nu au reusit sa-l detubeze dimineata, l-au reintubat imediat, nu a putut respira. au fost clipe groaznice !!! acum spre seara l-au detubat si sper sa ramana asa sa nu mai aiba probleme !! aveti idee aceste cusaturi cand anume suntem siguri ca s-au prins bine ? acum imediat postoperator sau in timp indelungat ??
0
17-02-2010, ora 01:31
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
cusaturile exterioare se vindeca in 7-14 zile de obicei dar depinde de persoana. Cusatura interna de pe esofag nu stiu in cat timp.
0
17-02-2010, ora 21:10
riciu
Nu este medic/terapeut
riciu
buna seara ! astazi a fost mai bine decat ieri ! zice ca nu il doare asa rau, e suportabila durerea, dar nu mai suporta uscaciunea buzelor si a gurii. a inceput sa tuseasca si sa scuipe ceva. am vb cu dr si mi-a spus ca acele cusaturi au risc f mare sa se rupa in primele 5 zile de la operatie, daca pana atunci nu s-au desfacut este in regula. ma rog la d-zeu sa fie bine si sa treaca cu bine.
0
17-02-2010, ora 22:04
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
ma bucur sa aud ca durerile nu sunt prea mari. Oricum, sunt sigur ca totul o sa fie bine.
0
19-02-2010, ora 16:59
LISUCA
Nu este medic/terapeut
LISUCA
AUTOR:LISUCA buna seara! am in familie o persoana in varsta de 56 ani cu diagnostic cancer pe esofag
a facut 25 sedinte de raditerapie - fata - spate, iar acum mai face inac 6 sedinte di lateral.
pauza 30 zile, iar apoi se pare inca o serie de 25 sedinte.
Cahimioterapie care se facea o data pe saptamana nu aputut-o face nin cauza creati-
ninei care nu este in parametri normali. Starea lui este in general buna in urma razelor
0
19-02-2010, ora 17:07
LISUCA
Nu este medic/terapeut
LISUCA
LISUCA scuze, am apasat din greseala pe o alta tasta si ma scos din chenar.Deci cum va relatam starea este buna, ia scazut insa pofta de mancare si rareori are stari de voma, dar rar. Doresc sa stiu, dupa aceasta pauza va fi supus iarasi unor analize si atunci doctorul va putea spune rezultatulin urma radioterapiei ?
Dupa urmatoare repriza de radiatii se pare ca va fi supus operatiei de inlocuire a unei parti din esofag.
As dori amanunte daca cineva a trecut print-o situatie similara.
O SEARA FRUMOASA!
0
19-02-2010, ora 19:30
riciu
Nu este medic/terapeut
riciu
buna lisuca ! din pacate eu trec prin aceeasi situatie. tatal meu in varsta de 56 de ani tocmai ce a suferit o esofagoplastie. acum este in terapie intensiva unde tb sa stea vreo 10 zile. tatal meu a suportat f bine razele, mai rau a fost dupa citostatice care l-au daramat rau, acelasi nr de raze a facut si tata tot in acelasi fel, numai ca el a facut si trei cure de citostatice. a facut o luna de pauza, dupa acea pauza a repetat tomografia. inca o endoscopie si bronhoscopie. acolo s-a vazut ca tumora a dat inapoi si dr chirurg s-a hotarat sa opereze. operatia este extrem de dificila, a durat 9 ore si tata pe zi ce trece paraca se topeste in acel pat de spital, dar sper ca sa treaca cu bine aceasta perioada postoperatorie cu toate ca medicul zice ca inca este in perioada de risc. ruda ta are acest cancer localizat? unde face razele ? oricand doresti te pot ajuta cu informatii. sanatate !!

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
1084 comentarii 12 ..... 36 37 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: