cancer de san

06-06-2014
helen2012
Nu este medic/terapeut
helen2012
buna ziua am revenit la dumneavoastra cu un nou caz de cancer in familie are varsta de 59 de ani si se vede ca din luna ianuarie i-ar fi aparut un nodul la sanul stang dar nu prea ia dat importanta pana saptamana trecuta cand am reusit sa facem o mamografie rezultatul fiind urmatorulOpacitate cu caractere mamografice de malicnitate la nivelul sanului stang intre cadrele superioare focare de microcalcificare la nivelul ambilor sani indicatia medicului a fost sa facem o punctie la sanul stang si ieri am primit rezultatul pe care o sa vil scriu si v-asi multumi din suflet sa imi dati opinia dumneavoastra pe care o iau foarte mult in considerare PUNCTIE SAN calcinom mamar invaziv NST grad 3 NOTTINGHAM [total egal 8] B5
9 comentarii
0
06-06-2014, ora 12:42
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
deci este vorba de cancer de san. trebuie sa va intoarceti la medicul care a recomandat biopsia, si ulterior sa ajungeti la un medic oncolog. mult succes !
0
06-06-2014, ora 12:46
helen2012
Nu este medic/terapeut
helen2012
buna medic oncolog a cerut punctia si marti trebuie sa mergem pt a discuta cu el.Doream sa imi ziceti cu plus si minus in functie de rezultate ce o sa se faca direct operatie sau se merge pe citostatice si asi dori sa imi spuneti cat la suta acest cancer se poate trata va multumesc
0
08-06-2014, ora 23:11
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
HELEN la intrebarea ta nici un medic nu iti poate raspunde deoarece conteaza foarte mult pacientul, varsta lui, cat de avansata sau nu este boala, ce tonus are, cum respecta tratamentul, ce efect are tratamentul asupra lui pt ca nu toti pacientii raspundem la fel chiar daca facem acelasi tratament, depinde de ce alte boli mai are, de ce tratament i se recomanda SI DE DUMNEZEU.
Sar putea daca vrea medicul curant ( eu lam intrebat direct din pacientii pe care ii trateaza cati sau vindecat care au acelasi tip de cancer ca mine si sa limitat in a da din cap)sa va zica estimativ, si din acel raspuns primit mam ambitionat si ma vindec incet incet.
0
10-06-2014, ora 10:59
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ma tem ca nu am de unde sa iti spun ce stadiu e si deci ce tratament se indica, pentru ca imi lipsesc informatii vitale. pe baza a ce ai zis pana acum, stim ca are un cancer de san, dar nici ce dimensiuni are, nici daca sau cati ganglioni afectati/suspecti se vad, nici daca exista suspiciunea de meatastaze, cum arata imunohistochimia, ce alte boli are, etc. in general, daca boala nu e metastatica, tratamentele cam includ toate variantele, in diferite secvente: chimioterapie, radioterapie, operatie si tratament hormonal.
0
12-06-2014, ora 17:28
helen2012
Nu este medic/terapeut
helen2012
Buna am intrat in posesia analizelor adica mamografie si biopsia facuta o sa le scriu sa vedem parerea dumneavoastra.MAMOGRAFIE.sani cu structura adipos-heterogena.Opacitate neregulata heterogena de aproximativ 27/20 mm intre cadranele superioarenale sanului stang asociind microcalcificari polimorfe in interior -aspect mamografic suspect de malignitate.Focare de microcalcificari amorfe vizibile intre cadranele superioare ale sanului drept in cadranul supero-intern al sanului drept si in cadranul supero-extern al sanului stang.Opacitate relativ bine delimitata de intensitate medie de 9 mm relativ omogena in cadranul infero-intern al sanului drept aspect mai probabil de leziune benigna. CONCLUZIA Opacitate cu caractere mamografice de malicnitate la nivelul sanului stang intre cadrele superioare focare de microcalcificare la nivelul ambilor sani. PUNCTIA.MACRO..BIOPSIE TUMOARE MAMARA STANG CADRAN SUPREO EXTERN., , , 2 fragmente de 0, 7/0, 2 cm si respectiv 0, 5/0, 2cm prelucrate in totalitate MICRO BIOPSI TUMORA MAMARA STG CADRAN SUPREO EXTERN materialul biopsic a fost examinat in 2 sectiuniseriate acesta intereseaza fracmente de parenchim mamar cu invazia unei proliferari tumorale maligne de tipul carcinom mamar invaziv NST de grad 3 Nottingham [formare de tubuli3, pleomorfism nuclear 3, index mitotic 3, total 8] cu o componenta asociata de 10%de carcinom ductal in situ de grad nuclear ridicat, cu arhitectura micropapilara fara necroza.Celulele tumorale sunt E-cadherin pozitive.Celularitatea in patul tumoral este apreciata la 30 %.Stroma tumorala este fibroasa si contine un moderat infiltrat linfocitar si microcalcificari.Nu se indentifica imagini certe de invazie tumorala angio-limfatica sau perineurala in sectiunile analizate. CONCLUZIA...calcinom mamar invaziv NST grad 3 NOTTINGHAM [total egal 8] B5. RECEPTORI HORMONALI expresie semnificativa a RH 10% celule tumorale marcate.Tumora[componenta invaziva]E 98% int de 3 ori plus, P 80%DE 2 ori plus.Martori interni'[glanda netumorala] E si P pozitivi.KI 20%AU FOST FACUTE SI ANALIZE DE SANGE CARE AU IESIT TOATE FOARTE BINE.VA MULTUMESC SI ASTEPT O PARERE A DUMNEAVOASTRA VA DORESC O ZI PLACUTA
0
13-06-2014, ora 09:05
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
cateva intrebari, la care as vrea raspunsul tot in ordine, daca se poate:
1. ori nu vad eu, ori examenul imunohistochimic e incomplet: unde este markerul Her2/Neu sau CerbB2 ?
2. exista ganglioni afectati ? (ecografie, palpare, etc?)
3. are alte boli ? cum e cu sanatatea in rest ?
4. ce v-a fost propus ? ati vazut un oncolog ?
0
13-06-2014, ora 11:34
helen2012
Nu este medic/terapeut
helen2012
Buna ziua da aveti dreptate ca am omis ceva la examenulhistopatologic 1.SCOR Her 2, 2plus[echivoc] 2.din cate stim de la medicul oncolog nu exista ganglioni afectati. 3.nu sufera de alte boli inima e ok, ecograf are fibron recidiva care a fost vazut de ginecolog oncolog ne/a spus ca nu face probleme, doper cardiac este ok analize toate normale. 4.da marti a fost vazuta si miercuri a facut citostatice o zi si urmeaza peste 21 de zile cea dea doua starea ei este foarte buna chiar si dupa citostatice.Va multumesc si astept parerea dumneavoastra o fi frumoasa
0
13-06-2014, ora 12:51
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
pai de ce nu a fost operata ?
si... pentru Her2 echivoc se indica testare FISH sau CISH.
0
13-06-2014, ora 13:52
helen2012
Nu este medic/terapeut
helen2012
scuze dar se poate ca nu am intrat in posesia tuturor testelor facute dar la operati va referiti extirparea sanului ?

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.