cancer de san

97 comentarii 1 2 34 Înainte ›
0
28-10-2007, ora 00:00
blunast
Nu este medic/terapeut
blunast
Ptr.Maria.Buna!N-am avut curajul sa incerc nimic mai mult decat chimioterapia recomandata.Ne-am hotarat sa mergem asa inca vreo 2 luni si apoi, indiferent de rezultate, sa mergem la Fundeni, pentru ca oricum operatia trebuie aranjata dinainte si trebuie sa o vada si un oncolog acolo.Nu prea stiu cum o sa-i explic doctoritei de la Focsani ca vreau sa ma duc si la Bucuresti...Sper sa nu fie f orgolioasa si sa inteleaga.A inceput sa-i cada si mamei parul si nici n-am inceput a doua tura de chimio.Spune ca a durut-o pielea capului f tare inainte sa-i cada paraul.S-a tuns scurt si i-am cumparat o peruca, pe care nu stiu daca o sa o poarte, mai mult de incurajare.Pe 5 nov.incepe a doua luna de chimio si cam am emotii.Am cumparat o carte a lui D.D.Chiriac-"Alimentatia bolnavilor de cancer" si o sa incercam sa respectam acele indicatii ( sunt si ceaiuri si suplimente naturiste), dupa ce ma lamuresc cu doctorul ca nu au influiente negative asupra chimioterapiei.
Am auzit ca la Fundeni este un oncolog f bun, dr.Sava, si am sa incerc sa ne programam la el.
Mama mea se hidrateaza de obicei f bine si sper sa o ajute.Am sa insist pe chestia asta.
Sa ai grija de tine si de bebe.Multa sanatate si voua!
0
03-11-2007, ora 00:00
maria77
Nu este medic/terapeut
maria77
pt.Blunast.Buna!Nu conteaza orgoliul doctoritei!Si noi ne-am lovit de asa ceva dar cand este vorba de o persoana atat de apropiata nu mai conteaza nimeni si nimic doar sa fie ea bine.Du-te la Bucuresti si sa nu te gandesti nici macar o secunda la mandria medicilor pentru ca, sa fi sigura, ca si ei daca s-ar afla in situatia ta ar face la fel.
Peruca poate nu o sa fie nevoita sa poarte prea des pt. ca acum este iarna si o caciula este foarte potrivita.Si mama mea are si a purtat-o destul de mult pentru ca a fost vara si nu avea ce sa faca desi nu-i convenea.Daca afili ceva de herceptin in sensul ca auzi pe cineva care urmeaza acesta terapie te rog sa-mi faci legatura cu aceea persoana.Eu tot am intrebat dar nimic.Curaj mamei tale!Numai bine!
0
03-11-2007, ora 00:00
blunast
Nu este medic/terapeut
blunast
pt.Maria.Salut.Multumesc.Mai ales ca nu prea m-am gandit cand am scris ca si tu esti medic...Despre Herceptin eu am citit pe net, nu stiu pe nimeni care sa-l fi folosit.M-am lipit la un grup de pe Yahoo 360.Daca stii engleza poti vizita pagina lor, care este : http://groups.yahoo.com/group/breastcancer2/ si eventual, te poti afilia.Sunt acolo o multime de informatii...e tot un forum...eu nici nu am timp sa citesc tot ce apare in discutie.Am trimis un mail moderatorului, despre Herceptin si efectele lui, ca sa-l lanseze in discutie si o sa-ti trimit informatiile, daca vine ceva interesant.Iti promit si ca ma voi interesa la Fundeni cand ajung acolo, probabil cam intr-o luna.OK?
0
27-11-2007, ora 00:00
Oana_grg
Nu este medic/terapeut
Oana_grg
Buna. Bunica mea a fost diagnosticata cu tumoare mamara 3B, as dori sa aflu ce inseamna acest lucru.
0
22-12-2007, ora 00:00
danya
Nu este medic/terapeut
danya
buna seara!am fost diagnosticata in februarie anul acesta cu neoplasm mamar stadiul 4 si atunci mi s-a depistat si lichid la ambii plamani.am urmat pana acum 11 sedinte de chimioterapie si 25 sedinte de radioterapie.doctora mea a sperat ca lichidul se va retrage in urma tratamentului, dar nu a fost asa.mi s-a facut punctie, dar lichidul s-a refacut dupa 2 saptamani.la un examen de laborator, lichidul a iesit negativ, deci in regula.mi s-a spus ca plamanii nu au nimic si totusi nu am reusit sa scap de acest lichid din cauza caruia nu ma pot duce nici la operatie.operatia a tot fost amanata din cauza acestui lichid desi tratamentul pentru neoplasm a dat rezultate foarte bune, doctora fiind foarte multumita.ce ma sfatuiti sa fac ca sa scap de acest lichid?
0
06-02-2008, ora 00:00
Roxanicaeu
Nu este medic/terapeut
Roxanicaeu
Maria77.Mama are HER 2 pozitiv si urmeaza tratamentul cu Herceptin. Sa stii ca nu sunt efecte adverse chiar asa cum scrie in prospect, nu zic ca nu e posibil, dar e posibil totusi sa nu fie cazul.Daca mai vrei alte informatii astept sa ma cauti -
0
06-06-2008, ora 00:00
laurabianca
Nu este medic/terapeut
laurabianca
buna am citit despre problemele voastre si am o mica intrebare.Mama mea a suferit o operatie la san care i-a fost scos partial a urmat sedinte cu radioterapie in urma cu 1 luna si de atunci in jurul sanului i-au aparut niste arsuri la nivelul pielii, arsuri care nu i se vindeca.De la spitat i-au spus sa se trateze cu albastru de metil dar nu are nici un efect va rog daca stiti un remediu ceva.astept raspuns multa sanatate tuturor
0
06-06-2008, ora 00:00
Lara-bv
Nu este medic/terapeut
Lara-bv
La mine amers foarte bine Actovegin crema, este si sub forma de gel. crema este ca emolient, gelul are tendinat de a usca pielea, alege in functie de aspectul zonei afectate.
0
09-06-2008, ora 00:00
laurabianca
Nu este medic/terapeut
laurabianca
multumesc foarte mult
sanatate multa tuturor.ati fost de un real ajutor pentru noi. am citit despre problemele fiecaruia si sunt foarte multe de invatat. ma bucur ca am gasit acest site si ca pot vb cu altcineva care trece prin aceiasi situatie.o sa incercam si cu aceasta crema ca deja nu mai stiam cu ce sa tratam doctorii au spus doar albastru de metil dar acum face alergie de la el o sa incercam crema si daca nu vedem nici un raspuns o sa revin .inca odata va multumesc.
0
28-05-2009, ora 12:06
dana_olteanu
Nu este medic/terapeut
dana_olteanu
Buna! Ma numesc Dana si caut anumite raspunsuri.Sper sa ma poata ajuta cineva pt. ca sunt extrem de nedumerita. Am tot citit comentariile voastre pe acest forum si m-am hotarit sa va cer sfatul. Mama mea a fost diagnosticata cu cancer la san; mai exact, rezultatul biopsiei suna asa: dublu carcinom dual invaziv; ganglioni examinati:7, invadati:o. I s-a stabilit un grad II iar acum asteptam rezultatele imunohistochimiei. In urma cu o luna jumate a fost supusa la o operatie de masectomie in urma careia i s-a extirpat tot sanul+ciorchinele ganglionar. A fost operata la Bucuresti la o clinica privata de catre Dr.Gen.Petre Bratila iar analizele biopsiei si imunohistochimia tot in capitala i-au fost facute. Noi suntem din Mangalia si am tinut neaparat ca mama sa fie oparata si tratata de medici din capitala insa chiar si asa dat fiind natura sistemului din Rom tot am o groaza de semne de intrebare. De exemplu am vazut unele comentarii pe acest forum cum ca imunohitochimia de poate repeta. Pe baza a ce se repeta? Pt. ca pe noi ne-au trimis dintr-un loc in altul cu lamelele alea in mina ceea ce nu stiu daca e f normal si ne-au zis ca dupa ce iese rezultatul de la imunohistochimie tr. sa returman lamelele la Maternitatea de la Polizu unde s-au facut analizele biopsiei. Si atunci, inrebarea mea...daca noi lasam lamele astea acolo.cum repetam imunohistochimia?! Nici inainte de operatie si nici dupa mama nu a facut nici o sesiune de chimioterapie. Asta e normal? Nimeni nu ne spune nimic in legatura cu asta. Au trecut deja o luna jum de la opatatie si sunt ingrijorata. Mama are ameteli si este f. slabita. Toata lumea ne da sparante ca va fi bine pt ca nu s-a extins la alte organe insa pe mine ma ingrijoreaza faptul ca a trecut mult timp de la oparatie si nu a facut nici o terapie pina acum. Va rog sa ma ajutati! Nu am mai avut cazuri de genul in familie si nici intre cunostinte sau prieteni si nu am stiut de unde sa incep si pe ce drum sa apuc cu mama si sincera sa fiu mi-e teama sa nu fi urmat niste pasi gresiti.Va multumesc din suflet!
0
31-05-2009, ora 14:03
klezmetica
Nu este medic/terapeut
klezmetica
dana, parerea mea e ca trebuie sa schimbati doctorul urgent. eu sint in aceeasi situatie, am facut mai intii o operatie (fara chimio), care, din pacate, a fost ratata: un "sector" fara scoaterea ganglionului de la sub-brat. Dupa o luna am primit rezultatele - muuult, mult prea tirziu. Timp in care cancerul s-a intins la ganglionul de la sub-brat (din motive de prostie medicala, doctorii au decis sa ma opereze fara sa-mi intrerupa lactatia, ceea ce s-ar putea sa-mi fie fatal... pentru ca dupa operatie am facut mastita si in ganglionul umflat a inflorit cancerul...). Acum fac chimioterapie, dar am sanse mai mici de recuperare decit daca faceam mai intii chimio, apoi operatie.
Cit despre histopatologie (nu stiu daca asta e totuna cu imunohistochimia, e prima oara ca intilnesc termenul asta), rezultatele pot diferi de la laborator la laborator - si se pare ca trebuie sa te "descurci" cu probele, daca vrei sa le mai faci si in alta parte...
PS: de unde stiti ca nu s-a intins si la alte organe? Ati facut scintigrama sau CT?
Stie cineva un doctor care sa aiba referinte bune si care sa opereze mina-n mina cu un plastician bun, pentru refacerea sinului chiar in operatia de rezecare? Oriunde in tara. Multumesc!
0
31-05-2009, ora 18:30
dana_olteanu
Nu este medic/terapeut
dana_olteanu
pt. klezmetica
de unde stiu ca nu s-a extins la alte organe...? in rezultatele de la biopsie reiese ca i-au fost examinati 7 ganglioni iar nici unul dinte ei nu au fost invadati. mama mea a fost supusa la o masectomie radicala in urma careia i-a fost extirpat tot sinul drept cit si ganglionii axilari. sincer...nu stiu ce-i scintigrama si nici CT. iar histopatologia cred ca nu e totuna cu imunohistochimia...pt ca rezultatele de la histopatologie i-au iesit mamei mele cam la 2 saptamini de la operatie. rezultatele biopsiei au iesit f tirziu dat fiind ca a prins Pastele la mijloc iar imunohitochimia am facut-o dupa biopsie.maine speram sa avem rezultatele astea ca sa putem merge la un oncolog si sa inceapa in sfirsit o terapie.in orice caz...una peste alta sunt super dezamagita de sistemul medical din romania, inclusiv de cel in regim privat.totul se misca cu viteza melcului punind la incercare nervii si sansele de supravietuire. eu traiesc de 8 ani in Spania si sincer am dorit din tot sufletul sa o aduc pe mama aici la mine in momentul in care am aflat teribila veste insa nu am putut-o convinge in primul rind pe ea iar apoi pe surorile mele. pina la urma am reusit s-o conving sa vina si sa ramina aici insa abia pe 25/06/09.sper sa nu fie si pt. ea prea tirziu pt ca recupereare sa-i fie asa cum ne asigura toata lumea.spune-mi te rog...cum ai suportat chimioterapia? cit dureaza o sesiune? sau si asta difera ma gindesc de la caz la caz nu? esti din capitala sau de unde?iti doresc multa sanatate si sper sa gasesti un medic cu adevart bun pt. operatiile pe care urmeaza sa le faci.curaj
0
08-06-2009, ora 14:49
klezmetica
Nu este medic/terapeut
klezmetica
scintigrama: un fel de tomograf foarte tintit pe schelet, sa se vada daca s-a extins sau nu
CT: computer tomograf, o analiza pe care mie mi-au facut-o pe torace si abdomen, sa vada daca nu cumva s-a extins la organe.
eu am avut marele ghinion sa nu mi se faca extemporaneul in timpul operatiei, adica am ramas cu ganglionii intacti, dupa care cancerul s-a intins, in doua saptamini, la ei.
din tumoarea scoasa, mi s-a facut examen histopatologic, cica aia de la cluj nu lucreaza dupa imunohistochimie. din pacate, acest hp a durat 5 saptamini:) ironia sortii, era pastele la mijloc, care mi-a redus sansele de a afla din vreme.
acum fac chimio, o data la trei saptamini, suport relativ bine, exceptind faptul ca am facut o viroza respiratorie care nu-mi mai trece si cu care ma lupt o gramada. problema mea e ca nu pot accepta mental ca o sa fac operatia aia dupa care n-am sa mai pot folosi mina o gramada de timp... am un bebe mic si-mi va fi imposibil sa-l fac sa inteleaga ca nu-l voi putea lua in brate. practic, o sa fiu o invalida cu copil mic. si nu ma por resemna nici cu gindul ca operatia aia inseamna mastectomie totala si rezecare de muschi si... ma rog, mutilare. mai ales ca sint singura
0
19-06-2009, ora 09:36
blunast
Nu este medic/terapeut
blunast
maria77 :daca mai intri pe acest site, ce mai faci? cum se simte mama? a facut tratamentul cu herceptin?
0
26-06-2009, ora 21:02
Roxanicaeu
Nu este medic/terapeut
Roxanicaeu
ptr Danya. Vroiam sa iti spun ca am descoperit un medicament care se pare ca are efecte scontate spre ex a scazut markerul tumoral acesta este biobran 1000. Eu l-am comandat pe net de la o firma care la 3 produse iti da unul gratis. E sub forma de praf si in primele 2 luni de tratament e recomandat sa iei doza dubla apoi doza normala. O cutie contine 30 plicuri cu praf si costa 440 ron. Pentru mai multe detalii da un search pe google cu numele medicamentului: biobran 1000. Multa sanatate
0
28-06-2009, ora 16:58
Roxanicaeu
Nu este medic/terapeut
Roxanicaeu
ptr silviu-m74. Ce inseamna mai exact celule nk Nu ma prea pricep la termeni.Tratamentul ptr 2 luni costa 1320 ron la biobran asta in primele doua luni in care se dubleaza cantitatea 1320 e costul ptr cantitate dubla pe 2 luni iar in mod normal pe luna este 440 ron o cutie are 30 plicuri care sunt suficiente ptr o luna. Astept raspuns. Multumesc
0
28-06-2009, ora 17:03
Roxanicaeu
Nu este medic/terapeut
Roxanicaeu
Am vazut ce inseamna celule NK.celule ucigase.Prin ce analiza se poate vedea nr celulelor nk din organism Si prin ce analiza se poate determina cu exactitate daca imunitatea este scazuta sau nu
0
07-07-2009, ora 17:47
klezmetica
Nu este medic/terapeut
klezmetica
silviu_m74: in ce conditii poti reduce costurile la zero? sint foarte interesata (cum ii zice exact, de unde se ia, cit costa cel mai ieftin etc), am un cancer la sin in stadiul 3 si un bebe mic si cred ca as incerca un tratament alternativ daca nu ar costa prea mult. mercic.
0
08-07-2009, ora 15:10
lyanageorgescu
Identitate neconfirmată
lyanageorgescu
Pentru klezmetica
Tratamentul clasic este de baza la Dvs-.Unde ati fost operata, care este rezultatul histopatologic, unde faceti acum tratament, cu ce citostatice, ce ati mai facut in paralel cu chimioterapia? Reconstructia sanului se face dupa terminarea intregului tratament(chirurgie, chimioradioterapie) si in remisiune completa.
0
08-07-2009, ora 18:26
klezmetica
Nu este medic/terapeut
klezmetica
Am fost operata la cluj, din pacate, s-a facut o operatie sectoriala, fara extemporaneu si fara excizia ganglionilor axilari. La 6 saptamini dupa operatie, deja aveam o noua tumoare de 6 cm si un ganglion umflat de 2, 7 cm, pe aceeasi parte. Cam tot pe atunci am primit rezultatul histopatologic, citez:
Carcinom ductal invaziv grad Nottingham III pT1c Nx Mx Lo /vo dezvoltat in peretele unui carcinom intrachistic (forma particulara de carcinom in situ). Rh absenti. Tumora componenta invaziva E=0%, P=0%. Her2neu 0. Martori interni - glanda netumorala, estrogen si progesteron negativi.
Acum fac tratament tot la cluj, cu farmarubicina si ciclofosfamida, am facut 3 cicluri, dupa primul s-a observat o retragere atit a noii tumori, cit si a ganglionului, apoi a stagnat. dupa turul 4 se pare ca se va face o evaluare, pentru continuare si, eventual, introducerea de taxoter.
in paralel nu mai fac nimic, mi-am pierdut speranta si credinta ca se mai poate face ceva, desi inainte eram foarte inclinata spre toate chestiile naturiste si homeopate.
Oricum, am renuntat la carne, oricum mincam in mare parte sanatos de ani de zile. Acum tot caut sa mai vad pareri, am o lista de tratamente alternative "adunate" de pe net, isorel, nicolit, biobran si cel de mai sus, am liste de vindecatori de toate felurile si totusi... parca nu simt fata de nici unul din aceste leacuri ca ar fi cel potrivit pentru mine. De fapt, am citit recent intr-un manual de chirurgie ca am sanse de 10-15%, si ma mir ca in timpul operatiei nimeni nu si-a pus problema sa faca extemporaneul si sa scoata axila, in conditiile in care e o situatie de manual...
0
08-07-2009, ora 22:52
Roxanicaeu
Nu este medic/terapeut
Roxanicaeu
Ptr klezmetica. Sa nu iti pierzi speranta, nu vorbi asa, te rog!!!!!! Incearca un tratament naturist, toate cele de mai sus mentionate de tine sunt indicate si cu efecte bune.Si mergi la un homeopat, e cel mai bine acolo!!!!Plus de asta esti pe maini foarte bune la Cluj.Stiu ca e greu sa treci peste astfel de momente, o am pe mama care e bolnava tot de cancer la san, imi e si mie greu.trebuie sa gasim puterea sa mergem mai departe sa incercam orice!Noi am fost si la d-na Silvia Teodorescu din Roman la cateva sedinte (vreo 6) si cred ca si acele sedinte au ajutat-o pe mama sa treaca de starea de depresie in care era. Chiar conteaza mult starea psihica. A folosit si medicamente de la Forever living, acum de 2 luni face tratament cu biobran numai ca o doare spatele, e posibil sa fie si de la femara(un alt medicament folosit in tratamentul clasic al cancerului de san). Foarte important, ptr ca multi medici nu zic, sa iti faci testul fish(her 2 pozitiv sau negativ). MAma are her pozitiv si face si tratament cu herceptin, medicament special conceput ptr un astfel de diagnostic. Plimba-te in aer liber seara cadn e mai racoare, odihneste-te cat e necesar, bea sucuri de fructe ptr revigorare, imi imaginez ca e greu acest diagnostic, dar nu te lasa doborata!!!!!!!!Te pup iti urez sanatate si mult curaj si speranta!!!Doreste-ti sa-ti fie bine si iti va fi!!!!
0
09-07-2009, ora 18:11
klezmetica
Nu este medic/terapeut
klezmetica
her2 neu zero (deci nu-s candidat bun pentru herceptin)
in rest, multumesc mult - cred ca incep sa lupt. pina acum am stat in expectativa sau, mai pe romaneste, m-am lasat pe miinile doctorilor.
am sa vad ce aleg din oferta atit de mare de tratamente non-alopate.
cit despre plimbare: e neaparat? auzisem si eu, dar eu acum efectiv nu ies din casa... deocamdata.
0
09-07-2009, ora 19:04
lyanageorgescu
Identitate neconfirmată
lyanageorgescu
Pt. klezmetica--Dna, aveti dreptate cu faptul ca nu s-a facut ex. HP extemporaneu, mai ales ca ati fost operata la Cluj, nu intr-un oras cu 10000 locuitori.Sectorul este corect facut pentru dimensiunea pe care a avut-o initial tumora, iar evidarea ganglionara se face numai daca HP extemporaneu este pozitiv.Una peste alta, nu este o fericire, din pacate se mai intampla, DAR, ACESTEA SUNT FAPTELE, NU SE POATE SCHIMBA NIMIC, TREBUIE TRASA O LINIE SI VAZUT CE SE POATE FACE IN VIITOR-caci inteleg ca aveti un copil mic.Dvs aveti testele de imunohistochimie incluse in examenul histopatologic.Acum trebuie sa vedeti si partea buna in toata aceasta situatie neplacuta, iar faptul ca tumora nu are receptori pentru hormoni este un noroc chior in cazul Dvs. ; tot noroc aveti ca, la varsta Dvs. receptorii Her-2 neu sunt negativi.Tot un semn foarte bun este si faptul ca tumora s-a micsorat sub tratamentul citostatic, acest lucru nu este obligatoriu si de la sine inteles, si ce credeti ca s-ar fii intamplat atunci?Dupa operatie nu este obligatoriu sa ajungeti infirma, veti face gimnastica de recuperare si sunt sanse sa va folositi de brat in mod normal, exceptand ducerea greutatilor mari.Si daca nu veti putea tine copilul in brate, dar il puteti tine in suport legat de torace si gat, in fata sau carat in spate--cum se poarta acum, ca pe vremea mea nu era--ce se intampla?Nu sunteti intr-o situatie de fericire, dar nu este o situatie fara iesire, in tumorile de san sunt tratamente mai multe si cu EFICIENTA, ;este timpul sa iesiti din starea de autoplangere si sa luptati fizic si psihic.Apropo--ce poate crede si simte un copil care isi vede mereu mama trista si plansa? Dar sotul ce poate face si cat va rezista?ASTA ESTE VIATA, SE POATE INTAMPLA ORICE LA ORICE VARSTA!Trebuie sa acceptati boala, starea prezenta, sa faceti tot tratamentul cu BUCURIE, caci il faceti pentru VIATA, si sa aveti INCREDERE ca va veti vindeca. Este foarte important sa lucrati cu SUBCONSTIENTUL dvs., sa faceti tehnici de VIZUALIZARE a iesirii bolii din organism.Va recomand sa faceti sedinte de psihoterapie cu un psiholog( nu psihiatru), sa faceti tot tratamentul clasic medical care vi se recomanda. Nu am ninic impotriva tratamentelor naturiste, si eu iau suplimente alimentare de firma si dau o gramada de bani pentru mentinerea starii de sanatate aparenta.Dar nu luati mai multe de 2 in acelasi timp si mai schimbati-le la 2-3 luni.Decat 3-4 slabe preferabil unul bun si mai scump.In perioda de radioterapie nu se iau antioxidanti. Regim de viata si alimentatie SANATOASA, cu carne.Va doresc sanatate, putere sa depasiti perioda si numai bine!
0
17-07-2009, ora 22:59
klezmetica
Nu este medic/terapeut
klezmetica
va multumesc pentru raspunsul cuprinzator!
realitatea este ca intr-adevar n-am ce face decit sa fac tratamentul - asta fac si nu ma pling, insa nu stiu ce sa fac cind va veni vorba de operatie, pentru ca sigur nu mai vreau sa fac cu chirurgul cu care am facut-o pe prima, iar la cluj am senzatia ca exista asa, o politica prin care nu se baga unii peste altii (adica n-o sa gasesc pe altul sa ma opereze)...
una peste alta, trebuie sa precizez ca de plins nu pling decit foarte rar si nu in prezenta copilului, cu el rid intr-uuna. stiu ca plinsul afecteaza si mai tare organismul, practic, de la plins trebe ca am facut cancer, cind m-a parasit tatal copilului (in luna a treia). asa incit grija "sotului" nu o am. toate lucrurile despre care am scris mai sus sint griji pe care nu le exteriorizez acasa.
deocamdata iau echinaceea si laptisor de matca pur - si ma simt foarte bine. cind o sa termin cu echinaceea, o sa trec la coenzima q10.
ps: de ce e un noroc chior ca tumora n-are receptori pt hormoni? inca nu inteleg in ce masura asta e un lucru bun (nu stiu atita medicina)
0
18-07-2009, ora 20:58
lyanageorgescu
Identitate neconfirmată
lyanageorgescu
EVOLUEAZA FOARTE RAPID SAU APARE IN FORME GRAVE(MASTITA CARCINOMATOASA)IN PERIOADE DE SARCINA, LAUZIE . OPERATIA TREBUIE FACUTA. DE OBICEI MEDICII NU SE BAGA UNUL PESTE ALTUL. EXISTA POSIBILITATEA SA VI SA FI FACUT EXAMENUL HP. IN TIMPUL OPERATIEI(EXTEMPORANEU) DAR SA FII IESIT NEGATIV-SE INTAMPLA IN TOATE TARILE . CA PACIENT AVETI DREPTUL SA VA ALEGETI MEDICUL=DACA SPUNETI ACEST LUCRU SI CA PRIN PRISMA CELOR INTAMPLATE NU MAI AVETI INCREDERE IN DOCTORUL., VETI FI INTELEASA. IOCN-UL ESTE TOTUSI INSTITUT SI ARE CHIRURGI ONCOLOGI-CEEA CE ESTE FOARTE IMPORTANT. INTERESATI-VA DE ALT CHIRURG--EU AM AUZIT DE DR ADRIAN RANCEA, DAR ACUM CATIVA ANI. NU E NEVOIE SA FIE SOMNITATE, TREBUIE DOAR SA AVETI RECOMANDARI BUNE DESPRE MAIESTRIA DE CHIRURG . VA DORESC SANATATE, PUTERE SA DEPASITI MOMENTELE, SI SA STITI CA TESTELE IMUNOHISTOCHIMICE FIIND BUNE -VA VAD FARA PROBLEME SI CRESCAND COPILUL DUMNEZEU SA VA AJUTE!
0
28-08-2009, ora 18:16
roze
Nu este medic/terapeut
roze
ptr.lara-bv
Astazi am vazut comentariul tau.Eu am 40 de ani si sunt operata tot de cancer mamar din 2008, am facut si eu acelasi tip de operatie, sector larg si limfadenectomie, la IOB Fundeni.Ai putea sa-mi spui ce rezultate ai avut la imunohistochimie pentru ca si eu le-am facut de doua ori.Fiind mai tanara au vrut sa fie mai siguri dar, nu mi-au iesit la fel.Poate mai discutam pentru ca ma intereseaza cazul tau.Tu unde urmezi consultatiile?La Cluj?
0
05-09-2009, ora 12:59
klezmetica
Nu este medic/terapeut
klezmetica
A trecut ceva vreme de cind n-am mai intrat pe aici. Revin cu informatii: nu mi s-a facut extemporaneul, am intrebat in mod expres, deocamdata sint tot in etapa de chimioterapie, mi-am instalat un "port central" - cateter, camera, ziceti-i cum stiti ca eu n-am gasit doi oameni care sa se refere cu acelasi termen la acest dispozitiv. Urmeaza sa trec de la farmorubicina si ciclofosfamida la taxoter, saptamina viitoare. Si cred ca mi-am gasit chirurg.
Va multumesc pentru urari!
0
30-10-2009, ora 13:39
danasandu
Nu este medic/terapeut
danasandu
Buna ziua
Am intrat pt prima data pe acest forum si aflu o multime de lucruri
Daca ma poate ajuta cineva cu niste informatii: ce markeri tumorali ar trebui facuti in cazul cancerului de san?
Eu am sesizat niste noduli la sanul stang in mai 2009, am facut ecografii, mamografie, dar medicii la care am fost mi-au pus diagnosticul: mastoza. EU MA INTREB DACA DIAGNOSTICUL NU ESTE UNUL MULT MAI GRAV.
Am inceput sa am dureri si ma gandesc ca ar tb sa mai fac si alte investigatii; oare ce markeri ar trebui facuti in cazul meu?
Astept sfaturi, daca este cineva intr-o situatie similara
Multumesc
0
31-10-2009, ora 14:15
roze
Nu este medic/terapeut
roze
CA 15-3, este un marker, ce poate indica prezenta cancerului de san in cazul in care este crescut si, cu toate acestea, nu orice crestere a acestuia semnifica prezenta afectiunii maligne.
De asemenea e posibil ca o afectiune maligna sa evolueze fara sa determine o crestere peste valorile normale ale markerilor tumorali.
De obicei, rezultatele valorilor markerului sunt orientative nu sunt folosite pentru diagnostic.
De unde esti?Daca esti din Bucuresti sau din imprejurimi, iti pot indica,.mai nou, sa faci o termografie de san la Centru medical Simptom sau cel mai sigur(cel putin pantru mine) este un RMN mamar care costa in jur de 900 lei pentru ambii sani.Datele de RMN sunt cele mai concludente.Eu zic totusi sa nu intri chiar asa in panica atata vreme cat medicii ti-au dat diagnosticul de mastoza dar, trebuie sa urmaresti tot timpul modificarile ce au loc.Te intrebi poate cine sunt eu!Sunt o persoana diagnosticata cu cancer mamar la doar 39 de ani, asa ca, sper eu, ti-am dat numai sfaturi bune.Sa auzim numai de bine!
0
02-11-2009, ora 09:18
danasandu
Nu este medic/terapeut
danasandu
Pentru Roze
Multumesc de raspuns. Adevarat, doctorii spun mastoza, dar exact cum spui si tu recomanda o monitorizare permanenta
Sunt din Bucuresti, nu am auzit despre Centrul Simptom, dar acum o sa ma interesez.
Diagnosticul tau a fost pus in urma RMN? Daca vrei sa corespondam si sa dai mai multe detalii imi poti scrie -*
De ce oare medicii la care am fost (ecograf, mamografie, medic chirurg, ginecolog) nu mi-au recomandat RMN??? Singurul chirurgul mi-a zis ca singura investigatie care ma poate lamuri ar fi biopsia, dar ca este traumatizanta. Eu insa ma intreb daca nu cumva o interventie prin operatie ar putea sa transforme acest nodul, momentan inofensiv, dar o grija pt mine, intr-unul malign. Deocamdata eu imi tot pun fel de fel de intrebari, dar nu am inceput nici un tratament f serios. Daca nu cer prea mult, scrie-mi mai multe despre cum ai descoperit nodulii, cum au evoluat, tratament, etc

multa, mukta sanatate si numai bine


(*modificat de admin)

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
97 comentarii 1 2 34 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sânii
  • Auto-examinarea sânilor
  • Metode de ridicare a sanilor fara operatie
  • Estetica sânilor
  • Mastopexia - Operatia pentru ridicarea sanilor (lifting-ul sanilor)
  • Mastectomia preventivă
  • Cancerul la sân – o amenințare care poate fi prevenită
  • S-a descoperit enzima care controlează metastazarea cancerului de sân
  • MIT: Antiperspirantele sunt o cauză a cancerului de sân
  •