cancer de rect metastazat

10-02-2014
nicoleta.nicoleta
Nu este medic/terapeut
nicoleta.nicoleta
buna ziua.acum doi ani si cateva luni tatal meu a fost operat de cancer de rect in urma unei hemoragii masive.operatia a decurs in conditii normale..medicul a fost serisos, si-a facut datoria cu constiiciozitate, iar dupa citirea analizelor histopatologice mi-a spus ca e un neoplasm stadiul 3/4, dar fara sa fi fost prinsi si ganglionii abdominali.apoi tata a inceput chimioterapia pret de 12 luni.la evaluarea de un an lucrurile aratau bine, iar la urmatoarea, de trei luni, o tomografie, avea metastaze abdominale..a reiceput chimioterapia cu avastin si oxiliplatin, si xeloda.iarasi lucrurile pareau ca treneaza, dar din decembrie 2013, tatal meu nu se mai ridica din pat.acuza dureri ale piciorului drept.in mod normal medicul oncolog m-a avertizat care e cursul bolii, dar de o saptamana tata este somnolent si pentru cateva zile a refuzat complet orice mancare, cu exceptia ceaiului.a slabit 8 kg, e perfect constient, ia tramadol, durerile nu dispar complet, dar este de o decenta care ma face si pe mine sa imi fie rusine..dupa trei zile de stare foarte alterata, a inceput din nou sa vorbeasca, si de doua zile a a mancat supa si cateva inghitituri de cartofi sau miez de paine cu unt.in rest nu e atras de nimic.nu stiu ce urmeaza sa se intample ca evolutie spre pasul final si pentru ca nu recunosc niciun simptom (medicii se feresc sa imi spuna pentru ca isi imagineaza ca as cere imposibilul, dar din pacate vad eu insami slabiciunea lui ) as vrea sa stiu cat anume poate un bolnav trai in asemenea conditii, daca ii pot usura cumva suferinta si ce se intampla cu tatal meu
6 comentarii
0
10-02-2014, ora 15:41
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
NICOLETA eu am un unchi de 81 de ani care a suferit mai multe operatii de cancer la stomac si ultima la prostata care a facut chimio si de curand a inceput si radio si de atunci are mari probleme, dar de circa o luna sta la pat nu mai vrea sa manance bea numai apa, nusi mai simte mana si piciorul nu mai stiu care, si eu am cancer din 2008 si din cate stiu si mi sa explicat iesitul afara si mersul este cea mai importanta pe langa tonus de vindecare.
Legat de intrebarea ta : numai DUMNEZEU stie cat mai are, depinde de organismul fiecaruia, socrul meu care a decedat in 2009 tot de cancer a mancat o luna doar pufuleti dar a mers cu oile a facut treaba in curte la camp, si a decedat subit pot spune ca ia fost rau noaptea lau dus la spital unde nu a mai vorbit si in circa 7 ore sa stins.
Eu te sfatuiesc sal suni pe medicul oncolog care il trataeaza si sal intrebi pe el aceste lucruri si ce ii poate da ca sai fie mai bine, ceva care sal ajute sa nu mai aibe dureri.
0
10-02-2014, ora 15:45
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Eu fiind tot pacient iti pot recomanda ca si ajutor pt un bolnav : PREZENTA FAMILIEI SI A CELOR DRAGI LUI pt mine cel putin asta imi da cea mai mare putere de a lupta cu aceasta boala.
0
10-02-2014, ora 15:53
nicoleta.nicoleta
Nu este medic/terapeut
nicoleta.nicoleta
iti multumesc pentru raspuns.am sa tin cont de tot ce mi-ai spus.multa, multa sanatate si tie
0
10-02-2014, ora 16:01
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
ITI TRIMIT UN MESAJ PE PRIVAT DACA DORESTI CU NUMARUL MEU SA VORBIM, VREI?
0
10-02-2014, ora 16:44
nicoleta.nicoleta
Nu este medic/terapeut
nicoleta.nicoleta
marton, iti multumesc pentru suport, dar nu sunt capabila acum sa vorbesc la telefon.oricum tot ce mi-ai spus mi-a fost de folos ca suport moral
0
10-02-2014, ora 20:40
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Cu placere si TINETIVA TARE CA AVETI NEVOIE familia sufera cel mai tare in astfel de probleme.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.