cancer de prostata | Forumul Medical ROmedic

cancer de prostata

21-05-2013
alin_pitulan
Nu este medic/terapeut
alin_pitulan
Buna ziua! tatal meu are varsta de 56 de ani si a fost diagnosticat cu cancer de prostata in urma unei valori PSA de 279, iar raporul psa/free psa de 12.
astazi urmeaza sa faca o biopsie pt a confirma definitiv diagnsticul.
imi puteti spune, va rog, in ce stadiu de evolutie poate fi incadrat dupa valorile psa?

va multumesc!
5 comentarii
0
21-05-2013, ora 09:41
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
"stadiul" cancerului de prostata nu are legatura cu valoarea PSA. stadiul se refera la dimensiunea tumorii principale, ganglioni din zona si daca exista sau nu metastaze. deci dupa biopsie va trebui sa aiba niste examene complementare, de tipul: scintigrafie osoasa, RMN de pelvis, CT toraco-abdominal. in tot cazul, valoarea atat de mare a PSA indica o boala mai degraba avansata, din pacate.
0
21-05-2013, ora 10:33
alin_pitulan
Nu este medic/terapeut
alin_pitulan
multumesc f mult pt raspuns!

ieri a venit in bucuresti la clinica medas, iar doctorul urolog cand a vazut aceste analize ne-a spus ca este un cancer in ultima faza, cu metastaze multiple, ca iese din discutie varianta operatiei.este programat astazi la biopsie, am inteles ca dureaza intre 7-10 zile pana sa aflam rezultatul.

ceea ce ma ingrijoreaza este faptul ca tatal meu acuza dureri f mari de cap, i-a fost prescris de catre doctorul de familie un hipotensor, insa durerile de cap persista.de asemenea, exista unele dureri si la spate, in zona lomabara, unele in zona costelor in partea stanga.dar de departe cel mai tare ma sperie durerile cap, oare exista posibilitatea sa fie cauzate de raspandirea cancerului?

va multumesc din suflet pt raspunsurile dvs, sunt ca o gura de aer in mijlocul atator framantari!
0
21-05-2013, ora 20:18
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
teoretic este posibil, dar mai putin probabil, pentru durerile de cap. pentru durerile osoase insa, este foarte posibil ca acestea sunt cauzate de metastaze in oase, caci cancerul de prostata da cu predilectie metastaze acolo. ca atare prin examenul de bilant trebuie sa se regaseasca neaparat si o scintigrafie osoasa. despre durerile de cap, reveniti la medicul de familie si daca nu se rezolva, poate sa va dea o trimitere pentru un consult de specialitate sau o investigatie imagistica.
0
09-10-2013, ora 15:15
lucagleason7
Nu este medic/terapeut
lucagleason7
Buna ziua,
In urma unor valori ale PSA mai vechi(cca 1 an) de 7, m-am decis sa ajung la biopsie, rezultatul GLEASON7(3+4), urmeaza o tomografie si apoi un scintigraf. In ultimele 2 luni am facut de 2 ori analizele ptr PSA si free, ambele sunt mai mici de 4, 1. Ce sa mai inteleg ??Scala GLEASON, care se spune ca nu greseste indica clar, un cancer(moderat ) cu T2b.
Stie cineva sa-mi spuna, totusi ce este cu acet PSA, acum???
Nu stiu daca are vreo legatura, dar iau un adjuvant naturist de cca 2 luni, care este anticancerigen., nu vreau sa spun numele deoarece nu am voie si nu fac reclama produsului.
Astept un raspuns
0
09-10-2013, ora 22:47
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
PSA nu trebuie sa fie neaparat marit, diagnosticul este certificat prin biopsie.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • S-a descoperit o legătură între alopecia androgenică È™i cancerul de prostată
  • CompuÈ™ii din roÈ™ii ar putea preveni afecÈ›iunile prostatei?
  • IMC-ul È™i circumferinÈ›a abdominală mari, asociate cu un risc de cancer de prostată agresiv
  • Cea mai bună abordare pentru cancerul de prostată incipient: monitorizarea sau tratamentul?
  • Ejacularea frecventă scade riscul de cancer de prostată cu 33% - câte orgasme pe lună recomandă È™tiinÈ›a?
  • BărbaÈ›ii înalÈ›i ar putea fi predispuÈ™i la apariÈ›ia unei forme agresive de cancer de prostată
  • Obezitatea la bărbaÈ›i creÈ™te riscul de recidivă după prostatectomie radicală
  • Screeningul PSA (pentru cancerul de prostată) unic la bărbaÈ›ii fără simptome nu salvează vieÈ›i
  • Când ar trebui să-È›i investighezi prostata?
  •