cancer de prostata | Forumul Medical ROmedic

cancer de prostata

188 comentarii 1 2 34 ..... 6 7 ÃŽnainte ›
0
29-12-2011, ora 00:43
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
defapt nu e nimic superior. tot ce se poate spune despre el este ca nu este inferior celorlalte alternative, ca substanta in sine; are niste avantaje relative in faptul ca asigura complianta. insa din pacate nu e compensat de casa, nu e in programul national si costa foarte mult. e cam 5 000 ron doar implantul in sine.
0
29-12-2011, ora 20:40
ioana26dec
Nu este medic/terapeut
ioana26dec
Buna ziua,

va rog mult sa ma ajutati, cu mai multe informatii privind radioterapia. Tatal meu a fost diagnosticat cu adenocarcinom de prostata, scor gleason 8 (5+3). I-a fost recomandata prostatectomie radicala, pe care a si facut-o pe 15 noiembrie. Saptamana trecuta au venit rezultatele biopsiei postoperatorii, rezultate destul de grave... tesuturile prelevata prezinta metastaze, inclusiv la ganglioni, iar scorul gleason a crescut la 9. Ne-a fost recomandata radioterapia, urmand dupa aceasta un tratament cu hormoni. Am fost la Oncofort, dar costurile sunt fff mari. Conform schemei de tratament, are nevoie de sedinfe zilnice, timp de 6 saptamani. Costul final ajunge undeva la 10 000 dolari. Are deja programare pe 03 ianuarie, dar imi este teama ca m-am grabit putin cu alegerea clinicii. Are cineva un feedback despre Oncofort? Recomandati altceva?

Va multumesc mult !!!
0
29-12-2011, ora 20:54
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
daca dispuneti de bani atat de multi si sunteti gata sa aruncati cu ei in stanga si in dreapta, e foarte bine si oncofort si graal si orice clinica privata. dar dupa parerea mea daca NU sunteti milionari in euro, este o greseala sa va aruncati in asa ceva fara sa cunoasteti ca defapt avantajul fata de a astepta inca vreo 2 sau 3 saptamani sa faceti iradierea la IOB sau COLTEA, absolut gratis, este nul !!!
altfel, prezentati-ne diagnosticul complet si cu extensia bolii (stadiul TNM) si ce investigatii mai are (scintigrafie osoasa, examen CT/IRM, etc) si va vom putea spune mai multe.
0
02-01-2012, ora 20:36
angst
Nu este medic/terapeut
angst
buna. am mai scris pe forum despre tatal meu, dar acum vin cu o alta intrebare.are de 2 ani adk prostatic, grad 2, cu invazie perineurala, scor 7(3+4).tratament cu diferiline si cosadex, psa constant de 2 ani la 0, 01. acum i s-a recomandat radioterapie, este programat din 16 ian. va rog sa imi spuneti daca trebuie sa ia ceva protector in aceasta perioada. a luat la inceput ganoderma de la cineva de la arad, dar am pierdut nr. de telefon. sanatate.
0
02-01-2012, ora 20:54
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu trebuie sa ia nimic. tot ce "TREBUIE" facut este adus la cunostinta de medicul care se ocupa de el, verbal sau scris.
0
02-01-2012, ora 21:12
angst
Nu este medic/terapeut
angst
multumesc.speram sa trecem cu bine si peste asta.
0
03-01-2012, ora 01:09
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
mult noroc !
0
18-01-2012, ora 15:14
ioana26dec
Nu este medic/terapeut
ioana26dec
Buna ziua! Va multumesc pentru raspuns. Am reusit sa avem toate rezultatele, prin urmare le prezint:

- rezultat Biopsie: Adenocarcinom acinar prostatic, scor histologic Gleason 9 (5+4), pT4 pN1 pMx (20.12.11)
- PSA-ul dupa prostatectomia radicala: 1.662 ng/ml (16.01.2012)
- RMN inaintea operatiei: Adenocarcinom de prostata cu interesare predominanta a lobului stang atat in portiunea periferica cat si centrala, cu depasirea capsului prostatice si extensie la vezicula seminala stanga. Fara adenopatii loco-regionale. Fara determinari secundare osoase. (21.10.2011)
- examinare CT torace nativ: parenchimul pulmonar are aspect CT nativ normal. Concluzii: bronsiectazii bazale bilaterale. (17.01.2012)
- Scintigrafie/conluzii: aparent fara leziuni metabolic active suspecte vizibile in prezent. control scintigrafic peste 1 an (18.01.2012)
Cineva mi-a recomanat in final sa facem radioterapie la spitalul Elias. Aveti ceva informatii?
Multumesc mult!
0
18-01-2012, ora 21:15
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
informatii despre spitalul elias ?
ok, omul a fost OPERAT de prostata, inteleg. aveti cumva si un buletin anatomopatologic de DUPA operatie, poate putin mai detaliat. dupa parerea mea un PSA de 1, 6 ng/ml DUPA PROSTATECTOMIE RADICALA... trebuie explicat cumva, caci in mod normal ar trebui sa fie aproape de zero. cine a indicat iradierea si de ce? ce v-a spus oncologul ?
0
18-01-2012, ora 22:44
zburi
Nu este medic/terapeut
zburi
Nu sunt medic (ceva cunostinte pe langa domeniu mai am), insa din cate am citit, in cazul prezentat de ioana26dec, iradierea nu are rost decat daca se demontreaza cu certitudine ca recidiva este doar locala; in acest caz, iradierea este gandita pentru a tine pe loc cat mai mult timp evolutia bolii. Unii chiar acorda sanse de vindecare acestei iradieri post-chirurgicale, desi cazurile sunt rare. Mai exista asa numita "terapie de salvaj" prin iradiere, care se practica acolo unde se deceleaza "margini pozitive" la biopsia de dupa operatie (este, de fapt, cam acelasi rationament ca mai sus).
In caz de recidiva la distanta insa (metastaze), am observat ca oncologii prefera sa pastreze iradierea pentru mai tarziu, in scop paleativ. Desigur, fiecare doctor are rationamentul sau cand face o recomandare si... nu poate fi condamnat. Depinde si la cat timp dupa operatie a fost masurat acest PSA de 1, 6. Reprezentativ ar fi la 1 luna. E drept ca prostatectomie la Gleason 9 eu nu am intalnit, dar, cata vreme nu existau dovezi ale unor metastaze, teoretic, putea sa aiba rost.
Daca se poate, va rog sa ne tineti la curent cu investigatiile imagistice care v-au fost recomandate (CT / RMN? Care segment al corpului?). Suntem intr-o situatie asemanatoare (recidiva post-prostatectomie), PSA-ul este deocamdata inca mic (ultimul: 0, 11), insa in crestere constanta. Oncologul a spus ca, deocamdata, nu prea avem sanse sa surprindem localizarea recidivei, intrucat PSA-ul este prea mic; ne-a recomandat sa reinceapa tratamentul hormonal (intrucat nu se justifica nici sa asteptam, fara sa facem nimic). Sanatate!
0
18-01-2012, ora 23:27
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
zburi, cazul tau este cazul tau iar cazul ioanei26dec este cazul ioanei26dec ! scorul Gleason nu se coreleaza cu riscul ca boala sa fie metastatica, radioterapia de salvare se face in cazul recidivei locale, iar in cazul descris de ea trebuie investigat de ce este PSA-ul la valoare totusi mare pentru cineva care chipurile NU mai are prostata. poate ca daca repeta PSA-ul o sa fie la valori mult mai mici sau poate ca exista boala metastatica sau poate ca exista rest tumoral local, caz in care se poate proceda si la iradiere locala. o asteptam deci cu informatii si mai ales raspunsurile la ultimele intrebari adresate.
0
19-01-2012, ora 11:55
ioana26dec
Nu este medic/terapeut
ioana26dec
Buletinul anatomopatologic nu a iesit deloc bine:
- grup de 7 limfoganglioni, doi dintre ei cu metastaze tumorale adenocarcinomatoase;
- grup de 6 limfoganglioni, doi dintre ei cu metastaze tumorale adenocarcinomatoase;
- piesa de prostatectomie radicala (7/5/4cm) prezentand bilateral, de la apex pana la nivelul bazei, arhitecturi remaniate masiv prin proliferare tumorala maligna de tip adenocarcinom acinar prostatic, cu pattern alveolar compact, trabecular, galandular-fuzat si foarte restrans, glandular distinct, in focare confluente, cu invazie in tesut periprostatic, insotita de invazie perineurala, si in vezicule seminale bilateral
- fragment din tesut muscular neted cu infiltrate tumorale maligne adenocarcinomatoase parcelare
- segment de duct deferent prezentand extramural rare mici inflitrate tumorale adenocarcinomatoase
Concluzia: Adenocarcinom acinar prostatic, scor histologic Gleason 9 (5+4), pT4 pN1 pMx (20.12.11)

In urma acestei biopsii ne-a fost recomandata radioterapia, atat de medicul urolog cat si de oncolog.
0
19-01-2012, ora 19:37
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
pe baza a cum arata buletinul anatomo-patologic, mi se pare absolut rezonabil.
0
09-06-2012, ora 12:09
bunicu_GEO
Nu este medic/terapeut
bunicu_GEO
Doua intrebari :

1 - Ce inseamna 'reducerea drastica a presiunii in momentul urinarii' (fara alte probleme) ?

2 - Este indicat ca in mod preventiv dupa varsta de 60 ani sa se efectueze 'orhiectomia' (castrarea) ?

M U L T U M E S C ! ! !
0
09-06-2012, ora 15:17
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
1 - probabil exact ce scrie: in momentul in care "se urineaza" scade foarte mult presiunea. nu stim care, posibil presiunea atmosferica, pentru ca urmeaza sa ploua... posibil presiunea din interiorul vezicii urinare... din pacate nu putem sa stim fara un context mai specific al citatului de mai sus, pe care trebuie sa-l mentionezi.

2 - NU ! doamne fereste asa ceva !
0
27-06-2012, ora 00:01
stosescu
Nu este medic/terapeut
stosescu
va rog din suflet sa ma ajutati sunt disperata tatal meu a fost diagnasticat cu cancer malign la prostata spa 125 nu am nici un fel de informatie nu stiu ce sa fac e grav??? unde sa mergem ce sa facem:((
0
27-06-2012, ora 00:11
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ce investigatii ati facut ? are un consult urologic ? un tuseu rectal ? o punctie/biopsie prostatica ? un RMN de pelvis ? o scintigrafie osoasa ?

ati facut un consult la oncolog ?
0
27-06-2012, ora 08:55
stosescu
Nu este medic/terapeut
stosescu
suntem o familie din rm sarat in urma cu 2 ani tatal meu a mers in buzau la un medic urolog "tratandu-l" de prostata fara sa ii faca nici o analiza spa timp de 2 ani boala a evoluat. in urma cu max 3 luni a inceput sa i se umfle picioarele si urina f putin si des am mers la spitatul din oras unde i sa pus o sonda apoi la bucuresti la spitalul panduri unde i sa facut o analiza psa rezultatul iesind 125. apoi o biopsie rezultatul fiind: Piesa trimisa: biopsie prostata lob stang+ lob drept Examen microscopic: Patru fragmente biopsice prostatice cu leziuni de adenocarcinom acinar grad II-III de diferentiere, scor gleason 4+3=7. sa operat la spital panduri(medic calin cristian) pe 14 luna in curs. pe bilet de iesire din spital la diagnostic scrie tumoare maligna a prostatei. marti mergem la bucuresti la spitatul militar(indicat de doctor) pentru o scintigrafie osoasa. suntem disperati nu f bine informati si urmariti de toate gandurile negre va rog din suflet sa ma ajutati
0
27-06-2012, ora 19:43
stosescu
Nu este medic/terapeut
stosescu
poate cineva sa ma ajute cu un raspuns va rog
0
28-06-2012, ora 00:18
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
totusi, care este intrebarea ?
0
28-06-2012, ora 18:26
stosescu
Nu este medic/terapeut
stosescu
este grav??? nu stim nimic ce putem face unde sa mergem??? ce alimente are voie sa manance??? dak imi puteti explica cat de clar se poate diagnosticul va multumesc
0
28-06-2012, ora 20:22
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
medicii ce informatii v-au dat ? ce i-ati intrebat?

din pacate notiunea de "grav" e una subiectiva si oricum relativa, fiind dependenta in primul rand de STADIUL bolii (codificat ca TNM, de la 1 la 4); mai simplu: are metastaze sau nu ? are niste investigatii mai amanuntite, cum ar fi examen CT de torace si abdomen, un RMN de pelvis ?

apoi este absolut esential de stiut CE TRATAMENTE a mai primit deja, pentru prostata ? tratament hormonal, de care si cat timp ? operatie ? ce fel de operatie si cand ? ce zice examenul histopatologic de DUPA OPERATIE ? puteti obtine toate aceste informatii ? numai in functie de ele va putem clarifica mai mult,
0
16-09-2012, ora 22:21
alyat68
Nu este medic/terapeut
alyat68
Va rog sa ma sprijiniti, indrumati, este o lovitura cumplita pentru noi, mai ales tatal meu, de 3 ani, consulta un urolog, mare profesor, sef de clinica, si i-a ratat diagnosticul !!! Adenom de prostata tratat cu AVODART, de fapt, in timp, s-a dovedit a fi cancer care a evadat din prostata dand metastaze osoase. Domnul Profesor a spus simplu - ' caz atipic, fara nicio manifestare'. Eu consider ca, de fapt, nici nu a citit prospectul de AVODART, acolo scrie ca trebuie biopsie, confirmat ca nu e cancer, apoi se administreaza, de aceea ani de zile (3 ani) PSA iesea intotdeauna bun intrucat sub medicament era un rezultat FALS ! DAR ACUM 3 saptamani A EXPlODAT VSH=100 si PSA 400
tatal meu, , 70 ani, 1.80m, 95 kg., sub tratament de 3 ani, profesor doctor diagnosticat de 3 saptamani : cancer prostata metastaze osose multiple, , biopsie scor7(4+3),
RMN+CT organe interne bune, fara infiltratii, test DEXA foarte bun coloana, sold ( osteoporoza nu are ), toate analize bune, ( calciu, magneziu, fier, fosfor, ficat, formula sangelui ) mai putin PSa=400, initial, acum 3 saptamani )
La cluj:Tratament Calumid 10 zile si a scazut PSA=195.Injectie diphereline pe 10.09.2012 si cotinua calumidul.
Tata are dureri mari la spate, i s-a spus sa ia Paracetamol, pana la 4 pe zi.Mi-e frica de faptul ca nu se va mai putea deplasa in curand...
Intrebari:
1. Tratamentul hormonal, de castrare chimica, de limitare a testosteronului, nu se da pe KG corp ? Aceeasi este doza si pentru un barbat de 60kg si pentru 100 Kg?
2.paracetamolul e suficient pentru durere, cu ce se poate interveni pentru limitare durere cancer osos + invazie tesut ? Nu i-a dat nimic pentru oase
3. Radioterapia tintita de la oncofort, grall -bucuresti e mai buna decat din spitale stat IOB, Cluj, in sensul ca nu distruge mai mult decat trebuie ? De ce dr. oncolog a spus ca inca nu e nevoie. daca este inceputa mai repede decat e cazul , este grav... adica se lasa pe utima faza... sau, care este logica cu tratamentul radio
4. Ce e cu 'implantul cu hristelina', noi am fost la Cluj, nu ni s-a spus decat de Calumid si Diphereline
5. Care e regimul alimentar ? ajuta Zeolitul sau medicina naturista. Stiu ca doctorii nici n-o baga in seama si chiar ii deranjeaza aceste intrebari ( sunt povesti sau escroci pe net si vand iluzii prostilor si disperatilor ), oricum, nu renunt la tratamentul oncologic, dar, chiar nu ajuta nimic?/ Vitamina C, Orzul verde, Ciupercile..??
0
16-09-2012, ora 22:38
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
1. tratamentul hormonal NU se da pe kilogram corp sau suprafata corporala, etc. e aceeasi doza "pentru toti", ca sa zic asa.
2. daca e "suficient pentru durere" asta nu poate spune decat el. daca el este asimptomatic sau minim simptomatic cu 3-4 paracetamoale pe zi, nu are niciun rost sa te apuci sa-i faci, de exemplu, morfina injectabila. tratamentul pentru durere se escaladeaza de la cele mai simple medicamente in cele mai mici doze, treptat. despre "oase" asta e alta discutie. respectiv cand exista metastazele osoase e standard sa se faca si un tratament cu ceea ce se cheama BIFOSFONATI. adica zometa sau aredia sau bonefos, etc...
3. implantul cu histrelina are practic exact aceeasi eficienta ca si dipherelinul pe care il face acum, doar ca pentru el ar trebui sa platiti 5 000 RON din buzunarul vostru. nu e decontata de casa.
4. regimul alimentar si "produsele naturiste" nu au nicio eficienta aici. despre regim, defapt, ce s-ar recomanda este sa manance si sa fie activ de o asa maniera incat SA NU FIE OBEZ si nici macar supraponderal. in rest nu se recomanda nicio restrictie alimentara.
0
16-09-2012, ora 23:22
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Incercati si asta pe langa tratamentul hormonal :

http://www.youtube.com/watch?v=Yl8Y8I_TsjI
0
18-09-2012, ora 14:36
alyat68
Nu este medic/terapeut
alyat68
Va rog sa-mi spuneti daca in tara, pentru metastaze osose, se da Xgeva. Noua, recent, in urma unui consult medical oncologic, pentru cancer prostata+ metastaze osose ne-a fost recomandat Xgeva (Denosumab), injectie la saptamani.Nu se gaseste. Cooncomitent Ca( 1000)+vit D3(800UI). Daca aveti mai multe informatii, va rog sa ma ajutati cu-n raspuns.Abia suntem la inceput cu CAlumid (50)+1injectie cu Diphereline
0
18-09-2012, ora 21:35
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
de dat "se da", dar din pacate nu prea cred ca se deconteaza si este foarte scumpa. o injectie cred ca trece binisor de 1000 de euro. alternativa raman bifosfonatii, gen Zometa, etc.
0
19-09-2012, ora 16:21
alyat68
Nu este medic/terapeut
alyat68
Va rog sa ma lamuriti, medicamentul Xgeva nu este decontat de CJASS, este scump, dar familia mea face orice efort daca este mai bun, mai eficient, mai oportun decat zometa sau alt bifosfonat.
De altfel nici nu se gaseste in farmacii, comanda speciala sau din strainatate(xgeva sau Prolia).
De ce la Cluj nu ni s-a spus nici de Zometa ( sau alt bifosfonat ) nici de aceasta varianta Xgeva, noi am implorat sa ni se spuna tot ce se stie in tratamentul standard cancer prostata si metastaze osoase.
Credeti ca mai trebuie asteptat 3 luni, si in functie de PSA, sa se vada cum reactioneaza organismul la Calumid de 50 mg si 1 injectie Diphereline?
Nu se agraveaza si mai tare metastazele la oase daca se tergiveseaza administrarea lui
Cand trebuie inceput Xgeva sau Zometa ( inteleg ca actioneaza la fel, numai ca unul se deconteaza de CJASS iar celalalt se plateste integral si este foarte scump si nu se gaseste in Romania ) ?
0
19-09-2012, ora 22:28
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
daca are metastaze osoase, nu trebuie asteptat. iar tratamentul standard este cu ZOMETA si cu beneficiul cel mai mare, demonstrat, nu cu Xgeva. asta trebuie facut acum, daca nu exista contraindicatii. medicul care a recomandat Xgeva, altfel, trebuie intrebat de ce a facut-o si daca are ceva impotriva zometa.
0
20-09-2012, ora 08:54
alyat68
Nu este medic/terapeut
alyat68
Va multumesc pentru promptitudine si siguranta cu care ne indrumati /consiliati. Medicamentul Xgeva ne-a fost recomandat de profesorul dr. oncolog de la Viena(spital universitar) in timpul unei consultatii particulare in Bucuresti si ne-a spus ca oricand pot trece de pe Xgeva pe zometa si invers, dar ca el, ar alege Xgeva pentru ca ar aduce in plus beneficiu in ceea ce priveste durerea. Cum procedez cu zometa daca nu ne-a fost prescris / recomandat / nu avem reteta de la medicul curant de la Institutul oncologic Cluj? Cum se poate ca medicul de la Cluj, un nume in oncologie, sa nu fi prescris Zometa, cum sa-i spunem ?

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
188 comentarii 1 2 34 ..... 6 7 ÃŽnainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • S-a descoperit o legătură între alopecia androgenică È™i cancerul de prostată
  • CompuÈ™ii din roÈ™ii ar putea preveni afecÈ›iunile prostatei?
  • IMC-ul È™i circumferinÈ›a abdominală mari, asociate cu un risc de cancer de prostată agresiv
  • Cea mai bună abordare pentru cancerul de prostată incipient: monitorizarea sau tratamentul?
  • Ejacularea frecventă scade riscul de cancer de prostată cu 33% - câte orgasme pe lună recomandă È™tiinÈ›a?
  • BărbaÈ›ii înalÈ›i ar putea fi predispuÈ™i la apariÈ›ia unei forme agresive de cancer de prostată
  • Obezitatea la bărbaÈ›i creÈ™te riscul de recidivă după prostatectomie radicală
  • Screeningul PSA (pentru cancerul de prostată) unic la bărbaÈ›ii fără simptome nu salvează vieÈ›i
  • Când ar trebui să-È›i investighezi prostata?
  •