cancer de pancreas cu metastaze hepatice

07-05-2007
stana
Nu este medic/terapeut
stana
As dori sa aflu ce reprezinta stadiile de cancer: 1, 2, 3, 4? Tatal meu a fost diagnosticat cu tumora pe capul pancreasului, cu metastaze in ficat, dar nu ni
s-a spus despre stadiul bolii. Va multumesc
83 comentarii 12 3 Înainte ›
0
07-05-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Din pacate, existenta metastazelor marcheaza stadiul 4. Totusi, consultarea unui chirurg ar putea fi folositoare. Chiar daca este extrem de improbabil ca o interventie sa-i prelungeasca viata, i-ar putea ameliora calitatea zilelor ramase.
0
09-10-2007, ora 00:00
uve
Nu este medic/terapeut
uve
In 2005 nevasta mea Floriana acuza o stare de diaree pierdere din greutate etc. Mergea cu regularitate la club ca sa exerseze (locuim in Oshawa, Canada). Mergea la doctorul de famili pentru cea mai mica problema si insista ca sa fie tratata si luata in serios. A fost suspectata de cancer in capul pancreasului dupa opt luni de investigatie undeva in 2006/JAN. A fost diagnosticata in Oshawa transferata ca pacient la ST. Michaels si Toronto general hospital. La St Michaels a avut trei probe luate prin ERDP toate trei au fost negative o a patra proba (biopsie) luata din ficat tot negativa. Medici spuneau ca totusi ei cred ca este cancer si nu cred ca au luat probele pe linga tumora dar nu intelegeau de ce evolueaza asa de incet. Functia de producerea enzimelor digestive a pierduto undeva in vara 2005 iar a insulinei in aprilie/2006. A trait cu enzimes replacement si injectii de insulina pina in 13/DEC/2006 Ziua ei a fost pe 12/DEC. Hapy birthday!!! Si asta sa petrecut in Canada unde sistemul medical este bine pus la punct. Multumesc pa aceasta cale Doc. de Famili Valentina Teodorescu pentru efortul depus si orele nesfirsite de grija acordata. Ivan
0
15-04-2011, ora 12:51
turdean
Nu este medic/terapeut
turdean
mama mea a fost diagnosticata cu cancer de cap de pancreas si metastaza la ficat acum o luna si jum. a facut si un icter obstructiv si de atunci e pe un pat de spital in stare f grava. medicii nu ne mai dau nici o sansa. mai e vreo sansa:"?
0
15-04-2011, ora 16:05
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
sansa pentru ce ?
0
18-04-2011, ora 20:38
turdean
Nu este medic/terapeut
turdean
am mai scris acum cateva zile un comentariu in legatura cu boala de care sufera mama mea si nu mi s-a dat nici un raspuns. sunt disperata, mama mea e f, grav, iar medicii spun ca nu mai are sanse de vindecare.a fost diagnosticata f tarziu, dupa un lung sir de analize, dupa 5 luni de dureri insuportabile, cu cancer de cap de pancreas si metastaze la ficat si pe stomacul exterior.nu a putut incepe cu nici un tratament de chimioterapie deoarece dupa acest diagnostic a facut un icter obstuctiv. e in spital de aproape o luna, am incercat si cu un tratament naturist, dar il vomita.are toate semnele cancerului:varsaturi, greata, hipoglicemie, i se acumuleaza lichid in burta si tot la doua zile i se scoate acest lichid prin punctie. as dori sa stiu daca viata ei mai poate fi salvata, daca exista vreun tratament, avand in vedere stadiul avansat de boala.sunt disperata
0
18-04-2011, ora 23:04
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu ai primit nici un raspuns pentru ca nu ai pus o intrebare clara. ai spus "mai are vreo sansa" si eu tot ce am putut sa fac a fost sa intreb SANSA PENTRU CE ? sansa poate fi pentru ameliorarea suferintelor, prelungirea vietii prin tratament, vindecarea, etc.
din moment ce ai revenit si ai scris mai multe, pot sa si incerc un raspuns: cancerul de pancreas este una dintre formele de cancer cu mortalitate foarte mare, aproximativ 85%, daca nu chiar cea mai mare. asta inseamna ca, global, din 100 de oameni diagnosticati cu cancer, 85 din ei mor de aceasta boala. asta datorita faptului ca boala aceasta se manifesta foarte tarziu si este diagnosticata de obicei in stadii prea avansate pentru a putea fi operata. tot la modul statistic, in cazul aparitiei metastazelor in aceasta boala, speranta medie de viata este de ordinul lunilor din momentul diagnosticului, cu tratament castigandu-se inca doar cateva luni in plus. daca media este pe undeva pe la 4-6 luni din momentul diagnosticului, asta e ceva statistic si nu poate spune nimeni ca in cazul mamei tale va fi vorba de atat sau mult mai mult sau mult mai putin...
ce e faptic e ca sansele ei de vindecare sunt practic nule in acest moment, cel putin din punct de vedere medical, iar tot ce se poate face pentru ea acuma este "best supportive care" cum zic americanii, sau ingrijire terminala intensiva. asta se face in spitale sau centre specializate, cum este reputatul deja Hospice: Casa Sperantei din Brasov sau Sp. Sf. Luca din Bucuresti. Hospice mi se pare ca are si un site explicit si de calitate. ingrijirea terminala poate fi acordata si prin ambulator si chiar si la domiciliu, existand firme cu personal specializat in asa ceva. asta este cel mai important acum, ameliorarea maximala a suferintelor, spre a avea o calitate cat mai buna a vietii care i-a mai ramas.
e momentul sa iei act de ce se intampla, sa fii realista si curajoasa si sa te ocupi cat mai bine poti de ea acum, gandindu-te la ce se va intampla in curand! de asemenea, din proprie experienta iti spun ca bolnavul de cancer accepta cu mult mai repede decat apropiatii lui ceea ce i se intampla si ce are sa i se intample, atata timp cat este informat.
multa bafta si curaj ! sa ne mai scrii !
0
20-04-2011, ora 15:40
turdean
Nu este medic/terapeut
turdean
multumesc mult pt raspunsul dat. este f dureros sa acceptam realitatea, dar am sa incerc sa fiu puternica si sa ii incurajez si pe cei din fam mea. mama este internata la medicala 3 in cluj napoca, unde este f bine ingrijita.am vb ieri cu doct.care o ingrijeste si mi-a spus ca rezultatele de la analize(potasiu si hemoglobina), au iesit un pic mai bine.nu mai vomita, dar in schimb are diaree.mananca putin, dar mananca(iaurturi, supe goale, lapte).merg tot la 2 zile sa o vad si mi se pare ca icterul i s-a mai diminuat.credeti ca toate acestea pot fi un semn bun?multumesc!
0
22-04-2011, ora 01:18
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
sunt semne ca e stabila si asta e si scopul ingrijirii terminale: sa compenseze cat mai bine pentru functiile compromise. prin varsaturi se pierd electroliti care nu pot fi echilibrati prin inghitire, ci se pun pe vena, in perfuzie. la fel pe vena se pun si antiemetice. combaterea emezei poate ca uneori sa contribuie la scaderea bilirubinei/icterului. hemoglobina poate fi monitorizata si in caz de necesitate se pot pune transfuzii de sange. etc.
semn bun... e o notiune relativa. desigur ca poti sa-l privesti ca un semn bun, dar conteaza si ce asteptari ai. daca ele sunt catre minimizarea suferintelor, atunci e cum nu se poate mai potrivit si asta trebuie sa fie si tinta.
succes!
0
28-04-2011, ora 18:27
eugne
Nu este medic/terapeut
eugne
Buna seara!
Va scrie un fiu disperat al carui tata de cca 10 zile afost diagnosticat cu cancer la pancreas cu metastaze in ficat.
In plus are diabet(ia doar pastile) din 2003 si tensiune din 2000.Medicii nu mai dau nici o sansa, dar de ce toti accepta ideea ca aceasta boala are ca pronostic moartea?Orice inceput are si un sfarsit, de aceea si cancerul ar tb sa aiba un sfarsit astfel incat pacientul sa ramana in viata..Eu sunt o persoana la care toti mi-au zis sa nu mai lupt, plec cu sanse de 1% si la fiecare NU pe la care il primesc il iau ca pe DA in proprie de 1% astfel incat candva sa ajung la sanse de 100% vindecare.
Exista un vaccin in testare numit: TELO VAC-Msrea Britanie, credeti ca ar mai fi ceva de pierdut daca l-am incerca?
La modul cel mai sincer daca cineva ma poate ajuta cu orice informatie(dar nu de genul"o sa moara"), ar face o fapta buna pt care Dzeu ar tine cont la final.
De asem. nu uitati ca exista si sperante...
Va multumesc din suflet!
0
28-04-2011, ora 19:22
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
buna ziua, eugne! imi pare rau pentru situatia pe care o prezinti, este foarte grea si te inteleg atat dpdv profesional cat si ca om cu multe rude rapuse de cancer.
boala tatalui tau este intr-adevar o boala foarte severa iar faptul ca are metastaze la ficat intr-adevar nu ii confera, cel putin din punct de vedere medical, sanse de vindecare cu metodele actuale. cancerul de pancreas este unul din cancerele cu mortalitatea cea mai mare, de aproximativ 85%. el este atat de grav deoarece se manifesta foarte tarziu, in speta cand nu mai e operabil.
in cazul lui deci tot ce se poate face (caci mereu se poate face cate ceva) este tratament "paliativ", fie in speranta amanarii aparitiei simptomelor sau a prelungirii duratei de viata, fie ca management al acestor simptome. nu se cunoaste inca nici o metoda prin care sa se poata macar spera la vindecare, in acest moment.
trebuie sa faci ce zice oncologul, sa ii explici ce are si care e situatia cu care se confrunta, pentru a putea intelege si a accepta, apoi trebuie luat in evidenta intr-un serviciu specializat in ingrijire terminala, caci oamenii de acolo il pot ajuta cel mai bine, fie in ambulator, fie in spital, fie la domiciliul sau.
la fel si tu trebuie sa accepti ce i se intampla, pentru ca din experienta medicala proprie iti spun: bolnavul terminal accepta cu mult inaintea rudelor sale ce i se intampla! altfel risti sa irosesti timpul impreuna cu el care ti-a mai ramas si sa te frustrezi mai tare, iar la final sa te intristezi si mai mult, amplificat de faptul ca nu ai folosit timpul cum ai fi putut mai bine!
e drept ca orice lucru are un sfarsit. doar ca nu poti controla mereu acel sfarsit...
0
29-04-2011, ora 08:39
eugne
Nu este medic/terapeut
eugne
va multumesc pt raspuns, apreciez.
Numai ca asa cum v-am mentionat in viata din imposibil am reusit posibilul, ca zodie sunt leu nascut in ziua si ora la punctul maxim.adica nu voi renunta.
Fara a o lua ca pe o ofensa, raspunsul dvs. negativ(si real pt toti ceilalti, mai putin pt mine) finut formulat il iau c ape un DA si am inca 1% in plus in dorinta de a castiga.
Este o lupta intre cancer si moarte, corect?
Moartea are o secure in mom. de fata, numita cancerul;pt a fi o lupta fair play am nevoie si eu de o arma numita "incercarea vindecarii" pe care mi se pare corect sa o primesc, daca nu de la oamaeni, poate imi va arata Dzeu calea si in acel moment daca pierd pot sa accept infrangerea sau victoria..
Ideea e ca pana in clipa finala nu voi renunta, in ideea poate voi fi primul om in istorie care invinge...daca ma intelegeti
Exista variante alternative, numite homeopatie sau bioenergie...care a salvat vieti cand alopatia a pronosticat cateva luni de viata...
Am rugamintea sa nu ma credeti nebun, am inca discernamant 100%, totul se naste din dorinta de a invinge...si de a nu renunta pana in ultima clipa.aceast este diferenta intre mine si ceilalti oameni, poate Dzeu se va indura si imi va oferi solutia optima.pt a castiga aceasta lupta.cu mentiunea de a amana venirea mortii.care intr-un final poate peste 10 ani va castiga batalia finala.dar nu acum
In continuare orice informatie pe care mi-o poate da oricine este bine venita.ASTEPT in formatii de la oameni care au curajul(care inseamna victorie), de la cei care au acceptat consolarea ii compatimesc.
Va multumesc anticipt!
0
29-04-2011, ora 14:37
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
eugne, e bun optimismul tau. Nimeni nu iti cere tie sau cuiva sa renunti de tot si sa stai degeaba asteptand cu sabia lui Damocles deasupra capului acel moment. Doar ca trebuie sa accepti ca e foarte posibil sa se intample ceea ce nu doresti. Cu boala asta poti lupta si sa pierzi, sau poti sa nu lupti si tot sa pierzi. Poti castiga cateva batalii, prelungind viata tatalui tau. Dar, fiind metastaza, razboiul va fi castigat pana la urma de boala. Nimeni nu stie cand se va intampla asta; peste o luna, peste 1 an sau peste multi ani.
0
29-04-2011, ora 17:43
eugne
Nu este medic/terapeut
eugne
Buna ziua!
Va multumesc pt incurajare;aici aveti perfecta dreptate.
In mom. de fata am informatii noi si anume ca ar fi un cancer de ficat(sursa primara)-cu 3 tumori:2 de 8 cm si una de 4 cm si cu adenopatie in pancreas.Pt a fixa diagnosticul maiastept i un RMN.
1.Credeti ca s-ar incadra la NEXAVAR?
2. Stiu ca exista vaccinuri in lume in stadii experimentale in lume ca de ex(Telo Vac la Royal Liverpool University) si ca urmare as dori sa il dau ca si cobai, nu mai am absolut nimic de pierdut..
Daca aveti vreo veste, astept.de la oricine.,...
Multumesc anticipat!
0
29-04-2011, ora 18:08
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu mai inteleg nimic. prima data ai spus de un cancer de pancreas, acum de ficat. cancerul de PANCREAS nu se preteaza la nexavar, cel de FICAT insa da. insa pentru un dosar de asa ceva iti trebuie confirmare anatomo-patologica, deci cel putin o punctie pozitiva.
asteptam sa ne spui mai multe dupa un eventual RMN, cu privire la diagnostic si stadiu si ce iti mai spun doctorii vis-a-vis de ce posibilitati de tratament exista.
trebuie sa iei mai multe date de pe un buletin de iesire din spital si sa ne spui asa: diagnosticul, stadiul, alte boli, varsta, diagnosticul histopatologic, tratamente efectuate, markeri tumorali, macar pentru inceput. astfel o sa stim mai multe si iti putem raspunde mai bine.
0
29-04-2011, ora 19:52
turdean
Nu este medic/terapeut
turdean
nu v-am mai scris de mult timp, pt ca am stat cu mama mea, care din pacate si o spun cu o mare durere in suflet, a decedat pe 25 apr. va multumesc din suflet pt sustinerea morala pe care mi-ati oferit-o. am facut tot ce am putut, dar in final cancerul a invins-o.sunt f.trista, dar ma consolez cu ideea ca acum, acolo unde e nu o mai doare nimic, se odihneste, pt ca a luptat mult cu boala. e o boala f parsiva, exact cum mi-ati spus d-voastra.va multumesc inca o data pt tot.vreau sa ii mai spun lui eugene safie tare si sa speram ca el va gasi ceva pt tata lui
0
30-04-2011, ora 00:19
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
condoleante !
0
01-05-2011, ora 18:28
eugne
Nu este medic/terapeut
eugne
Buna seara!
Intra-devar prima data ma spus cancer de pancreas cu metastaze in ficat, doar in baza spuselor medicului pe efectuarea unei imple ecografii abdominale.
In mom de fata pe langa ecografie, s-au facut markerii tumorali(AFP, CA19-9, CEA.), care in mom de fata se confirma ca sursa primara: cancerul de ficat(3 tumori, 2 de 8.3 cm si un ade 4 cm) cu adenopatie in pancreas(ganglioni care momentan nu stiu dc sunt maligni sau daor infectiosi)..In mom cand am RMN putem stabili un diagnostic cert 100%.In jurul datei de 10-12 mai o sa am dosarul complet pt a va furniza toate informatiile necesare.
Sunt foarte constient de faptul ca nexavar este strict dor pt cancerul de ficat.
Intrebarea mea era daca aveti cunostiinta de cauza unde as putea testa la nivel experimental vaciinuri in proba pt dizovarea acetor tumori, adica il ofer "cobai", in ideea ca nu mai am nimic de pierdut..
Si inca ceva, tin s ii multumesc pt incurajrea dnei Turdean...si ii doresc sincere condoleante..
Personal voi cuta sloutii anticancer toata viata mea.in ideea daca va mai fi nevoie o dat pt cineva sa pot face ceva...sper ca Dzeu imi va lumina calea si de aceasta data...acum...sa gasesc soluti posibila la imposibil.
Va multumesc tuturor si revin in jur de 10-12 mai...sper sa fie totul ok..
0
01-05-2011, ora 19:17
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
citat: "Intrebarea mea era daca aveti cunostiinta de cauza unde as putea testa la nivel experimental vaciinuri in proba pt dizovarea acetor tumori, adica il ofer "cobai", in ideea ca nu mai am nimic de pierdut.."
imi pare rau, pur si simplu nu prea inteleg intrebarea ta. daca ma intrebi de studii clinice in desfasurare care testeaza sau verifica metode de tratament in cancerul de ficat, ma tem ca nu prea stiu. insa e ok sa intrebi la orice institut mare din romania, fie la IOB Fundeni fie la Cluj.
nici RMN-ul nu pune diagnosticul, numai BIOPSIA cu proba anatomo-patologica furnizeaza diagnosticul precis de cancer.
0
13-05-2011, ora 19:56
eugne
Nu este medic/terapeut
eugne
Buna seara! Revin catre dvs. cu diagnosticul final.

Ideea e ca tatal meu in varsta de 71 ani si 8 luni are un cancer de ficat(3 tumori la ficat-2 tumori de 8 cm si una de 4 cm) cu adenopatie in pancreas(2 ganglioni-de 8 cm, respectiv 5 cm aproximativ) si anumite vene porte si hepatice trombozate, riscul fiind de tromboembolism pulmonar.
Ideea e ca are si varice la picioare(a facut si un DOPLLER).ideea e ca ar vrea sa se opereze si la picioare...dar nu stiu ce sanse are...
In plus exista vreo sansa pt. el referitor la cancer si la venele porte, hepatice trombozate.o operatie...un nexavar.un transplant...orice solutie...
Daca imi dati o adresa de mail va atasez si rezultatele: ecografie abdominala, RMN, si biletul de externare(toate facute la Fundeni).
As avea rugamintea, daca nu va suparati, sa imi spuneti si parerea dvs..
Va multumesc anticipat!
0
13-05-2011, ora 20:03
eugne
Nu este medic/terapeut
eugne
DIAGNOSTIC PRINCIPAL: HCC multicentric grefat pe ciroza hepatica etiologie toxic-nutritionala, decompensata
DIAGNOASTICE SECUNDARE: Tromboze tumorale extinse VP si VCI/Suspiciune diseminari secundare pulmonare/Hta controlata/DZII in tratament cu ADO
CONCLUZII RMN: tumori lob drept hepatic;tromboza tumorala de porta dreapta si ramuri portale intrahepatice drepte extinsa in segmentul hilar inalt al venei porte.;tromboza tumorala de vena hepatica dreapta si partiala de vena hepatica medie cu extensie la nivelul VCI transdiafragmativ pana la nivel de AD.;tomboza cruorica de porta stanga;hipertensiune portala;mica ascita;adenopatii tumorale retro si precave extinse in hilul hepatic.
Riscul maxim pe care il comporta acum: TROMOEMBOLISM PULMONAR.
0
13-05-2011, ora 23:03
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
Foarte avansat. Ceva rau se poate intampla oricand din cauza trombilor. Norocul a facut ca pana acum sa nu faca trombembolism pulmonar. Pana acum...
Adenopatii de 8 cm? Asta e enorm. In situatia aceasta nu stiu ce solutii salvatoare ar mai fi. Biopsie i-au facut? De fapt nici nu mai conteaza, se presupune ca e carcinom hepatocelular. Orice forma de cancer e deja este foarte avansat. V-au propus ceva tratament?
0
14-05-2011, ora 00:46
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
la cum e prezentata situatia imi pare rau sa va comunic ca lucrurile arata total nefavorabil. nu stiu la ce va referiti cand intrebati despre "sanse". sanse pentru ce ? in nici un caz pentru vindecare.
tratamentul citostatic de orice tip iese din discutie. iradierea, la fel, este foarte putin probabil sa faca ceva util.
cu privire la nexavar, are cel putin 3 elemente care il scot din discutie si pentru asta: varsta totusi inaintata, riscul de sangerare dat de hipertensiunea prortala + insuficienta hepatica si insuficienta hepatica in sine (drept contraindicatie relativa; nexavar nu a fost testat pe oameni cu insuficienta hepatica avansata). deci nu numai ca nu ati primi niciodata aprobare pentru nexavar de la casa nationala de asigurari de sanatate, dar in starea lui este foarte probabil ca acest medicament sa-i faca mai mult rau decat sa-l ajute.
totusi chiar si in aceste momente (pot spune chiar MAI ALES) tatal tau trebuie ingrijit medical. lucrul care il va ajuta cel mai mult este internarea sau macar luarea in evidenta intr-un centru de ingrijire paliativa, specializat in tratamentul si managementul simptomelor bolnavilor terminali. prognosticul sau vital arata (la ce imagine imi fac aici, pe internet, e posibil sa gresesc totusi) de ordinul saptamanilor/lunilor. acest timp trebuie petrecut cat mai lipsit de simptome posibil, si pentru asta trebuie luat in evidenta intr-un spital de genul Hospice din Brasov sau Bucuresti sau Sf. Luca tot din Bucuresti sau ce alta institutie similara va poate recomanda oncologul.
imi pare rau pentru vestile negative, dar sper sa fie de folos. fie ca el va fi ingrijit in spital prin internare de lunga durata, fie ca va fi evaluat prin ambulator, fie ca va fi tratat acasa, trebuie ingrijit de catre medici care au experienta in tratamentul PALIATIV.
mult succes si curaj!
0
14-05-2011, ora 22:20
eugne
Nu este medic/terapeut
eugne
Buna seara!
Doreste sa ramana acasa pe patul lui..nu doreste internare in clinici de specialitate...va vizita im ambulatoriu doar oncologul teritorial.
Va mai deranjez cu o intrebare: am scris la mai multe clinici din afara: Anadolu(Turcia), Goshen(SUA), in Germania, Franta, The london Clinic-Marea Britanie.si astept raspunsuri
Cei de la Anadolu Turcia-m-au sunat si mi-au comunicat ca s-ar putea sa fie o sansa...dar mai sigur pe luni imi vor spune..
Intrebarea mea catre dvs. ar fi: peste granita tarii ar fi o sansa, in ideea ca macar sa ii mai prelungesc viata cu cca 5-10 ani?
Sincer, din toata inima, astept raspunsul dvs.(nu in Ro, ci peste granita...) din experienta pe care o aveti..
Va multumesc frumos!
Va doresc o seara placuta in continuare si un weekend pe masura!
0
14-05-2011, ora 23:09
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
din experienta pe care o am, dar nu numai din aia, mai degraba din TOATA LITERATURA DE SPECIALITATE pe care o am la dispozitie, sansele lui sunt fix acelea pe care ti le-am prezentat, nu conteaza unde in universul cunoscut, nu doar in romania.
cat despre anadolu sau mai stiu io ce clinici, daca ai bani de aruncat sa stii ca oamenii te primesc oriunde cu bratele deschise si chiar te tin acolo fie pana cand nu mai au ce face fie pana cand ti s-au terminat banii. dar pe calea asta sa stii ca urmeaza sa arunci un munte de bani, fara a-i putea prelungi viata tatalui tau. despre 5 sau 10 ani nici nu poate fi vorba, nici macar cu transplant, ca sa nu mai vorbim de faptul ca nu cred ca beneficiaza de asa ceva (e contraindicata o procedura atat de complicata).
in schimb poti sa-ti directionezi tot efortul material spre a-i face timpul ramas cat mai placut, confortabil si demn si in a intelege si eventual accepta tu insuti ce se intampla si mai ales ce se va intampla.
imi pare rau in continuare pentru vestile pe care ti le dau, dar cu cat accepti mai repede cu atat iti va fi mai usor. el cu atat mai mult sa stii ca accepta ce i se intampla, asta din proprie experienta iti zic!
mijloacele medicale din ziua de azi nu pot face mai mult.
mult noroc!
0
15-05-2011, ora 16:55
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
Cei din Turcia cand au spus ca mai exista o sansa, cu siguranta, nu s-au referit la prelungirea vietii cu ani de zile. In situatia asta, stadiu foarte avansat, prelungirea se calculeaza in saptamani si luni. Daca se obtine o prelungire cu 2-3 luni a vietii fata de bolnavi in acelasi stadiu si tratati diferit (standard sau fara tratament) atunci se poate considera o performanta foarte mare care poate fi relatata in articole de specialitate.
0
16-05-2011, ora 10:56
eugne
Nu este medic/terapeut
eugne
Va multumesc din suflet pt incurajarisipt raspunsul sincer.
Ideea e ca nu am bani, dar as fi fost in stare sa vand si casa numai in ideea de a mai face ceva pt tatal meu in afara tarii, a fost un om care s-a chinuit in viata, am mai avut o sora care in 2000 a murit in bratele lui in urma unui accident..a varsat sange pe el...si de atunci a inceput sa aiba tensiune, in 2003 diabet zaharat tip 2 conbtrolate.si 2011 diagnosticul actual...
Ideea era ca as fi vrut sa fac ceva pt el...dar se pare ca incerc sa reconstruiesc un geam spart in mii de bucati.adica imposibilul...
O ultima intrebare, la care va solicit un raspuns: desi nu este recunoscuta de alopatie, BIOENERGIA ar mai putea face ceva pt el?Dar Homeopatia?
Dpdv al meu cred ca homeopatie e in zadar...dar totusi sa mai am o intrebare in BIOENERGIE?(cu cristale...)
Ideea e ca nu prea mai am nici bani, tot ce am cheltuit cu el sau voi mai cheltui...m-am imprumutat...
Va multumnesc inca o data si astept sfatul dvs.
Va doresc oz i placuta in continurae;o saptamana excelenta!
0
16-05-2011, ora 17:41
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
Incearca sa-l iei in evidenta pentru o eventuala internare intr-un centru de ingrijire paliativa. la asta are dreptul gratuit in cadrul programului national de sanatate. orice investitii enorme si imprumuturi vei face, ele nu justifica efortul, pentru ca poti rezolva foarte comod si ieftin aici in tara cu un astfel de centru de ingrijire paliativa, cum e hospice casa sperantei din brasov sau sp. sf. luca din bucuresti sau tot in bucuresti o alta filiala a hospice-ului din brasov.
toate eforturile trebuiesc directionate spre ameliorarea suferintelor lui si atat. in rest nu se justifica transporturi cu avionul sau pe distante mari, nu se justifica investitii materiale enorme din partea familie.
despre homeopatie si bioenergie, iti spun sincer ca ele nu au dovedit niciodata nici un fel de efect. dupa parerea mea poti sa le inerci daca nu presupun sa dai nici un singur leu, caci nu valoreaza nici macar un leu. daca ti se cer bani pentru astea, ii dai de geaba.
mult noroc si celeritate !
0
20-03-2012, ora 16:22
Andrei Constantinescu
Nu este medic/terapeut
Andrei Constantinescu
Hello!

Despre amaladiile hepatice si metode de tratamente sau diverse informatii cu privire la asemenea boli am auzit ca se va discuta la o conferinta, HepatoPAC care va avea loc in Cluj Napoca luna aceasta. Este organizata de Asociaţia Pacienţilor cu Afecţiuni Hepatice din Romania, filiala Cluj la Vila Diakonia din localitate. Eu am aflat mai multe informatii de la numerele de telefon: 021-317.09.43 / 0725.221.018

Mersi!
0
20-03-2012, ora 23:10
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
mda, din pacate conferinta respectiva se adreseaza mai mult problemei hepatitei virale si cronice si mai putin temei cancerului, chiar si cu afectare hepatica directa... este de o importanta relativ redusa pentru utilizatorii acestei sectiuni a forumului. in orice caz, informatia nu strica niciodata!
0
25-03-2012, ora 23:26
paulsb
Nu este medic/terapeut
paulsb
Buna seara! Tatal meu este diagnosticat cu cancer de pancreas cu metastaze hepatice!O interventie chirurgicala este imposibila din cauza localizari tumorii si metastazelor hepatice care sunt pe 60% din ficat!Tratamentul cu chimioterapie nu s-a inceput inca din cauza bilirubinei care nu este la valorile normale, este foarte mare.Facem tratament pentru scadere dar este cam fara efect...scade f putin dupa care este din nou o mica crestere.Miercuri mai facem un rand de analize pentru a vedea din nou valorile.Intrebarea mea este urmatoarea:In cazul in care valorile bilirubinei scad la normal sa mai incepem chimioterapia?Sincer ne este cam frica sa nu-l doboare de tot.Mentionez ca incercam pe cale naturala sa prelugim viata cat se poate!Va multumesc

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
83 comentarii 12 3 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.