cancer de pancreas

30-07-2013
irina roxana
Nu este medic/terapeut
irina roxana
va rog sa ma ajutati sa inteleg ce se intampla in cazul mamei, in CT scrie in felul urmator, colecist moderat dilatat cu continut densitate crescuta sedimentat vexiculari 2mm, cai biliare intra si extra hepatice moderat dilatate.Ccoledoc in hil dilatat cu cal de 20mm, amputat distal printr-o masa parenchimatoasa situat in regiunea cefalica a pancreasului, procesul uncinat al pancreasului are aspect globulos cu contururi rotunjite marit in dimensiune de 42/30mm, canalul pancreatic minim dilatat, Cateva adenopatii peripancreatice cu dim pana la 4mm;pach vascular mezenteric opacifiat omogen cu contrast si se pastreaza linie de marcatie intre VMS si tesutul pancreatic, nu se constata adenopatii retro sau intraperitoneala, concluzii aspt CT pledeaza ptr proces proliferativ la nivelul regiunii cefalice a pancreasului, nu se evidentiaza determinari secundare hepatice.va rog sa imi explicati pe intelesul meu cam ce inseamna si ce pasi as mai putea urma, cat este de grav, o prog la o clinica am obtinuto pe 16 aug.medicul care o trateaza ne-a spus ca ar fi operabil si sunt sanse mari, sunt cam rezervata la acest aspect, va multumesc
1 comentarii
0
30-07-2013, ora 23:48
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
are o tumoare de pancreas; nu se poate spune de ce natura e fara o biopsie; intr-adevar poate fi cancer, dar in cazul in care e cancer, pare localizat si potential vindecabil. are lucrati niste markeri tumorali de tipul CEA si CA 19-9 ? de asemenea o endoscopie nu ar strica, poate chiar cu o ecografie facuta endoscopic. interventia chirurgicala radicala este o alternativa, care in cazul in care e cancer, ofera sanse de vindecare.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.