cancer de colon

19-05-2011
monni
Nu este medic/terapeut
monni
Buna ziua!
as avea nevoie de o parere care m-ar putea lamuri pe pe mine in cazul urmator, mentionez ca am mai citit raspunsuri pe acest forum dar acestea difera de la caz la caz;
Tatal meu a fost externat de 2 zile din spital si a fost operat de o tumora voluminoasa de colon, pe biletul de iesire (externare)medicul face cateva precizari care suna asa: bolnavul prezinta o tumora voluminoasa in hipocondrul drept si epigastru.Se intervine chirurgical si se gaseste o tumora voluminoasa de colon travers cu comprimarea cadrului duodenal infiltreaza retroperitoneal.Se practica gastroenteroanastomoza trasfersocolica si by -pass al tumorii prin anastomoza colocolica intre ascendent si travers.La explorare intralumineala tumora apare cebebriform, friabil, incarcerat, margand in loja pancreatica.s-a recoltat un fragment hisopatologic.Evolutia postoperatorie este favorabila, tranzit intestinal prezent.Mwntionez inca nu au sosit rezultatele biopsiei la tumora.Nu am reusit sa prea inteleg daca este ok sau nu, dupa operatie sau daca am inteles bine, tumora a fost extirpata sau nu se poate extirpa, , este in stadiu avansat?
Va multumesc pentru eventuale raspunsuri si ajutor!
5 comentarii
0
27-05-2011, ora 22:40
laura 27
Nu este medic/terapeut
laura 27
buna, matusa mea are 40 de ani si ieri ia spus dr ca are cancer de colon, eu vreau sa stiu daca se trateaza sau atunci cand te opereaza si iti pune punga aceia ramai cu ea tot timpu.va rog sa-mi raspunde-ti.va multumesc
0
28-05-2011, ora 10:18
monni
Nu este medic/terapeut
monni
la varsta asta se poate trata chiar naturist, nu e neaparat nevoie de punga depinde de stadiul tumorii, nu este o regula sunt cazuri si cazuri, doctorul poate spune mai precis;
0
29-05-2011, ora 00:40
laura 27
Nu este medic/terapeut
laura 27
multumesc mult pt raspuns, si eu m-am gandit la acelas lucru sa incerce cu tratament naturist, dar doctorul ia spus ca vrea s-o opereze.sti cumva vre-un tratament naturist?multumesc si scuze pt deranj
0
11-07-2011, ora 21:22
lavinia91
Nu este medic/terapeut
lavinia91
Buna ziua! Tatal meu are 53 ani si a fost operat acum doua saptamani de cancer la colon. Acum, dupa operatie se simte bine dar are probleme cu scaunul, oneori mai ales dupa ce mananca, are senzatia de a iesi cu scaunul dar nu face nimic. Alteori iese cu scaunul normal, nu are sangerari, nu are diaree si nici nu este constipat. Mentionez ca a fost operat la cluj iar rezultatul la biopsie inca nu a venit. Va rog din suflet spuneti-mi daca acest lucru este normal!!!! Ne-am gandit ca ar fi vorba de o dereglare a organismului, dar citind mesajele de pe acest forum am constatat ca nu mai este nimeni cu aceasta problema! Va implor astept raspuns, pentru ca sunt disperata, sper sa se faca bine, sa isi revina!!
0
04-11-2011, ora 00:00
dovera
Nu este medic/terapeut
dovera
buna seara. Am fost operata la colon cu diagnostic Tumora colon drept pe data de 21 septembrie 2011. Ma simpt foarte bine. Nu stiu sa citesc biopsia pentru care va rog pe dumneavoastra sa-mi spuneti. La biopsie a iesit urmatoarele: fragment de tesut fibro/adipos cu vasodilatatie difuza.Limfoganglion de reactie. Fragment de tub digestiv cu placarde de adenocarcinom situate in submucoasa musculara, tesut adipos.Fragment de tub digestiv cu placarde deadenocarcinom si adenocarcinom mucipar infiltrind toate straturile anatomice. Margine de rezectie fragment cu placarde de adenocarcinom si adenocarcinom mucipar infiltrativ toate straturile anatomice. Alt fragment cu vasodilatatie de tip angimatos. Va multumesc mult si va urez multa sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul