cancer de colon

02-03-2011
Tzuschi
Nu este medic/terapeut
Tzuschi
Tatal meu a fost diagnosticat cu cancer de colon in luna noiembrie 2010. In urma unei colonoscopii s-a depistat o tumora de circa 5 cm localizata la 8-10 cm de anus. Aceasta veste a cazut ca un traznet peste familia noastra. Nu stiam ce sa facem, incotro sa apucam. Am reusit sa luam legatura cu diverse unitati medicale din strainatate. Eram disperata si dispusa sa fac orice sa gasesc cea mai buna echipa de medici care sa reuseasca sa salveze viata tatalui meu. Aveam mare incredere in medicii romani dar eram speriata de conditiile din spitalele noastre. Tatal meu, deasemenea are mare incredere in medicii romani si dorea sa se trateze aici, acasa. Trebuia de urgenta sa luam legatura cu un medic oncolog. Printr-o buna prietena am ajuns la d-na doctor Delia Mateescu, la Euroclinic Floreasca.Un medic foarte bine pregatit si la curent cu cele mai recente tratamente oncologice care se practica in lume. Datorita acestui forum am aflat ca la spitalul Eias din Bucuresti si la spitalul municipal din Timisoara exista ACCELERATORUL LINEAR DE FRECVENTE INALTE care este folosit in radioterapie. D-na doctor Delia Mateescu ne-a prezentat d-lui doctor Gheorghiev, un excelent radiolog. Tatal meu a inceput de urgenta tratamentul chimioradioterapie. Acest tratament a constat in 28 de sedinte de radioterapie in vederea micsorarii tumorii si 90 de pastile de Xeloda pentru a opri inmultirea celulelor canceroase. Nu s-a simtit rau. Dupa acest tratament, a trebuit sa faca sase saptamani de pauza, si in urma cu o saptamana (23 februarie), a avut loc operatia pentru a indeparta tumora. A fost operat la spitalul Floreasca de echipa de medici chirurgi condusa de d-nul doctor LICA ION ( dr. anestezist Vasilescu, dr.Mircea Lica, dr. Carmen Stanciu, dr. Viorica Ciocoiu). Un excelent profesionist care practic cred ca a facut tot ce a fost posibil. A reusit sa realize o anastomoza fara stoma iliaca (anus contra naturii), desi tumora era localizata foarte aproape de anus. Acum, tata este in spital, se simte foarte bine, are pofta de mancare si a reusit sa aiba si scaun. Peste doua zile, speram sa fie externat. Totul merge mai bine dacat speram. Consider ca impreuna cu medicii care l-au tratat, am reusit sa mai castigam o batalie in lupta cu aceasta cumplita maladie.
2 comentarii
0
03-03-2011, ora 12:38
lala2004
Nu este medic/terapeut
lala2004
Ma bucur pt. reusita operatiei tatalui tau si-i doresc multa sanatate!
Felicitari echipei minunate de medici care l-au operat!
0
20-03-2011, ora 02:09
Tzuschi
Nu este medic/terapeut
Tzuschi
Revin cu noi comentarii. In urma cu cateva zile, tata a observat o umflatura in zona pelviana si din acest motiv am mers de urgenta la un control. In urma unei ecografii nu s-a observat nimic grav. Tot in acea zi, a venit si rezultatul de la biopsia de dupa operatie.Nu s-a gasit nici o celula canceroasa, nici macar in formatiunea tumorala care a fost extirpata. Pot sa spun ca AM PLANS DE BUCURIE!!!. Toata echipa de medici l-au examinat pe tata si s-au purtat cu noi EXEMPLAR. Medicul oncolog(d-na dr. Delia Mateescu) ne-a spus ca organismul lui a reactionat foarte bine la tratamentul preoperator de radio si chimioterapie dar totusi trebuie sa mai faca in continuare un tratament de chimioterapie pentru siguranta. Acest tratament o sa-l inceapa pe 5.04. In momentul de fata, tata se simte bine, se lupta sa se recupereze si sper ca analizele lui sa se apropie cat mai curand de normalitate. Am scris aceste comentarii pentru a veni in ajutorul tuturor persoanelor care trec prin ce am trecut noi. Pot sa spun ca tata a avut parte de o echipa de medici EXTRAORDINARI care sunt convinsa ca au mai ajutat si o sa ajute si alti pacienti. Multa sanatate tuturor!!!

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.