cancer de colon - va rog indrumari

09-03-2009
marietavasilache
Nu este medic/terapeut
marietavasilache
Mama mea are 72 de ani si a fost operata in regim de urgenta de ocluzie intestinala. La operatie s-a depistat o tumora pe colon care a fost de fapt cauza ocluziei. Tumora nu a fost eliminata, in schimb s-a facut o deviatie pe colon care ocoleste tumora si a restabilit tranzitul. Medicul a spus ca tumora urmeaza sa fie eliminata intr-o operatie ulterioara. Este internata in spital si mai nou a aparut un lichid de ascita. Este pansata din 6 in 6 ore. Va rog sa-mi dati cateva indrumari. Ce este de facut in continuare. Unde sa mergem cu ea si cat de repede.
Cu multumiri.
3 comentarii
0
10-03-2009, ora 17:49
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Chirurgul ce v-a spus?In ce stadiu este cancerul de colon ?Are metastaze peritoneale sau /si hepatice ?Trebuie sa stati de vorba cu chirurgul care a operat-o si sa intrebati daca este un stadiu avansat de cancer, daca are metastaze si daca operatia de eliminare a tumorii se impune sau nu.Numai bine!
0
10-03-2009, ora 17:59
marietavasilache
Nu este medic/terapeut
marietavasilache
Imediat dupa operatie medicul a spus ca nu are metastaze. Intre timp a aparut acest lichid de ascita si nu mai sunt atat de sigura
0
17-05-2009, ora 10:16
ana82
Nu este medic/terapeut
ana82
Ajutor urgentttt
Este vorba despre bunica mea are 85 de ani a fost diagnosticata cu cancer de colon.analizele care i s au facut au fost o radiografie abdominala ce a indicat o tumoare de circa 17 cm zic ei pe colonul ascendent si testul cu markeri tumorali care indica o astfel de tumoare.Ne au propus operatia nu stim ce sa facem.Ficatul pancreasul inima plaminii sunt bune nu au nimic.Va rog frumoas un sfat nu stim cum va reactiona dupa operatie daca ne hotarim sa o facem ce sanse ii dati? Mentionez un lucru ciudat bunica mea isi cunoaste aceasta umflatura de circa 20 de ani.Va multumesc anticipat:(
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: