cancer de colon?

20-12-2009
andreey90
Nu este medic/terapeut
andreey90
buna ziua povestea mea incepe in urma cu 3 sapt cand am tinut un regim (fara carne) cam 2 sapt.apoi in scaun am observat o picatura de sange... era si pe hartie! aveam niste dureri abdominale in partea dreapta dar f slabe. am urmat un regim impreuna cu debridat si spasmomen( de la medicul de familie) si pana ieri nu am mai avut probleme cu scaunul.Ieri si azi am facut destul de putin si la sf aveam sange pe hartie.1-2 picaturi In plus ma doare putin in jurul anusului..Durerile abdominale nu mai apar asa des dar eu sunt ff panicat deoarece am ciitit pe internet si ar putea fii vorba despre cancer de colon. Am facut si analize de sange unde nu mi-a iesit decat monocitele crescute (1.22) si limfocitele mici 0.88. Vsh este ok. Care sunt simptomele cancerului ? sunt fff speriat. Mentionez ca am 20 ani si nu am rude cu cancer in familie. Va multumesvc mult pt raspunsuri
4 comentarii
0
20-12-2009, ora 19:50
taisia
Nu este medic/terapeut
taisia
Buna seara!
Nu cred ca ai motive sa te sperii asa tare, cancerul la colon nu se face asa din senin si la varsta ta.
Picaturile de sange pot sa fie de la un hemoroid. Foloseste ceiuri ca sa nu mai fii constipata si manaca multe alimente care contin fibre.
Cancerul e o bola complexa si nu pentru toate personele simtomele sunt la fel si asta o spun din proprie exerienta.
Sanatate multa, sarbatori fericite si sa ne auzim cu bine!
0
21-12-2009, ora 13:29
andreey90
Nu este medic/terapeut
andreey90
am fost azi la chirugie...mi-a spus ca nu am nici fisuri si nici hemoroizi...totusi sangerarea exista.mi-a facut acea consultatie la anus cu degetul dar atunci cand am ajuns acasa am observat 2 picaturi pe chiloti...probabil a atins rana cu degetul...desi ea a spus ca, cancerul de colon este rar la varsta mea eu sunt panicat.s-a mai confruntat cineva cu o problema asemanatoare? multumesc din suflet
0
21-12-2009, ora 16:38
taisia
Nu este medic/terapeut
taisia
Ai fost la chirurgie. ei chirurgii nu stiu decat sa taie, nu acolo trebuia sa megi, trebuie sa mergi la gastroenterolog si sa ti se faca o colonoscopie, acolo vei afla despre ce este vorba, nu te mai stresa atat nu poate fi ceva grav, in niciun caz cancer. Pot si perisori mici care se desprins de piele.
Sanatate multa si asteptem vesti!
0
21-12-2009, ora 16:52
andreey90
Nu este medic/terapeut
andreey90
buna taisia acolo am avut trimitere...mi-a spus ca s-ar putea sa fie o rana pe colon si sangerarea poate sa dispara si dupa 10 zile...eu sunt foarte speriat de felul meu in ceea ce priveste sanatatea. Acum o sa tin o dieta si sper sa nu fie ceva grav. Totusi as fii vrut mai multe pareri mai ales de la persoanele care s-au confruntat cu aceste probleme...Craciun fericit
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.