cancer colon G2 pT3

16-05-2012
Maria Gorgan
Nu este medic/terapeut
Maria Gorgan
Buna ziua,
Va rog mult sa imi dati o interpretare rezultatului primit, tatal meu (76 ani) a fost operat de curand de cancer la colon. Rezultatul este:
' Microscopie: proliferare tumorala adenocarcinom moderat diferentiat G2 cu pattern predominant tubular focal difuz, ce asociaza arii de necroza sub 15% din volumul tumoral.proliferare tumorala infiltreaza perete colonic pana la rasimea de sub nivelul seroasei pT3. Peritumoral este prezent un redus infiltrat inflamator rotundonuclear si marcat proces de desmoplazie. Nu se observa invazie angiolimfatica si infiltrare perineurala evaluarea acestora fiind dificila datorita procesului desmoplazic asociat. S-au prelevat si examinat in total 6 limfoganglioni fara elemente tumorale (s-a reluat piesa si nu s-au decelat structuri ganglionare suplimentare) Marginea de rezectie proximala si distala sunt libere de elemente tumorale marginea de rezectie radiala este situata la 4 mm si e libera de elemente tumorale. Concluzie: adenocarcinom colonic moderat diferentiat G2 pT3N0 (0/6)MxL0V0. Stadiul A Dukes, Astler Coler B2.'
Macroscopie: 'piesa de rezectie intestinala cu lungime de 19 cm, care la 12, 5 cm fata de marginea de rezectie proximala si 2, 5 cm fata de marginea de rezectie distala prezinta o formatiune tumorala ulcero-infiltrativa de 4/3.5/0.5 cm, iar la nivelul formatiunii tumorale diametrul desfasurat al lumenului este de1.2 cm. Supraiacent lumenul are un diametru desfasurat de 10 cm iar subiacent tumorii de 3 cm. Suprafata seroasa e neteda, lucioasa, zona de maxima invazie e la 2.5 cm fata de suprafata seroasa. La sectiuni seriate in zona tumorala grosimea peretelui este variabila intre 0.6 si 0.1 cm'
Eu am inteles - nu stiu daca in mod corect- urmatoarele: tumoarea era localizata si nu exista in imprejurimi celule tumorale (metastaze) si probabil nu va trebui sa faca chimioterapie Nu inteleg partea cu desmoplazia si daca mai este altceva ce trebuie stiut sau examinat ulterior in legatura cu ce s-a constatat. Multumesc.Numai bine.
5 comentarii
0
17-05-2012, ora 00:54
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu-ti bate capul cu problema cu "desmoplazia" ! e un termen histopatologic care nu comporta prea mari implicatii. tumora este intr-adevar mica, localizata, a fost operata cu succes, dar totusi e vorba de un stadiu II, deci se cam indica chimioterapie ADJUVANTA, adica de scadere a riscului de recidiva care, desi mic, este si va ramane totusi prezent. desigur ca beneficiul final si indicatia va fi stabilita de medicul oncolog NUMAI in urma unui consult, in care sa se ia in calcul orice aspect clinic, inclusiv cele care nu tin direct de boala. trebuie sa aveti un consult de oncologie programat cam peste 4-6 saptamani de la operatie.
numai bine !
0
17-05-2012, ora 13:34
Maria Gorgan
Nu este medic/terapeut
Maria Gorgan
Multumesc mult pentru raspuns, recunosc ca eram nelinistita. Operatia a fost pe 19.04, tatal meu e inca la terapie intensiva de atunci pt ca are o pneumonie severa si nu reuseste sa respire singur in mod constant; ca atare l-au conectat la aparat initial, iar acum de curand i-au facut traheostoma. Ii tot dau antibiotice pt infectie dar maxim 3 ore a respirat singur :( Sper sa isi revina mai repede... multumesc
0
17-05-2012, ora 13:46
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ma tem ca aceasta ultima piesa de informatie schimba destul de mult lucrurile. e ceva dubios cu aceasta complicatie postoperatorie si cu siguranta va avea foarte mult de recuperat pana la a putea fi in stare sa suporte chimioterapia. daca poate fi luata in discutie, asta va fi luat in calcul, repet, de oncolog. dar va dura pana cand va avea rost aceasta discutie. o varianta foarte buna va fi urmarirea pe termen lung si tratament doar in cazul recidivei.
0
18-05-2012, ora 14:33
Maria Gorgan
Nu este medic/terapeut
Maria Gorgan
Medicii spun ca pneumonia o avea dinainte, ca i se tot formeaza dopuri care il impiedica sa respire, eu nu prea inteleg de ce nu isi revine (maine se implineste o luna de la interventie)... astept analiza secretiilor de la plamani si sa vedem ce vor decide mai departe. Tin cont de sfaturile dvs si cand se va prezenta la oncolog, ii vom spune aceste detalii. Numai bine si multumesc.
0
18-05-2012, ora 21:35
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
numai bine !

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: