cancer colon?

23-09-2008
ioanac
Nu este medic/terapeut
ioanac
am urmatoarea simptomatologie:
-dureri abdominale care persista(cca 2 sapt).
-mentionez ca aceste dureri sunt slabe sau medii ca intesitate si au pozitionare diferita(durere subombilicala transversal intr-o zi, in alta zi ma doare in dreapta -zona ombilicala si durerea coboara, in acelasi timp ma doare si in stanga jos)
-durerile se accentueaza cand stau pe scaun.si au intensitate variabila.
-episoade diareice dese, 1-2 pe saptamana in ultimele luni, care cedeaza la medicatie -nu tin mai mult de o zi doua.
-am ameteli si dificultati (tot episodice) in a-mi umple plamanii cu aer.
-am descoperit niste formatiuni sau o formatiune nu stiu exact, dureroase -(durerea a fost declansata de un episod diareic)cam la 4 cm de anus in interior.intestinului -se pot palpa
-am slabit in ulimele 5 luni-4- 5 kg pe fondul unui stres puternic si al unui regim de viata haotic-dorm putin, mananc neregulat)
-nu am urmarit dar nici nu am observat intamplator sange in fecale
-si inca ceva -de cel putin 3 ani cred eu - nu am scaun solid decat rareori -scaunul meu este moale si ia forma vasului de la wc, fara a fi apos, dc beau bere si mananc usturoi de ex fac diaree sigur
-nu stiu poate ma lamureste cineva pana ajung si la doctor
multumesc anticipat
2 comentarii
0
23-09-2008, ora 00:00
ann@
Nu este medic/terapeut
ann@
Indicat ar fi sa ajungeti cat mai repede la medic.
O colonoscopie va poate salva viata. Mama a facut cancer de colon fara sa aibe ceva din simptomatologia bolii...
Sanatate multa.
0
24-09-2008, ora 00:00
lyanageorgescu
Identitate neconfirmată
lyanageorgescu
Pot fi luate in calcul mai multe afectiuni, nu cancer de colon.Este indicata consultatia la un medic, analize de laborator, ecografie si daca nu se poate preciza un dg. cert, iar tratamentul nu da rezultate, se impune consultarea unui medic endocrinolog.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: