cancer col uterin std.4b

19-06-2011
oanageorgiana
Nu este medic/terapeut
oanageorgiana
buna,
as dori daca puteti sa "traduce-ti ' ce inseamna cancerul de col uterin(carcinom scuamos) in stadiul 4b, cat este de extins? care sunt sansele de vindecare?
va multumesc !
5 comentarii
0
19-06-2011, ora 10:42
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Este ultimul stadiu al cancerului de col..exista metastaze la distanta de col, si pe alte organe.supravietuirea la 5 ani este intre 0-15%.in functie de starea pacientei se poate incerca combinarea tratamentului chirurgical cu radioterapia extinsa.sau chimioterapie cu radioterapie...chirurgul decide ce e de facut, daca se mai poate face ceva.
0
19-06-2011, ora 12:21
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
Nu exista sanse de vindecare din punct de vedere medical. singurele sanse existente cu metodele medicale de la ora actuala sunt pentru ameliorarea calitatii vietii si prelungirea supravietuirii, totusi cu o speranta medie de viata de ordinul lunilor (nimeni nu poate spune exact cat, multe, putine, peste un an, sub un an, etc...).
0
01-07-2011, ora 23:21
oanageorgiana
Nu este medic/terapeut
oanageorgiana
persoana care are cancer de col uterin este mama mea, a fost la analize si s-a depistat ca este in stadiul 4 b, este extin pana aproape de abdomen si apasa pe vezica, a facut o prima chimioterapie si s-a simtit destul de bine dupa, a spus ca nu mai simte ca apasa ceva pe vezica si ca o mananca inauntru, nu exista deloc sansa de vindecare? sau de operatie?
0
02-07-2011, ora 15:53
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
Stadiul IV B este prea avansat sa mai existe vreo sansa de vindecare. Daca s-ar opta pentru operatie (nu stiu daca cineva o sa recomande asta) ar fi cu scopul de a reduce din simptome sau de a creste speranta de supravietuire si nu pentru vindecare.
Sanse de vindecare nu sunt, dar cum spune si Casa drhouse, exista anumite sanse sa mai traiasca ani de zile, timp in care se va lupta cu boala.
0
04-07-2011, ora 18:18
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu cred ca poate fi vorba de "ani de zile"... chiar nestiind mai multe detalii despre acest caz, am indrazneala sa spun asta. imi pare rau!

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: