cancer col uterin stadiul 2 B

01-10-2008
mummy_carmen
Nu este medic/terapeut
mummy_carmen
va rog sa-mi explicati ce inseamna"cu invazia evidenta a parametrelor", adica gravitatea acestui stadiu. Ce se intelege prin"parametre"
34 comentarii 12 Înainte ›
0
02-10-2008, ora 00:00
P Tudor
Nu este medic/terapeut
P Tudor
Prin parametre se intelege tesutul conjunctiv din jurul uterului care este implicat in ancorarea lui(adica mentine uterul in pozitia lui normala).
Invazia lor presupune extinderea cancerului, care nu mai este strict limitat la col.
0
02-10-2008, ora 00:00
mummy_carmen
Nu este medic/terapeut
mummy_carmen
multumesc, P.Tudor, sanse la 44 ani de supravietuire, maxim? Cu histerectomie totala, cati ani se poate trai fara recidiva sau alt cancer in zona din jur?
0
02-10-2008, ora 00:00
P Tudor
Nu este medic/terapeut
P Tudor
Sanse de supravietuire sunt cu siguranta, dar nu cred ca v-ar folosi la nimic o statistica seaca medicala, mai ales ca progosticul si evolutia difera de la persona la persoana.Este important sa ganditi pozitiv si sa luptati cu aceasta boala.
Trebuie sa aveti incredere in medicul dumneavoastra si sa urmati tratamentul care vi se recomada, indiferent daca este vorba de radioterapie sau chirurgie.
Multa putere si numai bine va doresc!
0
04-10-2008, ora 00:00
lyanageorgescu
Identitate neconfirmată
lyanageorgescu
SPER CA O SA INCEPETI TRATAMENTUL CU RADIOTERAPIA
0
09-10-2008, ora 00:00
l
Nu este medic/terapeut
l
eu am 33de ani am facut si radioterapie si chimioterapie inainte de operatiepe urma m-am operat am facut histerectomie totala si ma simt ok... sanatate multa si fi tare
0
09-10-2008, ora 00:00
mummy_carmen
Nu este medic/terapeut
mummy_carmen
Multumesc doamnei de 33 ani... si eu am facut operatie- histerectomie totala +radioterapie, ma simt bine acum, la control am iesit bine doar ca... nu am gasit pe nimeni cu acest cancer in std. 2B care sa se fi operat de peste 5 ani. Si sa-i fie bine. Sunt depresiva?!
0
10-10-2008, ora 00:00
l
Nu este medic/terapeut
l
nu trebuie sa fiti depresiva trebuie sa fiti optimista si sa va ridicati singura de jos.ganditi-va ca nimic nu va poate atinge si o sa fie bine.
0
10-10-2008, ora 00:00
SANDA MARIA
Nu este medic/terapeut
SANDA MARIA
Si eu ma confrunt cu aceiasi situatie este vorba de mama care are neoplasm ovarian, va inteleg ingrijorarea, daca va ajuta o parere in legatura cu cancerul de col, am o vecina care are exact acelasi diagnostic ca dvs este operata de 4 ani si se simte foarte bine, parerea mea este ca trebuie sa fiti optimista. Un sfat ce pot sa va dau, mama mea a consumat de 1 an suc de sfecla rosie, morcov , si ceaiuri , grapefruit s-a simtit foarte bine in timpul tratamentului cu citostatice si in prezent.
0
22-11-2008, ora 12:56
alexi14
Nu este medic/terapeut
alexi14
Am 26 de ani si am fost diagnosticata in aug 2008 cu cancer std 2B, am facut radioterapie si chimioterapie iar la jum tratamentului am ajuns la ATI cu toxicitate digestiva gr.4, aplazie medulara, intrerupand tratamentul;dupa 3 sapt, dupa ce am fost echilibrata, am inceput brahiterapia;urmeaza acum interventia chirurgicala radicala.Ce sanse de supravietuire sunt daca nu am terminat tratamentul standard
(RTE +Cisplatin)
0
27-02-2009, ora 17:01
emigeorgi
Nu este medic/terapeut
emigeorgi
ptr.alexi 14 Am 28 de ani si am cancer de col uterin, am facut 5 saptamani de radioterapie si 5 sedinte de chimioterapie cu cisplatin si as dori sa-mi dea si mie detalii alexi 14 despre brahiterapie k urmeaza sa fac la spitalul fundeni saptamana viitoare si am putina teama k e ceva nou.Sansele mari de supravietuire sunt 80% curativa si poti duce o viata normala dar si cu operatia.Fii tare, optimista si mare incredere in D-zeu k eu am vazut persoane la spital in st 2b f optimiste si fara complicatii.Atata timp cat nu e gr 4 si nu sunt metastaze sansele sunt f mari dar trebuie controale periodice primii 5 ani k pote sau nu recidiva.Asa k, capul sus avem o viata inainte! Sanatate tuturor!
0
28-02-2009, ora 21:44
alexi14
Nu este medic/terapeut
alexi14
ptr. emigeorgi, nu vreau sa te sperii, prima sedinta a fost f dureroasa, iar de la a 2a (am facut 4 sedinte)mi-au dat calmante.tot timpul m-am gandit ca e spre binele meu si ca o sa treaca.Unele femei din spital spuneau ca nu e dureros, cred ca depinde de fiecare.Prima sedinta a durat o ora, iar celelalte au durat 15 min.Eu acum sunt operata de 3 luni si am fost la primul control, analizele au iesit ff bune dupa operatie.Sa fi puternica si capul sus, va trece. Dumnezeu e mare si are grija de noi. Sanatate multa!
0
01-03-2009, ora 15:54
l
Nu este medic/terapeut
l
ptr emigeorgi.. am 34 de ani si eu sunt operata am facut si eu cea ce ai facut tu si sa sti ca are dreptate alexi14 brahiterapia este foarte dureroasa dar treci si peste asta daca vrei sa vorbim -* daca ai placere si vrei sa vb, multa sanatate te pup


(*modificat de admin)
0
11-03-2009, ora 15:58
pnico
Nu este medic/terapeut
pnico
Va rog frumos sa imi explicati si mie mai exact ce inseamna urmatorul diagnostic din buletinul histopatologic:
Piesa 1 si 2 de aspect microscopic identic : Tesut conjunctivo-adipos cu metastaza de carcinom scuamos necheratinizat. Reactie inflamatorie granulomatoasa de tip corp strain in jurul unor fire de sudura.
0
24-10-2009, ora 19:44
maria.58
Nu este medic/terapeut
maria.58
Buna ziua,
Ma numesc Maria, am 51 ani, sunt din Bucuresti.Eu am fost internata la municipal pe 15.10.2009, unde mi s-a facut o embolizare si unde mi s-a luat o biopsie col uterin.La externare mi s-a comunicat ca sunt suspecta de neocol uterin std.II.Acum sunt disperata, pana la obtinerea rezultatului. Acum am usoare dureri de sale.Ce ma sfatuiti sa fac pana la primirea rezultatului?Multa sanatate la toata lumea.
0
27-10-2009, ora 15:37
flori07
Nu este medic/terapeut
flori07
Buna ziua,
Ma numesc Flory vasi ruga daca puteti sa-mi recomandati un chirurg bun, tinand seama ca mama mea a fost diagnosticata cu neoplasm de col uterin gr.2b, acum urmeaza la sp. Coptea 25 de sedinte de radioterapie (astazi a facut-o pa a 17-a) si urmeaza a fi operata.Ea a fost diagnosticata cu acest neoplasm la sp. Caritas si cred ca ar putea-o opera dl. dr. Sandu.Daca a mai fost operat de dns.cineva si poate sa imi dea referinta, va multumesc anticipat.
Sanatate la toata lumea.
0
30-10-2009, ora 12:51
dantelutza
Nu este medic/terapeut
dantelutza
Buna ziua
Numele meu este Sabina. Am fost operata acum 2 saptamani de histerctomie si nu ma simt bine deloc. Am facut radioterapie si chimioterapie 6 saptamani inainte de operatie, si se pare ca m-a obosit rau tratamentul acesta, daca acum nu mi-e bine deloc.De abia merg, obosesc repede, si ma doare tot corpul. Daca a mai trecut cineva prin asa ceva, as ruga sa-mi spuna cat dureaza refacerea.
Multumesc si multa sanatate tuturor
0
30-10-2009, ora 20:56
alexi14
Nu este medic/terapeut
alexi14
pe 26 nov implinesc 1 an de cand m-am operat, iar in martie, dupa 4 luni de la operatie am inceput serviciul.Totul depinde doar de tine. Multa sanatate la toata lumea.
0
29-11-2009, ora 19:19
ioanap94
Nu este medic/terapeut
ioanap94
buna numele meu e ioana.mama mea are 60 de ani siare un cancer de col uterin.Ni s-a recomandat sa mergem cu ea la Institutul oncologic FUNDENI.Poate cineva sa-mi recomande un medic din cadrul institutului ? MULTUMIRI SI SANATATE
0
07-12-2009, ora 18:51
alexi14
Nu este medic/terapeut
alexi14
Buna simona,
Proiectul tau este intradevar foarte indraznet, poate insemna o alinare a suferintei, dar nu indeplinirea toturor dorintelor;cred ca cea mai mare dorinta a persoanelor aflate intro astfel de situatie ar fii sa traiasca, crede-ma. ar trebui sa faci un proiect cu oameni care au invins aceasta boala, cancerul, si care sa-i incurajeze pe cei care se afla in lupta cu ea.
Oricum ideea ta nu e rea.Mult succes!
0
23-03-2010, ora 15:12
maman19
Nu este medic/terapeut
maman19
Buna ziua,

Si eu am fost diagnosticata cu cancer de col gr. IIb. Am facut 20 de sedinte de radioterapie, am facut e sedinte de brahiterapie si urmeaza sa fiu operata la Cluj de catre d-l dr. eniu dan. A mai fost cineva operata de acest dr? imi puteti oferi referinte? Va multumesc.
Multa sanatate
0
23-03-2010, ora 20:51
alexi14
Nu este medic/terapeut
alexi14
eu am fost operata la Cluj in 2008, dar nu de dr Eniu ci de dr Hica. Cred ca toti sunt foarte buni la Cluj. Totul va iesi foarte bine, sunt convinsa. Eu am 1 an si 5 luni de a operatie, ma simt foarte, iar pe 13 april tr sa merg la control. multa sanatate
0
25-03-2010, ora 12:09
maman19
Nu este medic/terapeut
maman19
Buna ziua din nou,
As mai avea cateva intrebari: ca si operatie.ce inseamna, cat dureaza? Cat dureaza recuperareaeste grea?? De ce am nevoie sa iau cu mine la cluj? Iar ca si regim alimentar.ce anume mancati si ce nu mancati?
0
26-03-2010, ora 04:17
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
maman19, cunosc mai multe persoane operate de dr. Eniu si toate erau foarte multumite. Operatia presupune, in mare, indepartarea uterului (histerectomie), indepartarea ganglionilor limfatici si a tesutului din apropierea uterului (depinde de stadiu). Recuperarea depinde si de corp, dar cam intr-o luna puteti relua cea mai mare parte din activitatile care nu va solicita prea mult abdomenul. Recuperarea completa poate dura ceva mai mult, depinde de mai multi factori. Ar fi nevoie sa duceti cu dvs analizele recente si ce va cerut medicul daca ati fost deja la consultatie (de obicei se cer analize+EKG).
0
12-07-2012, ora 17:37
Nicoletaaaa
Nu este medic/terapeut
Nicoletaaaa
Buna ziua. Bunica mea are 59 de ani si a fost diagnosticata cu cancer de col uterin, mai precis ' Cercinom cu celule scuamoase, invaziv, slab keratinizant, G3' am dori sa stim ce inseamna. Si ce sanse are sa se faca bine.Multumim
0
13-07-2012, ora 20:59
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
imposibil de spus. prognosticul tine de STADIUL bolii (de la I la IV), trebuie sa fie mentionat pe undeva, daca nu trebuie sa intrebati medicul. are metastaze? are investigatii imagistice ? CT de torace si abdomen/pelvis, RMN ? a fost operata ? ce v-a spus medicul ca urmeaza sa faceti ?
0
17-07-2012, ora 22:58
Nicoletaaaa
Nu este medic/terapeut
Nicoletaaaa
Nu a fost operata, urmeaza sa se duca sa se opereze insa nu stim mare lucru despre ce o sa urmeze, , , Ne a spua ca o sa o opereze ori cu laserul sau o sa o supuna la radioterapie, chimioterapie etc. In legatura cu metastaza nu stim daca are, sau ce inseamna. Sau daca o sa faca citostatice..
0
17-07-2012, ora 23:44
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
sincer nu vad ce rol are laserul aici...
0
18-07-2012, ora 21:59
Nicoletaaaa
Nu este medic/terapeut
Nicoletaaaa
Are si o tumore sau cum se numeste, crescuta si trebuie sa o elimine pt a o putea trata
0
19-07-2012, ora 00:10
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
evident. dar nu cu laser.
0
03-04-2014, ora 18:21
dedey
Nu este medic/terapeut
dedey
Buna ziua!!!am si eu o intrebare...sora mea a fost diagnosticata cu cancer de col uterin stadiul 2, mai multe nu pot sa va spun pt ca inca mai are de facut niste analize dupa biopsie si nu stiu mai multe de atat, momentan...tot ce stiu e ca trebuie sa faca radioterapie dupa ce termina toate analizele de facut, unde recomandati dumneavoastra la Cluj sau la Fundeni?ESTE DUREROASA?va multumesc din suflet si sper sa va mai pot cere sfatul cu siguranta cat de curand!!!multa sanatate!!!

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
34 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: