cancer col uterin

43 comentarii 1 2
0
08-06-2012, ora 20:21
stadler monica
Nu este medic/terapeut
stadler monica
Ieri am facut primele citostaticele, aseara n-am mai avut pofta de mancare, am bagat in gura doua linguri si m-i s-a facut greata (macaroane cu varza), i-mi venea sa fac o baie dar simteam ca lesin in vana si mi-a fost frica. Ieri mi-au dat 5 flacoane, nu stiu ce erau, am stat la spital de la 11 dimineata la 10 seara. acum am pauza, de luni incep iar seria de radioterapii iar miercuri din nou citostatice, ce m-a descurajat, scria pe biletu de iesire TUMOARE MALIGNA, nu sunt naiva, stiu ca voi muri dar nu stiu cat de repede si dupa cat chin, incerc sa ma ridic sa-mi dau o speranta, dar mai am maxim 2 ani adica 720 de zile, incepe numaratoarea inversa...
sanatate, iubiti viata, bucurativa cand ploua, bucurativa cand e soare, caci viata e frumoasa...
0
09-06-2012, ora 00:35
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
desi o doza de realism nu strica niciodata, nu cred ca e cazul sa fii atat de fatalista. nu are nimeni cum sa estimeze chestia cu "maxim 2 ani". daca ti-a zis asta vreun doctor, a facut o mare greseala. totusi nu cred ca se exprima cineva atat de transant, fara sa fie un imbecil...

s-au vazut remisii (care este scopul intregului tratament) care sa dureze chiar si ani de zile, unele si mai mult, in tipul acesta de boala. lucrurile trebuiesc abordate sistematic si cu optimism. nu-ti pierde speranta!

vis-a-vis de tratament... stiu ca e greu. citostaticul pe care il faci saptamanal cel mai probabil e CISPLATIN, care e "regele citostaticelor" in materie de greata pe care o da. totusi faci o doza destul de mica si doar odata pe saptamana. daca lucrurile nu se calmeaza, intreaba-ti medicul daca e ok sa-ti cumperi (din pacate 100% din buzunarul tau) un medicament numit APREPITANT (sau EMEND, ca denumire comerciala), spre a-l folosi pentru prevenirea gretei. la fel nu strica sa citesti lucrurile de pe MARIJUANA MEDICINALA si vei afla acolo multe lucruri utile. altfel, nu stiu daca e cel mai important lucru sa mananci cand nu ai chef. ca sa nu mai vorbim de faptul ca ceva de genul "MACAROANE CU VARZA", personal, imi suna a ceva ce mi-ar face greata doar gandindu-ma, fara sa mai fie nevoie de niciun citostatic. dar poate asta e doar parerea mea :D si nu am vrut sa-ti jignesc preferintele culinare... dar totusi: macaroane cu varza ??? LA NAIBA ! :D

nu-ti pierde firea ! ai de luptat inca, si nu fara speranta, dimpotriva !

sa ne mai tii la curent cu lucrurile, si mai ales cu toleranta tratamentului, poate ne mai vin idei.

mult curaj !
0
19-06-2012, ora 21:18
stadler monica
Nu este medic/terapeut
stadler monica
Multumesc pt. incurajare. Pe zi ce trece mi-e mult mai greu, dar inca rezist. Pt. greata iau tablete de 3 ori pe zi ( metroclopramid) si mi-e bine. Nu pot sa tin regim, nu pot manca doar mancaruri fierte, la naiba va fi cumva. V-am citit articolu despre marihuana medicinala, eu sunt de acord cu ea. Tutunul provoaca dependenta, alcolu provoaca dependenta, morfina la fel si nu inteleg de ce in cazuri critice nu s-ar putea folosi marihuana. Va admir ca incercati sa va zbateti in acest sistem in care inca se mai dau antibiotice fara reteta, atunci ce ziceti de marihuana medicinala ? Asta e problema Romania te iubesc.
Am deja 11 sedinte de radioterapie iar maine mer la a 3 sedinta de citostatice.
bafta dn. doctor
0
19-06-2012, ora 22:08
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
morfina NU da dependenta aplicata corect acolo unde exista durere cronica, intensa, care nu trece cu altceva. e paradoxal, dar asta e adevarul: unui om care sa zicem ca timp de 2 luni are o durere groaznica, i se poate creste treptat doza pana la ceva care ar omora si un cal si care ar fi necesarul de 10 ori mai mare decat al oricarui narcoman ordinar. totusi persoana cu durerile respective NU ARE acele stari "de bine", doar i se amelioreaza durerile + niste (de cele mai multe ori) mici efecte adverse, poate putina somnolenta, poate constipatie, etc. daca dupa respectivele 2 luni, durerea dispare (sa zicem ca nu mai are factorul/boala/traumatismul care o cauza), morfina poate fi intrerupta (cu niste minime masuri luate de medic) fara ca omul sa aiba fenomene de dependenta (repet, atata timp cat a fost adaptata ca lumea). e foarte intrigant, dar este adevarul.

marijuana medicinala cu atat mai putin prezinta riscul "de dependenta". totusi, tu faci CISPLATIN, daca nu ma insel. ar trebui sa ai niste medicamente suplimentare pentru greata. trebuie sa intrebi medicul ce se foloseste in perfuziile de pregatire ca ANTIEMETICE inainte de cisplatin, pentru ca greata ta poate fi controlata. in primul rand prin ce se foloseste INAINTE de cisplatin, dar si ulterior, prin medicamente de genul granisetron/zophran, corticosteroizi, metoclopramid sau chiar emend (aprepitant); desigur ca, dupa caz, se folosesc combinatii intre acestea, de aceea vreau sa stiu ce ai ca tratament in mod obisnuit. vorbeste si cu medicul tau despre astea! marijuana ar fi un lucru foarte util in acest caz, dar ma tem cu disponibilitate foarte redusa in romania...
0
25-07-2012, ora 14:54
DianaTurcu
Nu este medic/terapeut
DianaTurcu
buna ziua...as vrea sa intreb daca exista sansa ca un pacient in stare avansata sa traiasca..nu stiu kt de bine m-ati inteles..stiu doar k mamei i-a venit rezultatul de la biopsie si e in stadiul avansat..din pacate nu stiu detalii, o sa le postez cand o sa le primesc...in afara de biopsie ce analize ar mai trebui facute??? la ce spital sau doctor imi recomandati sa duc??? cu siguranta nu o sa o las in Slobozia...va rog frumos si va voi fi recunoscatoare pentru sfaturile pe care o sa mi le dati.multa sanatate.
0
25-07-2012, ora 17:45
stadler monica
Nu este medic/terapeut
stadler monica
Buna. Uite ca mai traiesc si rezist eroic. Mi-e foarte rau, nu mai am putere, mananc foarte putin si nu ma hidratez suficient. Ieri am fost la Cluj, mi-au facut niste raze interne, trebuie sa mai merg marti ( 31 iulie). Sunt in stadiu 3B, cancer col uterin. Credeti ca dupa atata chin voi putea fi operata ? Numai bine va doresc.
0
25-07-2012, ora 22:38
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
stadler monica:
daca un examen RMN de pelvis va arata o remisie foarte foarte buna (adica un raspuns excelent la tratamentul facut pana acum) + daca un examen CT de torace si abdomen va arata ca nu exista metastaze prin organe la distanta, de genul plamanilor sau ficatului, atunci da, poate fi luata in discutie o operatie cu scop curativ. totusi trebuie sa stii ca aceste sanse nu sunt tocmai favorabile... sunt mai mici de 50%.

iti uram foarte mult noroc totusi si asteptam rezultatele examenelor respective dupa tratament!

Diana Turcu:
inteleg ca e vorba, ca in titlu, de un cancer de col uterin. din pacate sansele de care vorbesti tin de CUM ARATA EXAMENUL HISTOPAOTOLOGIC, furnizat pe baza unei biopsii, daca respectivul cancer e operabil sau nu, daca exista metastaze sau nu, daca s-a inceput un tratament si cum a raspuns la el. ca atare ne trebuie mult mai multe date medicale ca sa iti putem da un raspuns. incepe deci cu rezultatul BIOPSIEI + un examen CT macar de torace, abdomen si pelvis (care sa spuna care este stadiul de la I la IV) + ce a zis oncologul, daca ai vorbit cu unul, pana acum.

asteptam.
0
25-07-2012, ora 23:08
DianaTurcu
Nu este medic/terapeut
DianaTurcu
da.cancer de col uterin..imi pare rau ca nu va pot da mai multe detalii, o sa incerc sa fac rost, din pacate nu sunt in tara si imi e mai greu sa comunic cu familia mea...rezultatul de la biopsie a venit astazi, nu a putut nici cumnata mea sa-mi explice prea multe..nici makr nu stim cum sa prcedam si unde sa ne ducem pentru a face mai multe analize si sa vedem in ce stadiu e...v-as multumi pentru orice sfat mi-ati da si la ce spital sa se duca in Bucuresti...ah, din cate am inteles e in stadiul III sau IV..
0
26-07-2012, ora 00:12
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
deci este candidata pentru CHIMIOTERAPIE. orice spital cu sectie de oncologie este in regula. tratamentul este standardizat. poate n-ar strica sa fie un spital si cu sectie de radioterapie, gen FUNDENI, COLTEA, ELIAS, MILITAR.
0
26-07-2012, ora 00:25
DianaTurcu
Nu este medic/terapeut
DianaTurcu
multumesc frumos..sper sa aflu si eu mai multe detalii ca sa vi le pot spune..
0
26-07-2012, ora 00:45
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ok, mult succes !
0
30-07-2012, ora 12:52
DianaTurcu
Nu este medic/terapeut
DianaTurcu
se pare ca unii oameni nu sunt facuti pentru meseria de doctor X(..v-am spus ca doctorul de la Slobozia i-a spus mamei mele ca e in stadiul III sau IV si ca nu o sa mai traiasca mult..ei bine, azi mama s-a dus la spital la Bucuresti la alt doctor cu analizele de la biopsie, iar doctorul de la Bucuresti i-a spus ca nici nu se pune problema de asa ceva, este o rana pe uter de stadiul II si sa stea linistita, a programat-o pt acea sedinta cu laser cred..nu stiu prea bine...si abia apoi daca mai este nevoie de operatie.Dumnezeule mare, prin ce am putut sa trec din cauza unor oameni...
0
02-08-2012, ora 18:00
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
pai deci care oameni nu sunt facuti sa fie doctori ? sunt doua persoane care ti-au spus lucruri diferite. de unde stii care dintre ei are dreptate ?

fa rost de niste documente medicale OFICIALE (colposcopie, examen ginecologic, CT sau RMN, etc) + o biopsie, si vom stii si noi mai multe. altfel mergem pe bajbaite.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
43 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: