cancer col uterin?

17-06-2007
gigimuschi
Nu este medic/terapeut
gigimuschi
mama mea de 50 de ani a facut o operatie de fibrom cu histerectomie totala. dupa operatie s-a facut o analiza la ce a fost extras si pe buletinul de analiza scrie asa:

rezultatul: HP- Uter-col-vagin;anexa dr-stg.

MACRO: piesa dehisterectomie totala cu L=12 cm, cavitate=4 cm; col cu hiperemie periorficiala, chiste Naboth, muciasa uterine fara modificari macroscopice; ovare sclerose.

MICRO: 1-4.Col 1/2 dr-stg: cervicita glandulo-chistica
5-6. corp 1/2 dr-stg hiperplazie adenomatoasa glandulara atipica
7.fibrom: leiomiofibrom+arie de adenocarcinom care infiltreaza 1/3 medie
8-9. ovar dr-stg sclerose

Concluzii: adenocarcinom corp uterin G2
pT1b
pNx M=8140

De maine mama face niste raze timp de 25 de zile.. nu stiu exact ce fel de raze.
Imi puteti spune va rog frumos ce inseamna, e cancer sau nu, se vindeca sau nu prin raze? e nevoie de citostatice? Explicati-mi si mie buletinul de analiza pt a ma linsti sau nu, dar sa stiu exact ce inseamna si ce ar trebui sa faca in continuare.
multumesc.
19 comentarii
0
19-06-2007, ora 00:00
dana silvia
Identitate neconfirmată
dana silvia
Adenocarcinom inseamna cancer.Medicul oncolog va stabili schema exacta de tratament.Radioterapia e de mare ajutor, la fel si chimioterapia.In stadiul I prognosticul e bun, 90%. Multa sanatate!
0
10-07-2007, ora 00:00
dr_mitulescu
Identitate neconfirmată
dr_mitulescu
Nu este vorba de un cancer al colului uterin ci despre un cancer al corpului uterului.
Tratamentul acestei afectiuni este reprezentat de operatie (cea pe care mama Dvs. a efectuat-o), iradiere (care este obligatorie) si tratamentul citostatic (pe care daca mama mea ar fi in cauza i l-as administra).
Cu aceste tratamente, pacienta are sanse reale sa se vindece. Este motivul principal pentru care, noi medicii, tratam aceste boli.
Mai ales ca din analiza reiese ca boala este localizata numai la corpul uterului, deci nu era extinsa in momentul operatiei. Nu avem relatii asupra ganglionilor limfatici din jurul aortei (nu s-au extirpat cu ocazia operatiei intrucat s-a crezut initial ca este vorba de un Fibrom, si doar la analiza anatomopatologica s-a stabilit diagnosticul final).
Va sfatuiesc ca mama Dvs. sa efectueze o tomografie pentru a cerceta acesti ganglioni si daca sunt mariti, ei trebuie cuprinsi in campul de iradiere.
Cred ca operatia pentru presupusul Fibrom a fost un noroc pentru mama Dvs., intrucat cu aceasta ocazie a fost depistat un cancer incipient, stadiu in care mama Dvs. are sanse reale de vindecare daca va continua sa mearga pe drumul acestor tratamente (foarte corecte d.p.d.v. medical).
II dorim insanatosire completa !
0
08-06-2008, ora 00:00
crinaL
Nu este medic/terapeut
crinaL
buna !
mesaj pentru gigimuschi
rezultatul biopsiei fibromului, mama ta l-a primit in momentul externarii? sau abia dupa 6-8 saptamani?
si mama mea s-a operat de fibrom in urma cu 2 luni (mai este inca internata deoarece a facut si o tromboflebita postoperatorie)
sunt foarte ingrijorata deoarece inca nu am intrat in posesia rezultatelor biopsiei.
medicul mi-a spus ca nu a ridicat niic o suspiciune de cancer.
mama le-a tot intrebat pe asistente de rezultat si nimeni nu vrea sa-i spuna nimic...are impresia ca i se ascunde ceva.
sanatate mamei tale!
0
28-12-2008, ora 15:02
matei antonel
Nu este medic/terapeut
matei antonel
sotia mea are 36 ani a fost diagnosticata cu neo plasm col uterintip1b.ce -recomandati sa faca.doctoru ia recomandat 25 sedinte cu raze cobalt esta bine sau nu
0
29-12-2008, ora 19:11
dana silvia
Identitate neconfirmată
dana silvia
Stadiul I b are prognostic bun, este OBLIGATORIU sa faca radioterapie. Multa sanatate !
0
01-05-2009, ora 22:19
matei antonel
Nu este medic/terapeut
matei antonel
dupa ce afacut 29 de radioterapie ia spus ca are nodul pe ovaru drept si niste dureri ingrozitoare de ce
0
02-07-2009, ora 19:20
RAZBIR
Nu este medic/terapeut
RAZBIR
Buna ziua si va doresc la toti sanatate si putere sa invingeti boala...
am si eu o rugaminte si anume:
mama mea in varsta de 67 ani a fost depistata cu cancer de col uterin in faza 3 B la Iasi dar mergand la Cluj i s-a pus diagnosticul de 2 B;a facut 23 de raze la Iasi (radioterapie) si 3 raze interne (brahiterapie)la Cluj dupa care la sase saptamani a fost operata(04.06.2009) la Cluj de dr.Rancea -sef sectie chirurgie de la spitalul de oncologie Ion Chiricuta si la 30.06.2009 a venit rezultatul operatiei:
Concluzia: Col uterin fara relicvat carcinomatos si fara adenopatii metastatice.

este bine sau nu?

multumesc!

astept un raspuns va rog de cineva avizat, multumesc inca o data!
0
13-07-2009, ora 17:55
lyanageorgescu
Identitate neconfirmată
lyanageorgescu
Pt RAZBIR-- Chiar daca au fost diferente de stadializare, tratamentul este comun si in ordinea corecta.Dr. Rancea este un profesionist iar rezultatul histopatologic este foarte bun--adica tumora a fost foarte radiosensibila, a disparut in totalitate dupa radioterapie si da, operatia trebuia facuta in continuare. Examenul acesta negativ este factor de prognostic favorabil pentru evolutia ulterioara. Dar medicina nu este stiinta exacta, trebuie facute controalele ca la carte si 1 computer tomograf anual, chiar daca restul de investigatii sunt perfecte.Sanatate!
0
26-11-2010, ora 17:38
MARA1
Nu este medic/terapeut
MARA1
Buna ziua
Ma numesc mara, am aflat in vara asta ca mama are cancer de col uterin stadiul 3B, doctorul a mai spus ca rinichiul drept e cam lenes iar pe ficat au aparut niste noduli, va rog frumos sa imi spuneti ce sanse de vindecare are mama.Va multumesc.
0
13-12-2011, ora 11:02
linutica
Nu este medic/terapeut
linutica
Buna ziua.As avea si eu mevoie de un raspuns din partea unui cadru medical.Mama mea, in varsta de 47 ani a fost la un control ginecologic de rutina, face destul de des.nu trec 7-8 luni si face cate un control.Pana acu ceva timp era ok.Acum insa are urmatorul diagnostic : fibrom uterin aproape 12 cm, col adenomatos (cred-nu e foarte descifrabil), polip endocervical acut prin col.Diagnostic pus de un medic foarte renumit in Timisoara.Intrebarea mea e ce e de facut si cat de grav este, deoarece medicul i-a recomandat "sa scoata tot din ea"!
Cu multumiri, o zi buna!
0
13-12-2011, ora 18:21
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
diagnosticul nu este unul oncologic (nu este un diagnostic de cancer), deci indicatia de a opera nu poate sa o stie nimeni mai bine decat medicul ginecolog. la 12 cm, mai ales daca e si simptomatic, chiar e indicat sa fie scos. nu stiu cine foloseste expresia "sa scoata tot din ea" dar cu siguranta, la cum se prezinta problema, cu o operatie bine facuta pot sa se rezolve problemele pe de-a intregul.
numai bine !
0
11-10-2012, ora 21:46
Doradomage
Nu este medic/terapeut
Doradomage
Am 58 de ani si sunt la menop de la 41 de ani. In ultima vreme(cam 6 luni ) ma cam dureau ovarele si uterul si am mers abia acum sa fac o ecografieTV, insa am intrat in panica din cauza rezultatelor ecografiei TV Col:formatiune tumorala de cca 1, 2cm(prob.chist Naboth); ovar drept: 25, 8mm, periferic cateva mici imagini anecogenice infracentimetrice, ; uter AVF dim:28, 5/20, 2mm involuat;contur regulat; miometru ecostr omog; endometru :3, 8mm ; ovar stg nu se vizualiz.; fara lichid in fundul de sac Douglas ; Diagnostic: chist ovarian drept infracentimetric in climax Rec: dozare CA125. Poate cineva sa imi dea mai multe informatii despre ce ma steapta si cat de grav este si din ce cauza mi se intampla? Mii de multumiri.
0
11-10-2012, ora 22:38
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu, nu poate nimeni. tot ce ai de facut este sa faci o dozare de CA 125, iar daca acest marker este crescut, sa faci un examen ginecologic. poate sa nu fie nimic, o problema absolut benigna sau ceva suspect care trebuie tinut sub observatie. ai facut dozarea aceea de CA 125 ? este o analiza care se lucreaza din sange, un marker tumoral. trebuie sa te intorci cu analiza aceasta si cu rezultatul ecografiei la medicul care ti le-a recomandat si el sa te indrume mai departe.
0
12-10-2012, ora 08:25
Doradomage
Nu este medic/terapeut
Doradomage
Controlul ginecologic mi l-a facut O DOAMNA DOCTOR odata INAINDE DE ECOGRAFIA TRANSVAGINALA si adoua oara DUPA Ecografia trans-vaginala unde era un DOMN DOCTOR.Doamna dr ginecolog cred ca e cam nepriceputa caci ea mi-a spus ca pe col nu e nimic si ca e curat colul iar in buletinul ecografic scrie ca pe col am o formatiune tumorala de 1-2 cm.Eu pe col am avut o rana si e cauterizata de mult. Medicul de la ecograf m-a intrebat ce a zis doctorita la consult si i-am spus tot, desi si ea era langa mine a ramas si ea cam mirata. Nu cumva ea mi-a provocat formatiunea de pe col cu o sapt in urma cand mi-a recoltat pt Babes papanicolau? Deasemenea la palpare ea a spus ca se palpeaza ambele ovare iar la ecograf s-a vazut ca doar dreptul are un chist de 25, 8mm. Am in mesajul de mai sus rezultatele ecografiei. restul sunt ok? Luni dimineta merg sa imi recolteze sange pt CA125, dar nu stiu de ce nu m-as mai intoarce cu rezultatul la acea doctorita.Poate cineva sa imi recomande un medic ginecolog bun in Bucuresti? Am 58 ani si cred ca la aceasta varsta e mai greu sa tratezi deoarece nu se mai poate atribui totul foliculinei si hormonilor. De acee as avea nevoie de un dr fff bun. De ieri de cand am facut ecografia transvaginala am niste dureri groaznice de uter, ovare, mijloc, parca totul s-a rascolit in mine!! Multumesc mult pentru raspuns.Astept cu speranta recomandarea si raspunsul cunoscatorilor.
0
12-10-2012, ora 08:44
Doradomage
Nu este medic/terapeut
Doradomage
Multumesc tuturor acelora care ma baga in seama!
0
12-10-2012, ora 11:08
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
trebuie sa ajungi la medic pe filiera pe care ai urmat-o. ca atare la medic te duci cand te SUPARA ceva si PENTRU CA te supara ceva; respectiv la medicul de familie, care trebuie sa fie un medic competent si cu care te intelegi si in care ai incredere. daca nu e asa, trebuie sa gasesti unul. el te consulta si iti da de facut respectiva ecografie, cu al carei rezultat te intorci la el. la ginecolog nu ajungi decat TOT daca te trimite la el, si tot asa, cu rezultatul tuturor investigatiilor trebuie sa te intorci inapoi la medicul care coordoneaza totul. daca tu intri pe usa unui cabine cu chitanta in mana ca ai decis sa faci o ecografie, nu ajungi nicaieri. medicul de familie este cheia si nu deciziile pe care le iei tu singura, pentru ca poti gresi foarte mult.

totusi nu ai fost diagnosticata cu cancer, sflava domnului, lucru care e subiectul de discutie de pe aceasta sectiune a forumului. nu vei putea gasi prea mult ajutor aici.
0
12-10-2012, ora 15:31
Doradomage
Nu este medic/terapeut
Doradomage
multumesc! ceea ce nu ati inteles dvs este ca eu inca nu m-am intors la medicul de familie, deoarece sunt inca in investigatii si imi va trebui o scrisoare medicala...
0
12-10-2012, ora 15:32
Doradomage
Nu este medic/terapeut
Doradomage
celelalte argumente ale mele sunt demne de luat in seama?
0
12-10-2012, ora 15:33
Doradomage
Nu este medic/terapeut
Doradomage
va rog sa imi raspunda doar un medic ginecolog
ca sa isi dea cu parerea nenea Nae, ne pierdem timpul si increderea

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: