cancer?

18-11-2007
adinaSOLOMON
Nu este medic/terapeut
adinaSOLOMON
acum un an si jumatate am efectuat un examen colposcopic iar pe scrisoare medicala scrie urmatoarele "leucoplazie periorificiala cu tendinta spre mozaic si s. paradox la ac. acetic. mentionez ca la aceeasi consultatie mi s-a recoltat si pentru un test papanicolau, care a iesit I, deci normal, spre mirarea medicului, care anterior vederii rezultatului la Pap (dar si ulterior) mi-a recomandat sa fac biopsie. mentionez ca am 25 de ani. acum 5 ani am avut o rana, exocervicita si a iesit PAP III D, iar dupa un tratament cu spalaturi, cerviron si antibiotice, la indicatia medicului, nu au mai fost probleme, nu a mai trebuit nici cauterizata rana pt ca a disparut, iar PAP, refacut dupa cele 3 luni de tratament, iar apoi anual, A FOST DE FIECARE DATA I, adica normal. mentionez ca mai avusesem inca 2 PAP, facute la 18, respectiv 19 ani, anterior celui care a iesit PAP III, care iesisera PAP I. M-am prezentat in vara pt un consult ginecologic si colposcopie, dar medicul a spus ca nu are de ce sa imi faca colposcopie, pt ca colul arata bine si nimic nu ii indica ca ar fi nevoie. ultimul PAP l-AM FACUT ACUM UN AN JUMATE, A IESIT BINE SI DE ATUNCI AM TOT AMANAT SA IL REPET. AS VREA SA STIU CAT LA SUTA POATE FI VORBA DE UN CANCER (desi stiu ca nu e tocmai cea mai potrivita intrebare), si cum as putea afla asta cu certitudine, dar fara sa fac biopsie (de care marturisesc ca imi e teama ca va afecta o ulterioara sarcina, eu neavand copii, si nefacand nici un avort). va multumesc anticipat pt rabdare si eventualul ajutor.
2 comentarii
0
18-11-2007, ora 00:00
olimpus2007
Identitate neconfirmată
olimpus2007
Cazul dv. este destul de confuz avand in vedere rezultatul analiezi colposcopice.Avand in vedere si varsta dv. si faptul ca nu ati avut o sarcina trebuie sa acordati o atentie deosebita.Pentru asta va recomand sa va adresati pentru un consult de inalta specializare la centrul ginecologic din Bucuresti la d-na prof. Gabriela Dinca.Acest centru este situat paralel cu hotelul Novotel din Calea Victoriei pe str. care vine de la Sala Palatului inspre hotelul Continental.Este un centru national.
0
18-11-2007, ora 00:00
Siba
Nu este medic/terapeut
Siba
Cancer de col uterin operat- valori fosfataza alcalina 48 UI/L si GGT 29UI/L sunt normale?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: