cancer?

09-10-2007
adriana29
Nu este medic/terapeut
adriana29
35 ani - o nastere, un avort

Videocolposcopie:
Vulvar - mici formatiunipailare cu acidofilie crescuta
Col cu z de ectopie; buza post cu remaniere cu numeroase orificii glandulare cu schita EAA periorificial liniara disev sangerand la atingere

HPV pozitiv cu tipurile 18, 33, 51.

Frotiu clasa II Binfectios si inflamator tip Bethesda

Microbiologie:
celule epiteliate pavimentoase: superficiale - frecvente in placarde mici; intermediare - frecvente in placarde mici; parabazale - rare; bazale - absente;
leucocite-relativ frecvente; hematii-absente; flora microbiana saraca; levuri-absente; tricomonas absent;
flora microbiana -tip: Gram (+) bacili Doderlein rari; Gram (-) bacili fini relativ frecventi

Multumesc!
3 comentarii
0
10-10-2007, ora 00:00
vera vladut
Nu este medic/terapeut
vera vladut
ce tip de pap ti-a pus ? II Pap ? sau cat ? Conteaza foarte mult.Din ce spui s-ar putea sa ai o infectie puternica cu cine stie ce microb dar vad ca la microbiologie nu este vb despre asa ceva. Ce ti-a spus medicul ?
0
10-10-2007, ora 00:00
adriana29
Nu este medic/terapeut
adriana29
Papanicolau II B (infectios si inflamator Bethesda System). Am mai facut ceva tratamente cu antibiotice puternice (am incepuit sa ma tratez la inceputul anului) si pana acum nu s-a rezolvat, sunt extrem de ingrijorata!!!! Cu medicul ma vad abia sapt viitoare si pana atunci stau pe ghimpi...
0
06-11-2007, ora 00:00
vera vladut
Nu este medic/terapeut
vera vladut
Adriana, ce ai mai facut ? Nu am mai intrat de mult pe forum. La II pap e ok. Faci tratament, asa cred nu ? Nu este 100% nimic malign.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.