E cancer?

01-05-2010
vali antonia
Nu este medic/terapeut
vali antonia
unchiul meu a facut analize iar rezultatul nu i la explicat nimeni va rog daca se poate sa imi explicati si mie aceste rezultate:
-parahilar drept se evidentiaza o formatiune tumorala de 30, 2/23, 8mm
-adenopatie mediastinala paratraheala de 11, 5mm
-zona osteoliza la nivelul arcului costal 6 de partea stanga de 22, 3mm
-ficatul prezinta la nivelul lobului stang o formatiune spontan hipodensa de 24mm
-scoliza lombara dextroconvexa
-osteofite lombare L3-L4-L5
-pensarea spatiuluiL4-L5 si L5-S1
-protruzie discala mediana L4-L5
-artroze intervertebrale lombare
-zona de osteoliza de 39, 3mm la nivelul aripii iliace drepte [disminare secundare]

VA ROG SA-MI EXPILCATI PE INTELESUL UNUI OM CARE NU CUNOASTE ACESTI TERMENI MEDICALI VA MULTUMESC
6 comentarii
0
01-05-2010, ora 22:00
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
Din pacate la o prima vedere a rezultatului cam asa pare, e ceva malign.
Voi scrie in mare ce am inteles din rezultat:
- formatiunea tumorala se afla in zona plamanilor (30, 2/23, 8 mm);
- adenopatia de 11, 5 mm inseamna un ganglion limfatic imflamat din cauza tumorii;
- formatiunea hipodensa de pe ficat poate fi o diseminare secundara a eventualei tumori maligne din zona pieptului;
- zonele de osteoliza arata la randul lor posibile diseminari secundare pe oasele din rezultatul dat de tine;

Diseminarile secundare inseamna celule maligne originare din tumora initiala (cea de pe plamani) care se gasesc pe alte organe.
E fumator unchiul dvs?
Oricum, vor urma o serie de teste care vor infirma sau vor confirma malignitatea bolii.
0
03-05-2010, ora 16:03
vali antonia
Nu este medic/terapeut
vali antonia
daca este malign care ar fi media de viata?
0
05-05-2010, ora 00:18
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
nimeni nu poate sa zica media de viata. Media de viata e o statistica facuta pe grupuri de pacienti cu anumite particularitati. Chiar si daca ar fi inclus intr-un anumit grup, daca se confirma cancerul, tot nu se poate estima corect cam cat mai are de trait. E matematica, durata vietii unui om are mult prea multe variabile pentru a putea fi calculata corect. Daca s-ar confirma toate determinarile secundare impreuna cu malignitatea tumorii din zona pieptului, tot ar avea sanse sa traiasca ani de zile.
0
30-06-2011, ora 14:45
dyanaa
Nu este medic/terapeut
dyanaa
Buna ziua, Va og sa ma ajutati, mama mea are 64 de anii, acum un an a facut o operatie de fiere. la un an dupa operatie sa simtit rau si am facut o serie de analize din care a reesit ca are metaztaza la ficat de gradul 4. pe linga metastaza care o are mai are si o tumoare la colon. Nu stiu ce sa fac? sa o operez la colon sau sa nu o operez. Medicul nu mi-a dat sanse de scapare. VA ROG SA MA AJUTATI CU UN SFAT.
0
30-06-2011, ora 22:49
lory italia
Nu este medic/terapeut
lory italia
rau imi pare sa va spun cand ajugi in etastaza grad 4 nu se poate face nimic. eu il am pe buniculmeu cu asa ceva. am intrebat si medicii oncologi de aici si nu imi dau sanse.
asa e viata asta grea. imi pare rau!!!!!!!!!!!!
0
04-07-2011, ora 18:29
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
dyanaa, mama ta trebuie dusa intr-un serviciu de oncologie, pentru a i se efectua mai multe analize si pentru a se face o stadializare si o evaluare completa a bolii. in cazul in care acea METASTAZA este SINGURA EXISTENTA, mama ta are inca o sansa de vindecare, in functie de cat de mare este respectiva metastaza. altfel oncologul poate sa-i recomande CHIMIOTERAPIE in speranta micsorarii respectivei metastaze, apoi o operatie care sa scoata si tumora din colon si metastaza din ficat.
care este diagnosticul ei complet, din biletul de externare, si ce a zis oncologul, daca ai vorbit cu vreunul ?

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Investigații paraclinice în bolile hepatice și biliare
  • Moduri în care ne putem distruge ficatul
  • Ficat sănătos - ce poți face pentru ficatul tău (conform studiilor)
  • Semnele și simptomele ficatului (probleme cu ficatul)
  • O proteină, responsabilă pentru atacurile sistemului imunitar asupra ficatului
  • Studiu: ficatul uman ar putea rezista cel puțin 100 de ani
  • Verificarea ficatului - analize, teste și investigații (explicare rezultate ficat)
  •