cancer, metastaza prostata

28-01-2011
bbogdan23
Nu este medic/terapeut
bbogdan23
Buna seara.
Tatal meu in varsta de 68 de ani diagnosticat in urma cu 13 ani cu BPOC(bronhopneumonie obstructiva cronica) a descoperit vara trecuta o valoare mare a PSA 61. In urma biopsiei prelevate din prostata, testul a iesit neconcludent. Din anumite motive nu am mai repetat biopsia.
In urma cu circa 3 saptamani a fost internat pentru tratarea unei pneumonii(a doua in 6 luni). La externare am consultat un medic urolog si nivelul PSA este acum peste 100(peste maximul pe care se poate determina).
Cei care s-au lovit de probleme similare ce experienta au avut?
Medicul recomanda o noua biopsie si tind sa cred ca va incerca un tratament medicamentos.
Se poate opera?
Am auzit ca la Cluj Napoca ar fi o clinica particulara de urologie. Ma pteti ajuta cu o adresa de email/site?
1 comentarii
0
28-01-2011, ora 11:05
chicunatalia
Nu este medic/terapeut
chicunatalia
Buna ziua! Tatal meu a fost diagnosticat cu cancer pulmonar acum7 luni...a facut chimioterapie 4 sedinte + radioterapie 25 sedinte... acum zice ca are noduri in git, inghite greu si are febra pina in 38...sa mai intensificat si tusea si scuipa sputa cu singe...VA ROG SA-MI ZICETI ESTE VRE-UN EFECT SECUNDAR AL RADIOTERAPIEI...???? In rest se simte bine si are si pofta de mincare...alt discomfort nu -l deranjeaza... Va rog frumos..sa-mi raspundeti!!!!!

Acel nod din git zice ca parca sa spart si a iesit mult murdarie cind a tusit... ce ar putea fi...nu mai inteleg nimic...si medicul nu ne explica nimic...Va Rog sa ma ajutati cu un raspuns.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.