cate calorii trebuie sa consum zilnic pt a nu ma ingrasa?

22-10-2007
Tta
Nu este medic/terapeut
Tta
cate calorii trebuie sa consum zilnic pt a nu ma ingrasa.am 47kg 1, 73 si fac sport de 5 chiar6 ori p sapt cate 1 ora si jum-2ore.mi-am mai calculat necesarul zilnic dar p un site imi da un nr de calorii iar p altul, alt nr si tot asa.ast rasp.va multumesc anticipat
4 comentarii
0
22-10-2007, ora 00:00
ileana_cons
Nu este medic/terapeut
ileana_cons
Buna ziua,
Pentru a aprecia care este greutatea ideala pentru o anumita persoana, medicina foloseste un parametru numit indice de masa corporala. El se calculeaza ca fiind raportul dintre greutate si patratul inaltimii. In mod normal, ar trebui sa se situeze intre 19-25 kg/m2. In cazul tau este 17.5!! Ai o greutate mult prea mica pentru inaltimea ta; ultimul lucru care ar trebui sa te preocupe este cum sa nu te ingrasi...
Preocuparea ta cu greutatea, precum si exercitiul fizic destul de sustinut sugereaza posibilitatea unei tulburari de alimentatie. Stiu ca nu asta a fost intrebarea ta, dar totusi vazindu-ti mesajul nu am putut sa nu iti raspund. Adreseaza-te unui medic pentru o consultatie, si ulterior daca ajungi la concluzia ca poate fi o problema, psihoterapia este o solutie buna in cazul acestor probleme.

Dr. Ileana Constantin
Medic rezident psihiatrie
0
25-10-2007, ora 00:00
Tta
Nu este medic/terapeut
Tta
deci...eu sunt model asa ca trebuie sa ma mentin.nu consider ca sunt prea slaba depinde mult de constructia corpului iar eu arat f bine asa.oricum multumesc pt sfaturi.
0
17-12-2007, ora 00:00
12345
Nu este medic/terapeut
12345
ca rasp la intrebarea initiala trebuie sa consumi in jur de 1800 kcal ca sa te mentii...si imc-ul meu e 17, 4 si nu sunt un schelet ambulant si nici nu cad pe strada.imc-ul este un concept relativ ce nu ia multe in calcul. Daca esti totusi model si vrei o cariera din asta.trebuie sa ai 18 ca imc...pentru ca nu se mai permite sub.parerea mea e ca e stupid sa pui asa un standard
0
22-04-2010, ora 14:22
andreeaDe
Nu este medic/terapeut
andreeaDe
Pe mine ma ajuta foarte mult Jurnalul de Calorii pe care mi-l tin. Pentru a slabi mi-a stabilit un numar mai mic de calorii pe care sa le consum zilnic(manac des, putin si sanatos). Poate te poate ajuta. E ceva online si simplu, pe Caloripedia.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Obezitatea la adolescenți pusă pe seama scăderii dramatice a consumului de energie
  • Cele mai eficiente 10 exerciții pentru arderea caloriilor (studiu)
  • Numărul de calorii consumate depinde de perioada zilei
  • Alimentele cu aport caloric negativ
  •