calmant in sarcina

06-09-2013
Alina_N23
Nu este medic/terapeut
Alina_N23
Buna ziua,
Sunt insarcinata in 12 saptamani si urmeaza sa particip la un eveniment foarte stresant.
E vreun pericol daca iau o jumatate de distonocalm. Nu am mai folosit calmante pe perioada sarcinii si sper sa nu mai fie nevoie pe viitor.
sau as putea lua altceva, mai putin nociv?
Multumesc!
2 comentarii
0
09-09-2013, ora 14:58
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

Cel mai indicat in aceasta situatie este sa va adresati in farmacie sau la plafar pentru preparate pe baza de plante, acestea va pot ajuta in situatii de stres.

O zi frumoasa!
0
10-09-2013, ora 09:00
alyiasi
Nu este medic/terapeut
alyiasi
Buna ziua,

Am 29 ani si iau tratament cu Cipralex.Am luat un an si jumatate din 2010 luna noiembrie pana in 2012 luna martie.AM crezut ca m-am vindecat de anxietate si am discutat cu medicul si impreuna am decis intreruperea tratamentului.Dupa 3 luni ( iulie 2012) simptomele au revenit si la recomandarea medicului am reluat Tratamentul cu Bromazepam si Cipralex(3mg, respectiv 10 mg ).Din cauza ca Bromazepamul imi dadea reactii adverse am renuntat la el si am ramas pe tratament doar cu Cipralex 10 mg. Dupa cum am spus am 29 ani si imi doresc enorm un copil.Ce sanse am ca sarcina sa nu aiba de suferit daca iau acest tratament ( Cipralex 10 mmg / zi) inca 3 luni dupa ce am ramas insarcinata ?Va rog din suflet ajutati-ma cu un sfat !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Săptămâna 12
  •